Robotniiduk või murutraktor: kumba eelistada?

9282
robotniiduk vs murutraktor
robotniiduk vs murutraktor

Tänapäeval on aina enam inimesi hakanud oma aega enam väärtustama ning selle tõttu liikunud tavalise muruniiduki pealt robotniiduki peale. Kiire elutempo juuures ei pruugi tavaline lükatav muruniiduk enam parim valik olla. Sellest samm edasi oleks murutraktor või robotniiduk. Murutraktor niidab palju laiemalt ja kiiremini ning robot võiks ju idee poolest niitmisega ise hakkama saada. Kuid kumb see parem valik siis ikkagi on?

Sisukord (vajuta et avada)

Vaadates just suuremaid alasi, siis mida tuleks silmas pidada? Kindlasti tuleb vaadata pinnase reljeefsust, rohu paksust, alal paiknevaid taimi ja objekte ning kindlasti ka isiklike eelistusi. Kas robotniidukil võib olla oht kinni jäämiseks või muutub murulapil manööverdamine puude, põõsaste tõttu liiga keerukaks? Selliseid küsimusi võib tekkida rohkelt ja seega muutub otsustamine raskeks. Selle artikli eesmärgiks ongi aidata küsimused lahti mõtestada ja otsustamine võimalikult lihtsaks muuta.

Artikkel on eelkõige suunatud inimestele, kellel on vaja niita suuremaid alasi. Väiksemates hoovides üldiselt murutraktorit kasutada ei soovitata, sest isegi kui see aega säästab siis muutuvad traktori ülalpidamiskulud märkimisväärselt kulukamaks. Küll, aga soovitatakse robotniidukit ka väikestesse aedadesse. Aja kokkuhoid ning mugavus, mida mururobot tagab kui ise kodust eemal oled, on võrreldamatu tunne.

Robotniiduk ja murutraktor võrdluses

Enne kui vaatame erinevusi detailsemalt, tooksime välja kokkuvõtva ülevaate. Hiljem vaatame igat punkti natuke detailsemalt.

Robotniiduk aladel 2000m2+
Tugevused Nõrkused
Ei kulu aega niitmisele Vajab paigaldust
Madalad hooldamiskulud Seinte äärest võib jääda kuni 20cm niitmata
Madalad töökulud Võivad tekkida raskused eriti konarlikel maadel
Töötab väga vaikselt,seega võimalus töötada ka varahommikul ja hilja õhtul Satub hätta väga metsiku muru korral
Niidab ilma, et peaks ise kohal olema Probleemne jäneste või muude väikeste vabalt peetavate loomade korral
Ilusam ja ühtlasem tulemus Probleemne mesilaste ja muude kasulike putukate korral
Niidetud muru pole vaja koristada ja see toimib väetisena Lihtsam varastada
Töötab ka vihmaga Defekte keeruline endal parandada
Ei tekita kohalikult hetigaase Liigub muru peal mitu tundi päevas
Kompaktsem Ei niida liiga pikka muru
Õigete tingimuste all töötab ka järsemate tõusude/languste peal Keeruline leida kui robot on kuskile suure pinna peal kinni jäänud

 

Murutraktor aladel 2000m2+
Tugevused Nõrkused
Võimalik niita üsna suuri alasi lühikese aja jooksul Vajab palju ruumi hoiustamiseks
Niidab pikemat muru Kõrged kulud (bensiin, remont, rihmad, terad)
Tuleb paremini toime ebatasastel pindadel Kõrge energiakoefitsent
Traktorile saab lisada lumesahka, käru jne muudeks aiatöödeks Vajab rohkem hooldust
Traktoritel on tihti ees ka valgustus Niitmiseks kulub endal palju aega
Remonditööd võivad olla lihtsamad Ei pääse läbi kitsastest kohtadest
Väike pöörderaadius
Probleemne pöösaste ja okste korral mille lähedal niites võivad need värvi kraapida
Probleemne suure kaldega pindadel

 

Mis on robotniiduki peamised eelised murutraktori ees?

Robotniidukid säästavad aega

Üks suurim robotniiduki eeliseid on see, et need säästavad omanikku suurest tööst. Robotniidukid töötavad täiesti iseseisvalt. Sina sisestad päevad ja kellaajad millal niita ja robot teeb ülejäänu.

Kui niitmisaeg on käes, hakkab robot tööle, lubades sul enda asju ajada. Isegi laadimine toimib automaatselt. Nii kui robot tunneb, et aku hakkab tühjaks saama, naaseb ta oma laadimisjaama. Vähemalt töötavad nii kõik mururobotid, millel on piirdekaabel, mis on 90% müügil olevatest mururobotitest.

Ainus vajalik tegu on robotit vahetevahel puhastada ja hooldada. Korrektse paigalduse korral tähendab see vähem kui 10 minutit nädalas. Põhiline hooldus tehakse enamasti hooajaväliselt.

Eestis müüb, paigaldab ning hooldab näiteks kvaliteetseid robotniidukeid robotniiduk.pro meeskond.

