Isetehtud söödavad näpuvärvid

3021
Näpuvärvid

Enne laste sündimist on naistel ikka enamast suurejoonelised plaanid nende kasvatamise ja arendamise osas. Varutakse Mozarti plaate, et hommikusöögi ajal lapse mõistust arendada ning otsitakse eksklusiivseid beebitrenne, mida viidaks keelekümbluse jaoks läbi näiteks prantsuse keeles. Lõpuks teeb elu ikka omad korrektuurid ja noored emad leiavad end tegelemas märksa proosalisemate küsimustega nagu: „miks sul mõlemas jalas vasema jala kingad on?“

Koduste emmede päevad algavad juba varahommikul ning mööduvad lapse tegemiste dokumenteerimise ja nende tegevuste tagajärgede likvideerimise saatel. Ühised loomingulised ettevõtmised nagu joonistamine ja värvimine on lõbusaks ning samuti arendavaks viisiks, kuidas väikeste lastega aega veeta. Lausa imeline, kui vaikseks ja rahulikuks võivad loomehoos lapsed muutuda.

Paraku aga kipub väikelaste panus ühistesse ettevõtmistesse sageli hõlmama tarvilike materjalide suhu pistmist ja see tähendab piiranguid selles osas, mida on ohutu kasutada. Seepärast pakume välja ülimalt lihtsa ja 100% söödava näpuvärvide retsepti, mille valmistamiseks on tarvis vaid kahte koostisainet.

Põhikoostisaine pole miski muu kui jogurt. See on näpuvärvide segamiseks täpselt paraja konsistentsiga ning olenevalt lisatud värviandjast võib tulemus jääda kaunikesti maitsev. Kõik kombinatsioonid ei paku muidugi meeliülendavaid elamusi. Näiteks kurkumiga toonitud jogurt jääb küll imeilusat värvi ning paraja konsistentsiga, aga suuremale osale lastele ei ole see just unelmate maius. Seevastu kuivatatud vaarikatest jahvatatud pulbriga roosaks timmitud ja meega magustatud jogurt ei pruugi sõrmede otsast paberi peale jõudagi.

Jahvatatud klorella

Vürtsidega toonitud näpuvärvid

Koostisained:

  • 60 ml jogurtit või hapukoort
  • üks teelusikas kuni üks supilusikas jahvatatud vürtse (soovi korral võib ka rohkem panna)
  • soovi korral pisut mett, et maitset laste jaoks vastuvõetavamaks muuta

Kollane

Kõige intensiivsema kollase saab kurkumiga. Kuna see määrib kergesti, tuleb tööpinnale kindlasti midagi alla panna. Kurkum toonib ajutiselt ka lapse sõrmed ja käed kollakaks, aga see kulub üsna kiiresti maha. (Iroonilisel kombel määrib kurkum nahka, aga mõjub hammastele hoopis valgendavalt. Raske uskuda, aga nii see on.) Heledama kollase jaoks võib kasutada näiteks sinepit.

Roheline

Rohelise tooni saamiseks sobib hästi näiteks jahvatatud klorella, spirulina või mõne muu vürtsi/maitsetaime nagu suhkrulehe või rohelise tee pulber.

Roosa ja punane

Külmkuivatatud ja jahvatatud (näiteks kohviveskis) vaarikad, punase peedi pulber ja hibiskipulber annavad kõik hea tulemuse.

Valmistamine

Värvi kokkusegamiseks tuleb jogurt väiksesse kausikesse valada ning segada selle sisse teelusikahaaval meelepärast värvi vürtsi, kuniks jogurt on saavutanud soovitud tooni. Kollase jaoks tuleb 60 ml jogurti kohta arvestada supilusikatäie kurkumiga. Erksa rohelise tooni jaoks piisab aga vaid ühest teelusikast klorellast. Soovi korral võib lisada pisut mett.

Naturaalsete toiduvärvidega toonitud näpuvärvid

Looduslike koostisainetega toiduvärve müüakse mitmetes ökopoodides ning suuremates kaubanduskeskusteski. Võimaluse korral tasub eelistada pulbri kujul värve, sest need paksendavat jogurtit ja on üldjuhul ka odavamad. See ei tähenda muidugi, et vedelal kujul värvid üldse ei sobiks – tuleb lihtsalt doseerimisega mõistlik olla.

Koostisained:

  • 60 ml jogurtit
  • naturaalseid toiduvärve – kasutada võib täpselt nii palju, kui igaüks ise heaks arvab
  • soovi korral pisut mett, et maitset parandada

Valmistamine

Valmistamine käib samamoodi kui jahvatatud vürtsidega. Jogurti sisse tuleb parasjagu värvainet segada, et saavutada soovipärane värvitoon (kas heledam või sügavam). Soovi korral võib lisada pisut mett.