Kammitavust parandavad palsamid – kolm kodust retsepti

3742
Pusas juuksed

Juustesse tekkivad pusad on nii mõnegi jaoks igapäevaseks väljakutseks. Valu ja vandumine ei ole just need märksõnad, mida kiharate harjamisega tingimata seostada tahaks. Sobiva kammi või harja leidmine aitab seda protsessi küll kindlasti hõlpsamaks muuta, aga ei vähenda paraku pusade tekkimist. Abi võib olla kammitavust parandavast juustesse jäetavast palsamist. Poeriiulitel võib neid leida mitmesuguseid, ent paraku ei mõju nende koostisainete nimekiri terviseteadlikule ostjale just meelitavalt.

Üks võimalus on külastada looduspoode, ent samas võib toimiva palsami edukalt ka ise kokku segada. Selleks on mitmeid võimalusi ning koostisainedki on üldjuhul lihtsasti leitavad.

Kuidas kammitavust parandavad palsamid toimivad?

Palsamid võivad koosneda mitmesugustest erinevatest koostisainetest, aga need kõik mõjutavad juuksekarvade pealispinda. Kammitavust parandavad palsamid katavad juuksekarvad õli või polümeeriga või töötlevad neid pealispinna pinguldamiseks happelise ainega, muutes juuksed seeläbi siledamaks. Juuksekarvade soomused silutakse tasaseks ning juuksekarvad saavad pusade teket soodustava staatilise elektri ennetamiseks positiivse elektrilaengu.

Siin õpetuses on pakutud kolm erinevat looduslikku retsepti, mida kodus järele proovida. Esimesed kaks retsepti on alternatiiviks sünteetilisi polümeere sisaldavatele palsamitele ning kolmandas kasutatakse juuksekarvade silumiseks nõrka hapet (õunaäädikas). Ükski nendest palsamitest ei suuda päris imesid korda saata, aga need muudavad kammimise tõesti kergemaks ega muuda juukseid seejuures rasvaseks.

 Juuste pihustamine

Alteejuure palsam

Nagu selgitatud, seisneb mõnede juustesse jäetavate palsamite tööpõhimõte juuksekarvade polümeeridega katmises. Ka mitmed isetehtud palsamid järgivad sama loogikat, sisaldades lahjendatud kujul kaubanduslikku palsamit, mille koostisainete hulgas leidub enamasti polümeere.

See on tõepoolest üks võimalik lahendus, aga kindlasti mitte kõige juuksesõbralikum. Tulemuseks on vaid näiliselt tervemad juuksed, sest tegelikult avaldavad sünteetilised polümeerid juustele hoopis vastupidist mõju. Silikoon ei lase niiskusel juuksekarvani jõuda ja see võib juuksed aja jooksul kuivaks ja hapraks muuta. Teistel polümeeridel nagu dimetikoon on juustele sarnane mõju.

Õnneks on juuksekarvade katmiseks ka paremaid vahendeid nagu näiteks taimeliim. Taimeliimi juustesse kandmine võib küll pentsikult kõlada, aga see tõepoolest toimib. See aitab juuksed siledamaks muuta ning parandab seeläbi kammitavust. Palsamis sisalduv vesi aitab limase konsistentsiga taimeliimil juuksekarvade vahel kergelt laiali jaotuda, nii et need muutuvad libedaks. See vähendab ajutiselt juuksekarvade sidusust, võimaldades juuksekarvu kergemini üksteisest eraldada ning lahtiseid karvu eemaldada. Lisaks sellele sisaldavad erinevad taimed ka palju muid kasulikke vesilahustuvaid mineraale ja vitamiine, mis juukseid ja peanahka hooldavad.

Alteejuur

Alteejuurega palsam saab ülesandega tõesti hakkama, aga see ei hiilga just meeldiva lõhna poolest. Seepärast on hea mõte kasutada palsami valmistamisel eeterlikke õlisid.

Koostisained

  • u 350 milliliitrit vett
  • kolm supilusikat alteejuurt (palsami valmistamiseks läheb vaja vähem kui 15 grammi)
  • kolm supilusikat õunaäädikat
  • 1,5 teelusikat jojobiõli või oliiviõli
  • kuni 30 tilka eeterlikku õli (valikuline, vaata soovitusi)

Eeterlikud õlid

Eeterlike õlide lisamine on mõistagi igaühe enda valik, aga see on antud retsepti puhul tõesti sobivaks lisanduseks. Need lõhnavad imeliselt (mis tuleb alteejuure aroomi arvestades kindlasti kasuks) ning lisaks sellele on paljudel eeterlikel õlidel ka juukseid hooldavaid omadusi. Mõned võimalused:

  • Sidruni eeterlik õli lõhnab vapustavalt hästi ning on hea rasuste juuste puhul. Olenevalt kogusest ja kasutamissagedusest võib see juukseid heledamaks toonida – mõned inimesed kasutavad sidruni eeterlikku õli loomuliku tooniga heledate salkude tegemiseks.
  • Patšuli- ja teepuuõlil on lisaks tugevale aroomile ka kootavad omadused, mis on samuti head just rasuste juuste puhul.
  • Kummel ja lavendel on abiks kuivade juuste vastu võitlemisel.