Robotniidukid vajavad vähem hooldamist

Võrreldes murutraktori või raideriga vajavad robotniidukid palju vähem hooldust. Robotite puhul pole vaja muretseda õlivahetuse, õhufiltrite või küünalde pärast.

Hooldus on limiteeritud regulaarse terade vahetuse poolest. Olenevalt mudelist soovitatakse terasi vahetada kas iga kuu või iga hooaeg. Mõnel mudelil kestavad terad kuni mitu hooaega.

Roboti puhastamine võtab aega alla 10 minuti ja seda tuleks teha vaid korra nädalas või isegi korra kuu jooksul, olenevalt ilma- ja pinnastikutingimustest.

Kord aastas hooaja lõppedes tuleks teha põhjalik puhastus ja hooldus. Võrreldes traktoriga muid hooldustöid mururobotiga ei kaasne.

Mururoboti töökulud on väga madalad

Üldiselt on mururoboti opereerimiskulud väga madalad, isegi tavalise lükatava niidukiga võrreldes. Võrreldes raideri või murutraktoriga on kulud muidugi veel madalamad.

1000m2 suuruse ala korral võib robotniiduki aastaringseteks kuludeks arvestada umbes 100€. Summa võib varieeruda olenevalt ala olukorrast.

Raideri või murutraktori energiakulu on hoopis teisest klassist. Mis on ka loogiline, sest nende tühikaal võib olla 200kg ilma täis paagita, murukogumiskotita ja juhita. Võrdluseks kaalub robotniiduk vahemikus 10-20kg.

Olenevalt elektripaketist kulutab robotniiduk aastas umbes 20€ eest elektrit. Sarnase ala jaoks tuleks traktori puhul arvestada kuskil 60€ kütuseraha.

Kui vaatame hoolduskulusid, siis on ka need robotniiduki korral üldiselt soodsamad. Üldiselt vajavad vahetamist ainult terad. 6-7 aasta möödudes võib vajada vahetamist ka aku kuid selle hind on 100€ kandis.

Murutraktor või raider vajab regulaarset õli-, õlifiltri, õhufiltri ja küünalde vahetust mootori elu kestvuse jaoks. Lisaks võivad lisanduda kulud ka muude mehaaniliste osade vahetuseks nagu rihmad, laagrid jms.

Kui võrrelda mururoboti kuluosasid ja energiakulusid murutraktori kuludega, on peagi ilmne, et robotniidukiga niitmine tuleb igat pidi ökonoomsem.

Robotniidukid niidavad väga vaikselt

Robotniidukite helitasemete vahe võib olla väga suur, aga kõige vaiksemad jõuavadki vaid 55 dB-ni, mis on külmkapi tööle sarnane helitase ja hajub juba kindla kauguse peale ära. See annab eelise laskmaks robotil töötada ka aegadel mil mootoriga niidukiga niita ei saa, näiteks varahommikul või isegi öösel.

Robotniidukid töötavad ka omaniku eemalolekul

Nagu eelmises lõigus mainitud, saab robotit kasutada ka varahommikul või isegi öösel, seni kui tingimused on õiged. Robotit saabki programmeerida nii, et ta niidaks just siis kui keegi murulappi ei kasuta.

Täpselt nii robot niidabki kui ennast kodus ei ole. Näiteks hommikul kui omanik on tööl ja lapsed on koolis, muru on vaba ja robot saab rahulikult niita.

Robotniiduki niidetud muru on “tervislikum”

Robotniidukid hoolitsevad mitmel moel muru kvaliteedi eest. On palju inimesi kes arvavad isegi, et robotniiduki õige nimetus võiks olla muruhooldusrobot.

Kvaliteetse muru eelduseks on õiged tingimused, mis ei ole enamus murulappidel garanteeritud. Üks neist on, et muru tuleks niita väga regulaarselt. Meie hoovides kasvav muru on aretatud vastavalt nii, et seda tuleks niita iga päev või iga kahe päeva tagant.

Erinevalt paljudest taimedest, mis tahavad platsi peal laieneda, kannatavad erinevad muru liigid niitmist väga hästi. Niitmine pigem kiirendab muru kasvu, mille tulemuseks on ilus muruvaip.

Niitmine stimuleerib ka juurte kasvu, mis tugevdab tervet platsi üldiselt. See on eriti oluline murule, mis on tundlik stressi suhtes, nagu näiteks jalgpalliväljakud. Põhimõtteliselt tagab tihe niitmine, et muru ei saa pinnasest “välja rebeneda”.

Ühtlasi ei luba tugev ja tervislik muruplats umbrohul kasvada. Mõned umbrohud ei kannata tihedat lõikust ja seega on nende levik häiritud (näiteks võilill, mis ei suuda õisi kasvatada kui tihedalt niita).

Lisaks segab muru tugevus sissetungivate taimede levikut, kui taimed ei leia murus ruumi kasvamiseks, ei saa nad ka levida. Pealegi mõjub tihe niitmine murule justkui väetisena.

Robotniiduk aitab muru väetada

Eelmises lõigus sai mainitud robotniidukite väetamisfunktsiooni. Selline vöetamine töötab tavapörasest vöetamisest natuke teistmoodi. Kuna robotniidukid niidavad nii tihti, kasvab muru niitmiste vahel väga vähe.

