Loodussõbralikud vahendid lemmiklooma eest hoolitsemiseks

4542

Lemmikloomade eest hoolitsemisse kipuvad inimesed kaheti suhtuma – nad kas ei pööra oma lemmiku tervisele suuremat tähelepanu või kulutavad nende terviseprobleemide peale rohkem raha kui enda tervisele. Samamoodi nagu laste puhul, ei maksa ka lemmikloomade peal kasutada kangetoimelisi kemikaale. Artikkel juhibki tähelepanu sellele, et mitmetele lemmikloomade tervisehädadele saab abi loodussõbralikest vahenditest, mis erinevalt tööstuslikust keemiast ei kujuta loomakesele mingit täiendavat ohtu.

Kirbutõrje ilma keemiata
Suvel aias ringi jooksvad koerad saavad ühel hetkel kirbud. See on sisuliselt vältimatu ja kokkuvõttes valmistavad kirbud koerale või kassile omajagu vaeva. Suurem osa inimesi muretsevad lemmikule kirburihma ja eeldavad, et sellega on mure murtud. Tegelikult toimib see aga nii: kirburihm eritab lemmiku kaela ümber pidevalt teatud mürgiseid aineid. Kirburihmaga koera või kassi kaisutav omanik saab ka ise iga kord paraja annuse mürki. Vastavaid tõendeid võib leida vähktõve ennetustööga tegeleva, peamiselt Põhja-Ameerikas tegutseva CPC (Cancer Prevention Coalition) koostatud nimekirjast, kus on välja toodud mitmete tuntud ettevõtete tooted, mis sisaldavad kantserogeene ja närvimürke.
Vältida tuleks tooteid, mille koostisainete nimekirjas esineb mõni järgnevatest:

  • kloorpürifoss (chlorpyrifos)
  • diklorofoss (dichlorvos)
  • fosmet (phosmet)
  • naleed (naled)
  • tetraklorovinfoss (tetrachlorvinphos)
  • diasinoon (diazinon)
  • malatioon (malathion)
  • karbarüül (carbaryl)
  • propoksuur (propoxur)

Samas pole sugugi kõik kirbutõrjevahendid mürgised. Eemale tuleks hoida vanaaegsetest käsimüügist saadavatest toodetest, kuna need sisaldavad pahatihti kahjulikke või lausa keelatud aineid. Ettevaatlik tuleb olla nende toodetega, mis peidavad end ärisaladusi käsitlevate seaduste taha ja jätavad teatud koostisained nimetamata. Üldjuhul on tegu inertsete koostisainetega, mis moodustavad tootes kasutatavatest ühenditest kuni 90% ja on sageli mürgised. Näiteks:

  • ksüleen (xylene)
  • metüülbromiid (methyl bromide)
  • benseen (benzene)
  • asbest (asbestos)
  • DDT (saadakse teatud pestitsiidide tootmisel)
  • tolueen (toluene)

Lemmikloomade pesemine
Vältida tuleks ka lemmikloomadele mõeldud šampoone, mis lubavad kirbud hävitada. Sellised tooted sisaldavad kahjulikke kemikaale ning põhjustavad lemmikloomadele kannatusi. Nende asemel tuleks lemmiku pesemiseks kasutada mõnd taimset šampooni. Ka kõige tavalisem seep aitab kirpe tappa, kui sel viis kui kaheksa minutit looma karvas seista lasta ja see veega korralikult maha pesta.

Kirbuvabaks looduslike vahenditega
PETA ehk Inimesed loomade eetilise kohtlemise eest on välja töötanud valemi, mis on keskkonnasõbralik, ei jäta lemmikloomasid kahjulike kemikaalide või kantserogeenide meelevalda ning on 100% töökindel. Selleks tuleb ära viilutada kaks sidrunit, neile peaaegu keev vesi peale valada ja lasta üleöö tõmmata. Järgmisel päeval tuleb segu ära kurnata ja veepritsi panna. Saadud lahusega tuleb koerad iga päev üle pritsida ja see korralikult nende karvkatte sisse hõõruda. Ühtlasi tuleks üle pritsida nende magamisaset ning rohkemat polegi kirpudest vabanemiseks vaja.

Kassidele mõeldes
Kassid jälestavad tsitruseliste lõhna, seega tuleks sidrunilahuse asemel kasutada segu kirbumündi õlist (saadaval looduspoodides) ja veest – 30 ml õli 530 ml vee kohta. Saadud segu tuleb svammi abil kassi karva peale kanda ja õrnalt sisse hõõruda (kassid vihkavad pritsimist). Kirbumündi õli tuleb alati lahjendada, kuna niisama on see kasside jaoks väga mürgine.

Looduslik kassiliiv
Suurem osa erinevatest kassiliivadest valmistatakse mõnest karjäärist pärit materjalist. Paakuvaks aineks on sageli naatriumbentoniit (teatud tüüpi savi). Üsna palju bentoniiti kaevandatakse näiteks Jaapanis ja selle transpordiga seonduv süsiniku jalajälg vääriks omaette arutamist. Pärast seda, kui kassid hakkasid surema kõhulahtisust meenutavatesse sümptomitesse, avastasid teadlased ja loomaarstid, et neid sümptomeid ja kasside (eriti kassipoegade) surma taga on justnimelt bentoniit. Asi on selles, et kassid alati puhastavad end pärast liivakastis käimist. Kui kassid aga liivakastis olevat kassiliiva kaabivad ja seal ringi sebivad, hakkab bentoniitsavi tolmama ja tekkib tolm mõjub kasside hingamisteedele kahjulikult. Paakuvate omaduste tõttu paisub kassiliivast lenduv tolm kassi seedetraktis tsemendilaadseks kamakaks.
Teine võimalus on kasutada taimsest materjalist kassiliiva. Nad on tolmuvabad ja paakuvad ning neid on saadaval mitut erinevat tüüpi. Kasside tervise seisukohast on just looduslikust kiust valmistatud kassiliivad kõige parem valik. Saadaval on ka puidupõhiseid kassiliivasid, aga seejuures tuleks hoiduda lõhnastatud seedri või männi laastudest, kuna neile lisatud lõhnained võivad põhjustada terviseprobleeme.

Ehkki siinsed juhised ei suuda kaugeltki kõiki lemmikloomade loodussõbraliku hooldamisega seotud võimalusi käsitleda, on neist ikkagi abi. Teadlikum suhtumine oma lemmiku hooldamisse tähendab austust nii enda, lemmiku kui keskkonna vastu.