Valmistamine

Alteejuured tuleb koos veega väiksesse kastrulisse valada ning keema ajada. Kui vesi on keema tõusnud, tuleb kuumus maha keerata ja lasta segul 15-20 minutit vaikselt podiseda. Seejärel tuleb segu tulelt maha tõsta, lasta veel 15-20 minutit jahtuda ning läbi marli (või peene sõela või puhta suka) ära kurnata. Nüüd võib omavahel kombineerida õunaäädika, õli ja eeterlikud õlid – segu tahab natuke aega niisama seista ja siis tuleb kõik korralikult läbi segada. Viimase asjana tuleb äädikasegule lisada alteejuuretõmmis ning segu veepritsi sisse valada.

Kasutamine

Enne kasutamist loksutada. Pihustada enne kammimist kuivadesse või märgadesse juustesse. Mida paksema konsistentsiga alteejuuretõmmis saab, seda paremini palsam toimib, nii et pihustamise asemel võib palsamit ja joana juustesse lasta ning selle siis käte abil laiali kanda. Palsamil tuleb lasta minut-kaks mõjuda ning juustesse imenduda, seejärel võib kammima asuda.

Säilitamine

Säilitada külmkapis. Kuna palsam ei sisalda mingeid säilitusaineid, on seda soovitatav valmistada korraga väikeses koguses ning kasutada ära nelja kuni kuue nädala jooksul.

 

Linaseemne palsam

Linaseemned

Selle retsepti kõige paremaks omaduseks on koostisainete lihtsus ja kättesaadavus. Mõnede inimeste arvates ei ole tegu sama tõhusa abivahendiga kui ülaltoodud alteejuure palsam, aga seda on köögikapis leiduvatest vahenditest vajadusel hea kiire valmistada.

Koostisained

  • üks supilusikas linaseemneid
  • u 350 milliliitrit vett
  • 1,5 teelusikat jojobiõli või oliiviõli
  • kolm supilusikat õunaäädikat
  • kuni 30 tilka eeterlikku õli (valikuline, vaata soovitusi eelmise retsepti juurest)

Valmistamine

Linaseemned tuleb koos veega potti valada ja keema ajada. Seejärel tuleb kuumus keskmise peale keerata ning seemnesegu pidevalt segades veel 15-20 minutit keeta. Kui pott on tulelt maha tõstetud, tuleb seemned läbi marlitükki kurnata ning keeduvee sisse jojobi- või oliiviõli lisada. Eeterlikke õlisid kasutades tuleks need enne põhisegule lisamist õunaäädika sisse lisada, lasta pisut seista ja siis korralikult läbi segada. Seejärel võib äädika-õli segu linaseemne-õli sisse valada. Segul tuleks lasta mõnda aega külmkapis seista, et oleks selge, millise konsistentsiga see lõpuks jääb. Kui tulemus jääb liiga geeljas, tuleks seda veepritsi sees kasutamiseks vastavalt lahjendada. Vedela palsami võib veepritsi sisse valada.

Kasutamine

Pihustada enne kammimist kuivadesse või märgadesse juustesse. Kui segu on liiga paks, tuleb arvestada, et pihustamise asemel tuleb see pudelist välja pigem joana. Mida paksema konsistentsiga alteejuuretõmmis saab, seda paremini palsam toimib, nii et pihustamise asemel võib palsamit ja joana juustesse lasta ning selle siis käte abil laiali kanda. Palsamil tuleb enne kammima hakkamist minut-kaks mõjuda lasta.

Säilitamine

Säilitada külmkapis. Palsam ei sisalda säilitusaineid ning seda on soovitatav valmistada korraga väikeses koguses. Palsam tuleks ära kasutada kahe-kolme nädala jooksul.

 

Palsam õunaäädikaga

Kammimine

Koostisained

  • u 60 ml õunaäädikat
  • u 60 ml destilleeritud vett (sobib ka keedetud ja jahutatud vesi)
  • üks teelusikas jojobiõli või oliiviõli
  • kuni 30 tilka eeterlikku õli (valikuline, vaata soovitusi esimese retsepti juurest)

Valmistamine

Eeterlikke õlisid kasutades tuleks need kõigepealt õunaäädika sisse lisada ning lasta mõni minut seista. Seejärel tuleb lisada õli ning kõik korralikult läbi segada. Viimasena lisatakse vesi. Siin kasutatud 60 ml puhul eeldatakse, et tegu on pigem kareda veega. Kare vesi on aluseline ja see reageerib õunaäädika happelisusega. Seepärast on ka õunaäädika kogus võrdväärselt suur. Kes leiab, et see lahus on liiga kange, võib kasutada vastavalt kas rohkem vett ja/või vähem õunaäädikat.

Kasutamine

See palsam toimib kõige paremini, kui seda kasutada pärast juustepesu juustesse jäetava palsamina. Segu tuleb läbi loksutada ja pihusti abil juustesse kanda. Palsamil tuleks mõni minut mõjuda lasta ning seejärel võib juukseid laiade piidega kammiga läbi kammida.

Säilitamine

Õunaäädikas ei lase palsamil kiiresti rikneda, aga kuna see ei sisalda muid täiendavaid säilitusaineid, tuleks seda siiski hoida külmkapis ning kasutada ära nelja kuni kuue nädala jooksul.