Iga kord kui robot mingit sektsiooni niidab, lõikab ta muru lühemaks kõige rohkem sentimeetri. Selle tulemusena kukuvadki väikesed murutükid mida pole õieti nähagi pinnasele ja kõdunevad seal mullaks.

Sellisel viisil saab muru pidevalt uusi toitaineid, on tagatud parem kasv ja muru paistab rohelisem ja tervislikum. Ühtlasi nagu eelnevalt mainitud, segab tervislik muru umbrohtude laienemist.

Ja veel, kuna kogu niidetud muru kukub pinnasele rohu vahele, jääb rohkem ruumi komposti jaoks. See võib olla väga suur kogus, kui on tegemist suure hooviga. Selliselt muru väetamine tähendab ka seda, et pole otsest vajadust keemiliste väetiste kasutamiseks.

Robotniiduk ei erita heitgaase

Enamus raidereid ja murutraktoreid kasutavad töötamiseks bensiini. See tähendab muidugi seda, et iga kord eritub niitmisel keskkonda päris palju heitgaase. Kuna robotniidukid on elektrilised, siis ei erita need ka heitgaase. Heitgaasid eralduvad küll elektrijaamades, aga need töötavad palju efektiivsemalt ja kasutavad paremaid filtreid. See on parem loodusele, keskkonnale ja kliimale.

Pea kõik robotniidukid kasutavad liitiumioonakusid. On teada, et nende akude tootmine on keeruline kuna juba liitiumi tootmine on problemaatiline. Mis on tõsi, aga samal ajal kasvab ka akude nõudlus ja olulisus igapäevaelus, mis tagab akude tehnoloogia kiire arengu. Seega muutub tootmisprotsess iga aastaga aina keskkonnasõbralikumaks.

Rohkem ruumi hoiustamiseks

Murutraktorid võtavad palju ruumi. Hoiustamiseks tuleb arvestada umbes poolega väikse auto suurusest. See pole just “väike” pindala. Seda ruumi saab säästa kasutades mururobotit, sest robot on ööpäevaringselt väljas.

Robotniiduk kas niidab või laeb end jaamas. See jätab rohkem ruumi garaažis või aidas, mida saab kasutada muul otstarbel. See kehtib vähemalt enamikel juhustel. Talveks saab robotniiduki viia hoolduskeskustesse talviseks ülevaatuseks, enamasti võimaldavad hooldajad roboteid talveks ka ladustada.

Aga tuleb olla ettevaatlik, muru ei tasu lasta liiga kõrgeks kasvada. Robot ei pruugi enam olla võimeline seda niitma ja rohi tuleb ikka traktori või tavalise niidukiga lühemaks niita. Nii võib juhtuda kui puhkusele minnes tahetakse robotniiduk turvalisuse mõttes sisse tõsta või alustatakse kevadist niitmist liiga hilja.

Kui on kõhklus muru pikkuse suhtes, saab tavalist niidukit korraks ka laenata, et muru piisavalt lühikeseks lõigata.

Robotniidukid tulevad paremini toime kallakutega

Suuremad kallakud võivad murutraktorie jaoks olla üsnagi probleemsed. Paljud traktorid tulevad toime vaid kuni 10%- liste kallakutega. Traktorid ja raiderid vajavad järsemate kallakute jaoks erilist määret, sest järskude kallakute korral pole pole mootori korralik määre enam garanteeritud ja mootor võib töö lõpetada pärast mõnd minutit. Üldiselt on murutraktorid ja raiderid kallakutel üsna problemaatilised.

Robotniiduk saab selliste kallete korral hakkama palju paremini. Erinevatel mudelitel on muidugi erinevad võimed, näiteks on ka mudeleid mis tulevad toime lausa 70% kallete puhul, sellised robotid ei ole aga odavad.

Millised on murutraktori või raideri eelised robotniiduki ees?

Robotniiduki installatsioon on keeruline

Levinuimad robotniidukid töötavad piirdekaabliga. Mõne mudeliga on kaasatud ka juhtkaablid, mis juhivad niiduki vastavale alale. Lisaks tuleb installerida ka laadimisjaam, mille jaoks on vaja sobivat kohta.

Paigaldus on enamasti keerulisem just suurte alade korral, kus on palju põõsaid ja objekte. Lisaks tuleb paigalduse eest maksta ja see võtab mitu tundi tööd. Piirdekaabel tuleb panna igale poole ümber murulapi ja tuleb eraldada ka alad, mida ei niideta.

Kaabli paigaldamisel, tuleb see matta kas maa alla või panna maa peale ja kinnitada spetsiaalsete vaiadega. Teatud kohtades on kindlasti targem panna kaabel maa peale, sest siis on tulevikus võimalik seda ka liigutada.

Reeglina tuleb oma soovidest ja vajadustest teadlik olla. Vastavalt saab robotit ka konfigureerida. Enamike mudelite puhul on roboti seadistamine üsna lihtne. Keerukamatel robotitel võivad ka sätted keerukamad olla, mis vajavad natuke tutvumist.

