10 toiduainet, mida on poest ostmise asemel odavam ise teha

7134
Müsli

Poeriiulite vahel kõndides head-paremat korvi pannes tuleks alati ka hindadel silma peal hoida. Sellegipoolest saavad teadlikumadki poodlejad teinekord väikese šoki osaliseks kui kassas saadud tšeki pealt mõningate toodete hinda näevad. Pole mingi saladus, et pakendatud toidud on kõrgema hinnaga ning ehkki paljudele kindlasti meeldib mõte värskest koduküpsetatud leivast, pole kaugeltki kõigil võimalust leivategu igal nädalal ette võtta. Ometi on olemas ka mõningaid kergemaid toite, mille valmistamine on ajakulu väärt ja mille pealt saab hiljem toidupoes raha kokku hoida. Nii et järgmisel korral poes hummuse järgi haarates, meenutage parem köögikapis seisvat saumikserit ja valmistage see kodus ise.

Müsli

Müsli on lihtne segu kaerahelvestest, pähklitest ja kuivatatud puuviljadest, aga poeriiulitel omandavad müslipakid paraja juurdehindluse. Seepärast valige poest valmis müsli asemel hoopis meelepärased koostisained ja valmistage ise üks kodune müslisegu. Samal ajal võite ka koduseid müslibatoone valmistada – lihtsalt segage osa müslist meega, pange ahju ning lõigake väljavõttes suupärasteks tükkideks.

Hummus

Poes olevaid hummusekarpe on küll mugav ostukorvi panna, aga arvestades kikerhernepurkide hinda on hummust märksa odava kodus ise valmistada. Vaadake, kas mõnes kaupluses ei ole ehk tahini pastale soodushinda ning varuge köögikappi mõned kikerhernepurgid, et hummus isu korral ise valmis teha.

Salsa

Salsa on maitsev ja madala kalorsusega vürtsikas lisand, mis sobib suurepäraselt tervislikuks vahepalaks. Paraku pole poest värske salsa kaasaostmine sugugi odav lõbu. Suvise-sügisese tomatihooaja paiku tasub kohalikest küpsetest tomatitest viimast võtta ja kodus ise üks maitsev salsa valmistada. Kõige soodsam (ehkki vaid hooajaliselt) variant on muidugi tomateid, paprikat, sibulat ja koriandrit omaenda aias kasvatada.

Kartulikrõpsud

Kartulikrõpsud

Tavaline toiduviilutaja-riiv muudab mis tahes juurvilja õhukesteks laastudeks, mis sobivad ideaalselt suupärasteks snäkkideks. Nii võib kindel olla nii valmivate krõpsude koostises (kartulid? bataadid?), valmistamismeetodis (praadimine? ahjus küpsetamine?) kui ka maitsestamisele kuluva soola koguses. Lisaks sellele on kartulikilo hind kordades odavam kui kartulikrõpsude oma.

Vanilliekstrakt

Poes müüdavad vanilliekstraktid on üsna kallid ja neist ei jagu kuigi kauaks. Küpsetamishuvilistel tasub kindlasti proovida kodus ise vanilliekstrakti valmistada. Selleks tuleb lihtsalt paar vanillikupart viina sisse seisma jätta.

Pähklisegud

Nii nagu müsli puhul on ka valmis pähklisegud poes üsna kallid. Nii et miks mitte kuludel ja koostisel ühe hoobiga sarvist haarata ning ise endale üks maitsev pähklite ja kuivatatud puuviljade segu valmistada.

Krutoonid ja riivsai

Pisut kõvaks tõmbunud saiakontsu ei tasu veel kohe prügikasti visata. Selle asemel, et poest kalli hinnaga valmis krutoone soetada võiks seisnud saiatükid kuubikuteks lõigata ja ära röstida – tulemuseks on mõnusad krõmpsuvad kodused krutoonid. Riivsaia valmistamiseks aga visake vanad saia- või leivaviilud lihtsalt köögikombaini.

Pesto

Pesto kuulub kindlasti kallimate maitselisandite/kastmete hulka. Koostisainete nimekirja vaadates ei saaks küll tingimata öelda, et isetehtud pesto alati odavam tuleks, aga kodune pestotegu võimaldab rakendada mõningaid kasulikke säästunippe: näiteks kasutage basiiliku asemel spinatit ja seedermänniseemnete asemel india pähkleid.

Jogurt

Jogurtipurk

Külmkapis seisev jogurtitops pole ehk kõige kallim toode, mida poest tuua,  ent koduse jogurti valmistamine on veelgi odavam. Selleks läheb vaja ainult piima ja paar lusikatäit kvaliteetsest maitsestamata jogurtit n-ö juuretiseks. Jogurti valmimine võtab küll mõned tunnid aega, aga valdava osa sellest ajast tuleb lihtsalt lasta bakteritel oma tööd teha. Pange paar lusikatäit kodutehtud jogurtit järgmiseks korraks juuretiseks kõrvale.

Maitseainesegud

Erinevate vürtside ja maitseainete kilohinnad on tegelikult väga kõrged. Seepärast tasub erinevate maitseainete põhjadest oma maitseainesegud valmistada. Mitmed tuntud vürtsisegud nagu Hiina viie vürtsi segu, piparkoogimaitseaine või erinevad ürdisegud koosnevad tegelikult lihtsatest maitseainetest, mis teil suure tõenäosusega köögis juba olemas on.