Isegi robotniidukid võivad tööd juurde teha. Katkine piirdekaabel võib olla üsna tüütu. Katkine koht tuleb üles leida vastava seadmega ja seejärel korda teha.

Robotniiduk.pro poolt on samas paigaldus, aga tasuta. See tähendab seda, et klient ei pea ise mitte millegiga vaeva nägema ning võib kindel olla, et robotniiduk ka nõuetekohaselt töötab.

Robotniiduki korral võivad ääred niitmata jääda

Robotniidukid ei ole võimelised päris seina või ääre lähedalt niitma. See on sellepärast, et turvalisuse mõttes on robotniidukil jäetud vahe lõiketera otsast kuni korpuse ääreni. Selle vahe pikkus oleneb vastavalt mudelile. Mõnel mudelil on külgedel eraldi terad, mis aitavad objektidele lähemalt niita.

Sellise funktsiooniga niidukid niidavad objektide ääri regulaarsetel intervallidel. Aga isegi need robotniidukid ei suuda päris vastu äärt niita. Ainus lahendus ongi vastavad pinnalähedased sillutuskivid.

Kui tahta, et robot tõesti niidaks kõik ise ja ei peaks isegi ääri üle niitmas käia, tuleks paigaldada vastavad sillutuskivid.

Suurtel aladel on see muidugi üsna keeruline. Eriti kui on soov ümbritseda kõik alad, mis niitmisele ei kuulu.

Robotniiduk pole sobilik kui alad on väga ebatasased

Robotid pole sobilikud päris igale alale. Eriti kui on väga palju konarusi. Robot võib hakata pidevalt kinni jääma ja siis tuleb teda käsitsi aitama hakata.

Augud, mis on üle 5 cm sügavad on enamikele mudelitele probleemsed. Samamoodi mõjuvad ka väikesed künkad, kuhu peale sõites võivad robotid kinni jääda. Sellistel tingimustel saavad kannatada nii muru kui ka robot.

Kui robot hakkab teatud aukude või küngaste taha kinni jääma, hakkab ta neid kui takistusi tõlgendama ja sõidab neist ümber. Kui selliseid ebatasasusi on palju, millest robot ümber hakkab sõitma, tuleb need ikkagi üle niita ja vähendab ka roboti efektiivsust.

Igatahes tuleb sellised ebatasasused parandada, et garanteerida robotniiduki noptimaalset tööd. Kui on suur maa rohkete selliste parandust vajavate ebatasasustega, võtab see muidugi rohkelt aega.

Samas areneb tehnoloogia iga aastaga ja tullakse välja aina paremate lahendustega robotniidukitele, mis aitavad ebatasasustega paremini toime tulla. Juba praegu on robotniidukid selliste pindadega üsna efektiivsed.

Enamasti pole robotniidukid väga metsiku muru niitmiseks mõeldud

Mida “metsikum” on muru, seda keerulisem on robotniidukitel oma teed leida. Tuleb vaadata: kas sinu hoov meenutab rohkem rohuala kui muruplatsi, kas silmapaistvad muruplatsi ääred puuduvad, kas on palju ebatasaseid alasid, kas on palju väljaulatuvate juurtega puid või kas on palju puid või põõsaid, millelt langeb ohtralt vilju, oksi ja lehti? Kõik need aspektid teevad robotniiduki elu ainult keerulisemaks.

Kuigi tullakse välja erinevate tehniliste lahendustega, mis aitavad robotitel navigeerida ka paksu rohu sees, on neil siiski teatud limiidid.

Seega kui on tegemist suure alaga, kus on väga tihe ja pikk rohi siis võib robotniidukil niitmine osutuda väga keeruliseks. Roboti eesmärk on olla võimalikult automaatne ja kui robotit tuleb iga natukese aja tagant otsima hakata siis see eesmärk kaob. Siiski oleme arvamusel, et pea igat hoovi saab vastavalt kohandada, et robot saaks seal probleemideta niita. Kohandusteks kuluv aeg oleneb täielikult hoovi seisukorrast.

Probleemid väikeloomadega

Robotniidukid võivad väikeloomadele, probleemseks osutuda. Seda mitmel põhjusel: mõned loomad ei tunneta robotniidukis mingit ohtu või tunnetavad seda liiga hilja. Kui loomade pesad on maa all, võivad need ka raskesti märgatavad olla. Seega on risk, et robotniiduk rikub loomade pesa.

Robotniidukid tegutsevad enamasti ka ajal mil loomad on aktiivsed: varahommikul või hilja õhtul.

Koduloomadega ei tohiks probleeme esineda, sest kasutades juurdeostetavad Amico seadet on võimalik nutikamad masinad neile ohutuks teha. Lihtsalt kinnitad seadme looma kaelarihma külge ning kui mururobot selle lähedale jõuab, jääb masin ise seisma. Kui loom eemaldub, jätkab robot tööd. Ühendus seadmete vahel toimib Bluetoothi vahendusel.

Probleemid mesilaste või muude kasulike putukate suhtes

Robotniidukid pole problemaatilised vaid väikeloomade suhtes. Mesilased või teised kasulikud putukad on robotniiduki poolt ohustatud. Ala mis on pidevalt niidetud, ei saa enam olla toiduallikaks putukatele, kes õitest nektarit imevad. Ühtlasi kaob putukatel ka varjualune.

Teisalt on aga robotniidukid niitmisel aga natuke “õrnemad” kui tavalised niidukid. Nii lükatavad niidukid kui ka murutraktorid töötavad põhimõttel, et lõiketeradest tekkiv õhuvoog tõstab muru ülesse. Nii ei jäägi putukatel pääsemisvõimalust ja need niidetakse koos muruga. Robotniiduk lõikab aga ainult jupid muru tipust.

Sellisel juhul ongi parim võimalus kasutada robotniidukit, aga jätta välja “saarekesed”, mida ei niideta ja kus putukad saavad käia toitumas ja varju all.

See on eriti oluline pidades silmas tänapäeval kasvavat putukate suremust. Õnneks Eestis on see aktuaalne vaid linnades.

Puudulikkused turvalisuse suhtes

Robotniiduk on automaatselt niitev niiduk, mis peab takistused ja hoovis olevad objektid ise ära tundma. See tähendab ka inimesi ja koduloomi, kellele robot võib viga teha. Puudub inimene kes robotit enda mõistusega kontrollib.

Sel põhjusel tuleb sätestada kõrged standardid turvalisuse suhtes. Tootjad pole enamasti robotite korral turvalisusega tagasi hoidnud. On installeeritud igasuguseid lisasi ja funktsioone, mis toote turvalisemaks teevad.

Sellegipoolest saavad robotniidukid testides mitte just kõige paremaid skoore. Üks probleem on, et robotid ei detekteeri väikseid lapsi piisavalt hästi.

Reaalsuses on olnud palju juhtumeid kus väikelapsed on kannatanud lõikehaavade pärast. Sellepärast märgivad tootjad ka eraldi ära, et väikelapsed tuleks hoida range järelvalve all kui robot muru niidab. Veel parem oleks, kui lapsed ja niiduk samal ajal muruplatsile ei satuks.

Kuna niiduajad saab robotile lihtsasti sisse programmeerida, pole see just kõige suurem probleem. Näiteks saab roboti panna niitma hommikusel ajal kui lapsed on lasteaias või koolis.

Robotniidukit ei soovitata ise parandada

Kas oled keegi, kellele meeldib asju ise parandada? Kahjuks võib robotniidukite puhul oskustest puudu jääda. Robotniidukid sisaldavad üsna peenet tehnoloogiat ja kompleksset elektroonikat.

Paljud Robotniiduki defektid ei ole lihtsasti parandatavad. Probleemide korral tuleb seade enamasti autoriseeritud parandaja või hooldaja juurde viia.

Heal juhul saab lihtsamad probleemid ise parandada. Näiteks probleemid korpusega või ratastega. Teiste osadega on aga keeruline saada vahetusjuppe, et need ise korda teha.

Robotniidukid niidavad päevas mitmeid tunde

Robotniidukid on disainitud nii, et nad peavad ala niitma mitu tundi päevas. Täpne niiduaeg sõltub muidugi ala suurusest ja roboti võimekusest.

Kui robotil on maksimaalne võimekus niita 2000m2 ja ala on 1000m2, peab seade olema töös 12 tundi, et ala saaks niidetud.

On inimesi kellele valmistavad pikad niiduajad probleemi. Kuigi õige roboti korral ei ole see segav ja enam ei tee robotid ka kõva häält.

Nagu turvalisuse lõigus räägitud, tuleks vaadata, et niitmise vältel ei ole väikseid lapsi ringi jooksmas.

Robotniidukid ei suuda lõigata muru mis on liiga pikk

Paljude robotite niidukõrgus on reguleeritav kuskil 2-6 cm vahel. Kuigi on olemas ka mudeleid, mis niidavad natuke kõrgemalt 5-9 cm

Teisalt ei suudagi robotniidukid niita muru mis on kasvanud üle teatud pikkuse. Lisaks kui hakata robotiga niitma pikka muru, kaotaks oma otstarbe ka roboti väetamis funktsioon. Tegelikult peakski robot iga kord niitma vaid väikese jupi muru, mis kukub kasvava muru vahele pinnasele.

Väikesed muru tükid lagunevad väga kiiresti. Pikemad tükid nii kiiresti ei lagune ja sellisel juhul võivad need hakata isegi mädanema, mis soodustab ka igasuguste haiguste levikut.

Seega ei tohikski rohi olla palju pikem kui maksimaalne lõikepikkus. Kui rohi on kasvanud liiga pikaks, ei tohiks robotniidukit kasutada. Sel juhul tuleks muru ikkagi tavalise niidukiga üle niita.

See võib olla probleemne kui on käidud puhkusel ja robotniiduk on turvalisuse mõttes siseruumi tõstetud. Samal ajal võis muru olla juba arvestatavalt kasvanud. Sama võib juhtuda kui panna robot kevadel liiga hilja tööle.

Robotniidukeid on keeruline leida kui need on suurel alal kaduma läinud

Teadagi võib robotniiduk vahel kuhugi kinni jääda. Kui on tegemist väga suure alaga, võib roboti leidmine keeruliseks osutuda. Eriti kuna robot on küllaltki väike ja seda ei pruugi kohe märgata.

Sel põhjusel ongi robotniidukid kasulikud vaid siis, kui ala vastab robotniiduki tingimustele. Ja nende tingimustega ei tasu kindlasti olla ebatäpne. Kui on soov soetada robotniiduk, siis tuleks ka hoolitseda selle eest, et ala oleks robotile sobiv ja robot saaks alal probleemideta töötada.

Samas on vaev seda väärt. Kui võtta aeg, et ala üks kord korda teha, saab robotniiduk seal edaspidiselt muredeta töötada ja enam ei tule niitmisele aega kulutada.

Oht vargusele

Muidugi on robotniidukid ka varastele huvitavad asjad. Põhiliselt selle pärast, et need on küllaltki hinnalised asjad, mis on enamasti valveta jäetud. See muidugi oleneb ka alast kus elatakse kuid isegi maakohtades on juhtumeid kus robotniidukid on varastatud.

Seega on robotniidukite tootjad tulnud välja erinevate funktsioonidega, mis kaitsevad robotniidukeid varguse eest. Alustades PIN koodi lukkudest ja alarmisüsteemidest kuni geotarade ja GPS jälgimiseni – robotniidukid on varustatud igasuguste funktsioonidega, mis kaitsevad neid varguste eest või muudavad need pärast vargust kasutuks.

Siiski jääb teatud risk, et seade varastatakse. Kui tahta muret natuke leevendada, on võimalik seade kindlustada, mida me ka soovitaks. Kui tahta kaitsta robotit varguse eest, tuleb mõned nõuded siiski täita.

Võimekus niita suuri alasi vähese aja jooksul

Üks suurimaid boonuseidd murutraktorite puhul on muidugi see, et nendega on võimalik niita väga suuri alasi võrdlemisi lühikese aja jooksul, sest selleks nad ju loodud ongi. Kui ala pole liiga keeruline ja seda saab enamjaolt niita rida-rea haaval, on see enamasti võimalik niita mõne tunniga.

Ja muidugi raideri puhul pole teist masinat, mis suudaks nii kiiresti niita. Võib-olla suudab seda ainult põllumajanduskombain.

Sobib ka kõrge rohu korral

Samal ajal kui robotniiduki kasulikkus on piiratud muru kõrguse poolest, tuleb murutraktor toime ka kõrgeima muruga. Seega kui muru on olnud niitmata väga pikka aega, siis võib panustada, et murutraktor või raider tuleb sellega igal juhul toime.

Seega tuleks ostu korral kaalutleda, kas sellist situatsiooni võib juhtuda. Robotniiduk niidab pidevalt, isegi kui omanikku parasjagu juures pole. Küsimuse koht on aga see, et kas robotit tahetakse kasutada ka siis kui ollakse pikka aega kodust eemal, näiteks minnakse puhkusele.

Kui aga eesmärk ongi niita pikka muru, siis on murutraktor või raider ainuõige valik.

Ühtlasi ka sobiv ebatasasele pinnale ja alale mis pole “perfektne”

Murutraktoriga niitmiseks ei pea muruvaip olema perefektne. Väiksemad ebatasasused pinnasel pole üldse probleemne. Hoovi äär ei pea olema ka täiesti sirge. Kuigi võib juhtuda, et ääred tuleb väiksema niidukiga üle niita, eriti kohad kuhu traktoriga ei mahu.

Murutraktorile saab soetada lisasi

Murutraktoril või raideril on see eelis, et saab lisada kas lumesaha, järelkäru, lumepuhuri või muid lisasi. Ehk siis murutraktorit saab kasutada mitte ainult niitmiseks, vaid vajadusel saab sellele funktsioone juurde osta. Näiteks pakub erinevaid lisasi John Deere.

Seega ostes raideri või murutraktori, soetatakse ühtlasi ka multifunktsionaalne seade. Muidugi kaasnevad lisaosadega ka lisakulutused. Kui aga tuleks talvel tegeleda suure ala lumest puhastamisega, võib murutraktori soetamine olla mõistlikum valik.

Murutraktoritel on enamasti ka valgustused

Murutraktorid ja raiderid on enamasti varustatud ka eesmiste tuledega. See võib olla boonuseks kui on vajadus niita kas väga vara hommikul või hilja öösel. Samas aga pole robotniidukil seda vajadust, sest ta saab samadel aegadel niikuinii niita ja tal ei ole vaja “näha”.

Mõnedel robotniikutie mudelitel on ka eesmised tuled, et nende otsa pimedas ei koperdataks ja, et neid oleks lihtsam leida.

Murutraktoreid ja raidereid on lihtsam ise parandada

Kui oled parandustööde fänn ja tuled sellega toime, saab paljusi murutraktori vigu ise parandada. Puudub ju igasugune keeruline elektroonika, pole midagi tänapäeva mõttes kõrgtehnoloogilist. See on suur eelis, sest parandamist vajav masin saab tihti üsna kiiresti korda tehtud.

Millised on murutraktori või raideri miinused robotniiduki ees?

Murutraktor vajab hoiustamiseks küllaltki palju ruumi

Raiderid ja traktorid on mõõtmetelt üsna suured. Selliste masinate hoiustamiseks on vaja 1.5m x 2m suurust ala. Kui ruum on piiratud tulebki vaadata, kas on võimalik sellist ruumi tekitada.

Võrdluseks ei vaja robotniidukid pea üldse ruumi. Enamjaolt on nad õues, robot kas niidab või laeb oma jaamas. Mõned hoolduspunktid võtavad roboti talveks isegi enda juurde hoiule, kus need puhastatakse, tehakse korda ja seejärel pannakse kuni hooaja alguseni riiulile.

Kõrged töötamiskulud

Üks murutraktorite ja raiderite negatiivne pool on nende opereerimiskulud. See tuleneb põhiliselt sellest, et need töötavad bensiinimootoriga. Bensiinimootoriga töötav tehnika on üldiselt küllaltki hooldust vajav.

Kui on soov garanteerida, et mootor töötab hästi ka pärast aastaid kasutamist, siis tuleb masinat tihedalt hooldada. See tähendab regulaarset õli vahetust, õlifiltri vahetust, õhufiltri vahetust ja küünalde vahetust.

Midagi sellist robotniiduk ei vaja. Lisaks on murutraktoril ka teised osad, mis vajavad regulaarset tähelepanu: rool, niiduk, rattad ja rehvid.

Lisaks on murutraktori energiakulud üsna kõrged.

Kõrge energiakulu

Murutraktoril tühimass on vähemalt 200kg. Kogu see raskus pluss veel inimese kaal peab liikuma, kui muru niidetakse. Seega pole üllatav, et isegi ökonoomne murutraktor kulutab pea 2l kütust tunnis, keskmise keerukusega hoovis.

Arvestades kütuse hinnaks 1.4€ liitri kohta ja 25 nädalat iganädalast tunnist niitmist, kulub aastas murutraktoriga niitmisele keskmiselt 70€. Võrdluseks kulutab keskmine robotniiduk aastas elektrit 5€ eest.

Kõrged ülalpidamiskulud

Nagu eelnevalt mainitud, vajavad murutraktorid ja raiderid küllaltki palju hooldust. Vahetust vajavad jupid nagu: rihmad, küünlad, filtrid, terad jne.

Arvesse tuleks võtta ka puhastamist. Puhastamine on raideri või murutraktori puhul natuke keerukam kui robotniiduki puhastamine. Isegi kui traktor niidab kiiremini, siis tegelikult teeb ta selle ajaga väga palju tööd. Võttes arvesse mis raskust traktor samal ajal vedama peab ja kui suured on terad, mis ringi keerlevad, siis on mõistetav miks traktor või raider nii palju energiat kulutab.

Seega on robotniiduki ülalpidamine palju ökonoomsem. See eeldab muidugi väga head paigaldust, et töö käigus probleeme ei esineks.

Niitmisele kuluv aeg

Kuigi murutraktoriga niitmine on tohutult kiirem kui lükatava niidukiga niitmine siis summaarne ajakulu on ikkagi päris suur.

Isegi kui hoovi saab niita vaid tunniga, mis on suure platsi korral võimalik vaid äärmiselt korrapärase hoovi korral, siis tähendab see ikkagi 25 tundi aastas. See on natuke üle ühe päeva, mis on kulunud muru niitmisele. Ja kuigi iga inimene on erinev, aga tihti on olulisemaid asju mida teha kui muru niita.

Keerulisemate alade korral võib niitmine ka palju rohkem aega võtta. Kui tuleb teha erinevaid manöövreid, et niita ümber erinevate alade või on kitsaid kohti, mida tuleb eraldi niita, siis on ajakulu kohe suurem.

Lisaks võiks arvestada ka hooldusele kuluvat aega, mida murutraktor aeg-ajalt kindlasti vajab.

Murutraktor on enamasti ebasobiv erinevate takistuste või kitsaskohta korral, sest traktoril on kehv pöörderaadius

Traktoritel on enamasti üsna lai pöörderaadius. See muudab kitsaste kohtadega  ja kõverate piiridega muru niitmise keerukaks.

Suure pöörderaadiusega niitmine nõuab üsna palju jukerdamist ja osavat manööverdamist. Ja jällegi, kohad mida suur masin niita ei saa, tuleb siiski millegi väiksemaga, nagu trimmer või lükatav niiduk, üle niita.

Selliste hoovide puhul kalduksime robotniidukit soovitama. Tänapäeva robotniidukid tulevad keeruliste manööverdustega üpriski hästi toime. Isegi kitsad kohad pole parimatele robotitele probleemiks. Robotniidukite tootjad on välja tulnud ka igasuguste funktsioonidega, mis selliste oludega aitavad.

Väga suurte ja keerukate alade korral soovitaksime isegi GPSiga töötavaid robotniidukeid.

Murutraktori värv võib saada kraabitud, kui sõita okstele lähedal

Murutraktor on küllaltki suur masin ja kui niita puudele ja põõsastele hästi lähedalt, siis võib värv saada kahjustada.

See mitte aiult ei kriibi silma, kuid võib põhjustada ka roostetamist või muud kahju. Seega kui on palju puid ja põõsaid siis on jällegi robotniiduk hea valik, sest see pääseb selliste põõsaste alla.

Murutraktorid ja raiderid ei ole kõige paremad tulemaks toime kallakutega

Kui pinnal on suured tõusud või mõõnad, siis ei pruugi murutraktoriga niitmine just kõige parem lahendus olla. Isegi 10% kallak võib murutraktorile probleemseks osutuda. Mitte ainult libisemise ja ohtlikuse pärast, aga vastava määrde puudumisel võib see ohtlik olla ka mootorile.

Suurte kallakute korral võib mootor saada jäädava kahjustuse isegi mõneminutilise niitmise korral.

Suurtel kallakutel võib ka juhtuda, et traktor kukub ümber, mis on väga ohtlik juhile. Suurte tõusude korral oleks vaja ka võimsamat traktorit. Kui kalded küündivad kuni 30% või enam, siis tuleks mõelda juba spetsiaalse murutraktori peale, mis on muidugi ka palju kallim – 15,000-60,000€.

Kuigi iga robotniiduk saab üldiselt kallakutega päris hästi hakkama, on roboteid mis on mõeldud ka väga suurtele kallakutele 45-70%.

Vaadates kallakuid, võib öelda, et robotniidukitel on siinpuhul väga suur eelis.

Raiderid ja murutraktorid pole sama asi

Paljud inimesed ei ole tegelikult teadlikud, et raiderid ja murutraktorid pole enam sama asi. Raiderid on hoopis teise konstruktsiooniga kui murutraktorid. Raiderite niiduki osa on masina esiosas. Murutraktorite puhul on niiduki osa masina keskel.

Seega ei erine need kaks masinat vaid välimuse poolest: murutraktoritel on enamasti rohkem võimsust kui raideritel. Erinev on ka lõikediameeter, mis on murutraktoritel tihti laiem kui raideritel.

Murutraktoreid saab kasutada ka erinevate muude tööde jaoks. Raiderid on enamasti ikka ainult muru niitmiseks. 

Küll aga on raideritel parem pöörderaadius ja nendega saab teatud kohtades paremini niita.

Hinna erinevus

Robotniidukite hind oleneb välja suuresti hoovi vajadustest. Tavaliselt 1000m2 ja 2000m2 vaheliste alade puhul, millel puuduvad olulised kallakud ja konarused, võib saada robotniiduki isegi hinnaga 1000-1700€. Robotniidukid, mis on mõeldud suurtele aladele nagu 4000m2 või rohkem, võivad maksta üle 3500€.

Ligikaudse hinna jaoks on rusikareegel: iga 1000m2 suuruse ala jaoks tuleks arvestada 1000 Euroga. Kuigi kui on vaja teatud funktsioone või lisasi, siis võivad ka need mängu tulla ja hinda suurendada.

Kui palju maksavad aga raiderid ja murutraktorid? Eestis on raiderid ja murutraktorid üsnagi sama hinnaga. Võib-olla on raiderid isegi natuke kallimad. Arvestatavad murutraktorid algavad enamasti 1500€-st ja lõppevad 6000€ juures.

Kokkuvõte

Kui võrrelda murutraktorit või raiderit ja robotniidukit, siis tegelikult ei saagi öelda kumb on parem. Pigem sõltub see individuaalsest olukorrast. Hinna poolest on robotniidukid enamasti soodsamad kui traktorid. Enamjaolt on algsed kulud robotniidukitel madalamad ja tegelikult ka kumulatiivsed kulud, ning mida kauem robotit kasutada seda rohkem hinnas võidetakse.

Säästmine toimub ka ajas – nii niitmise kui ka hoolduse arvelt. Siiski pole robotniidukid sobivad igale hoovile. Et robotniiduk teeks oma tööd võimalikult hästi, tuleb mõnda hoovi sellele vastavalt kohandada.

Kui soovida ideaalset hoovi robotniidukile, tuleb muru äärtesse panna sillutuskivid, et robot saaks äärtele lähedalt niita. Parandamise mõttes on robotniidukid jälle keerukamad ja nõuavad professionaalset abi.

Üks robotniiduki suuri boonuseid on ka tema iseväetamissüsteem. Tänu robotniidukile võib muru tervis ja kvaliteet silmnähtavalt tõusta. Lisaks on robotniidukil võimalik niita ka enda eemalviibimisel. Viimaks võimaldavad robotid niita ka suuri kallakuid, mida traktorid absoluutselt ei võimalda.

Üldiselt tänapäeval sellist valikut tehes võiks robotniidukit kindlasti vähemalt kaaluda ning vajadusel ka ekspertidelt nõu küsida.