Sisukord (vajuta et avada)
Mütsi kudumine
Mütsi keskosa kudumine kuni kahandamiseni ei tohiks väga palju peavalu valmistada. Põhiline on jälgida mustrit, mille valinud oled. Muster võib koosneda näiteks erinevatest palmikutest või olla soonik-koes. Päris hea lahendus paksemat sorti mütsi saamiseks on kasutada mitmevärvilist mustrit, st kududa enam kui ühe lõngaga. Väga tore ja talvine on näiteks lumehelbemuster või põhjapõdra muster. Selline sobib ka mütsi alumiseks servaks. Tõeliselt toredaid põhjamaiseid mustreid leiab näiteks siit.
Erilisemalt kootakse baretti.
Väga levinud on vanutatud barettide kudumine (sel juhul tuleb vanutamise jagu suurem müts teha). Praegu on moes ka lihtsalt kootud bareti-tüüpi mütsid. Neid kootakse kasvatamise ja kahandamise põhimõttel.St peale ääre kudumist hakatakse igal real (nt 8 kohast) kasvatama ja kui bareti äär on piisav, siis hakatakse kahandama (samuti 8 kohas igal real) samamoodi kuni varrastele jäänud silmused saab kokku tõmmata. Ühe moeka ja noortepärase bareti koos juhendiga, mida samuti taoliselt kootud on, leiad äsjailmunud ajakirjast Käsitöö (sügis 2005, lk 20).
Kahandamine pealael
Kahandamine on teema, mida algajamad mütsikudujad veidi pelgavad, samas pole selles midagi keerukat, kui mõned põhinipid selgeks saavad. Üks keerulisemaid kohti on ära tabada koht, millal võiks kahandama hakata. Mõnel mütsil võib kahandamine alata juba poole mütsi peal (kui mütsi absoluutpikkust vaadata). Kõik oleneb viisist, mida kahandamisel kasutad. Selleks toon mõned näited, et tekiks parem ettekujutus ja võimalus kahandamisele järgnevate ridade arv välja arvutada.
1. Kahandamata lõpetamine.
Selline võte võib ka omaette efektne olla. Üldiselt peitub võlu aga lihtsuses. Kood mütsi sobivasse pikkusesse (NB! aresta ka sellega, et pea on kumer ja pealaele ulatuva pikkuse jagu tuleks ka kududa) ja lükkad lõnga viimase rea silmustest läbi või kroogid töö sukanõela ja lõnga abil kokku ning tirid mütsi kokku. Sellise võtte peamine oht on, et lõng võib katkeda. Seepärast võid kasutada tugevamat lõnga. Lõpetuskoht võib jääda nii mütsi pahupoolele, kui ka tutina mütsi kaunistama.
2. Tavalises parempidises koes mütsi ühtlane kahandamine.
Parempidises koes mütsi kahadamine tipust pole keeruline. Vaadata tuleb põhiliselt silmuste arvu, et kahandused saaks ühtlaselt ära jaotada ning kahandus ise tuleks ühtlane. Näiteks 80-90 silmuse puhul võiks kahandusi teha igal real 8 koha pealt. Vastavalt sellele, kas kahandusjooned peavad näha jääma või mitte kahandatakse siis vastavalt samadest kohtadest või erinevatest kohtadest. Samuti võiks kahandusridade vahele kududa 1-3 rida. Vastavalt sellele muutub ka mütsi kuju. Pibo-tüüpi mütsi puhul on 3 rida kahandusrea vahele kududa paras.
3. Tipuga päkapikumüts.
Päkapikumütsi moodi mütsi kahandamine käib põhimõtteliselt sama moodi nagu eelmise kahanduse puhul. Ainus vahe on kahandusridade vahele kootavates ridades. Näiteks kududa esimese kahanduse vahele 6-7 cm, seejärel taas kahandada ja kududa 5-6 cm enne järgmist kahandust. Jätkata kuni mütsi lõpuni vähendades pidevalt kahandusridade vahele kootavat osa.
4. Antenniga müts.
Antenn on vahva lisand mütsile ja teeb mütsi veidi lapsemeelsemaks. Samas sobib antennikene kaunistuseks baretile. Antenni võib kududa mitut moodi. Kõige lihtsam on viimaseid 8 vardale jäänud silmuseid ringselt edasi kududa kuni soovitud antenni pikkus on saavutatud, seejärel lõng katkestada ja silmused kokku tõmmata. Veidi laugema antenni või teraviku saab siis, kui viimaste kahandusridade vahele mõned tavalised read kududa. Võte on veidi sarnane päkapikumütsi kahandustega.
5. Kahandamine neljast kohast.
Üks veidi huvitavam kahandusviis, kus kahanduskohad selgelt näha jäävad. Eriti hästi tuleb see esile, kui koepind ise on pahempidine ja kahandused (2 silmust parempidi kokku) parempidised ning kootud samadesse kohtadesse igal kahandusreal.
6. Lihtne 2 tipuga müts.
Väga atraktiivne, kuid lihtne moodus mütsi lõpetamiseks. Üks võimalus on keerata töö pahempidi ja jaotada jaotada silmused kahele vardale (üks esimeselt poolelt ja teine sealtsamast vastast, st vaheldumisi). Ning nüüd silmused kokku kokku ja maha kududa. Lihtsam võimalus on töö sobivas pikkuses lõpetada ja seejärel kokku õmmelda. Samuti võib mütsi silmused jagada kolmeks või neljaks ja siis kokku õmmelda. Kokkuõmblemise kohta on jooniseid siit. Tutid lisatakse mütsile hiljem.
7. Mitme tipuga mütsid.
Neid tundub keeruline kududa, kuid tegelikult on tehnika sarnane päkapikumütsile. Ainuke asi on silmused tippude hargnemise kohalt ära jagada ning üht osa kuduma hakata (teised silmused võivad olla abilõngal või -varrastel.
8. Kahandamine palmikutega/mustriga/soonikuga mütsil.
Kahandades pealaelt soonikutega kootud või palmikutega kaunistatud mütse nõuab veidi enam tähelepanelikkust. Üldjoontes tuleb jälgida kahandusprintsiipe, mis tavalise kahandamise puhul, kuid on mõned asjad, mida jälgima peab. Sooniku puhul: kui oled parempidiselt kaks silmust kokku kudunud, siis järgmisel real oled dilemma ees, kus on järjest 2 parempidist või 2 pahempidist silmust. Sellisel juhul koo parempidised silmused parempidiselt ja pahempidised pahempidiselt. Järgmisel kahandusreal saad need kokku kududa. Vastasel juhul võib töö n-ö nihkesse minna. Palmiku puhul: kahandusi on hea mitte teha palmiku sisse, vaid kõrvale (olenevalt mustrist – kas pahempidises või parempidises koes). Samas on mütsi lõpetamisel mõnikord kena, kui palmkiud ka väiksemaks muutuksid. Sel juhul püüa palmikusisesed kahandused teha real, kus palmiku keerdu pole vaja teha ja ilus on mõlemal palmikukeerul kahandus korraga teha.
Vooderdamine
Kui müts siiski saab liiga hõre, siis on mitu võimalust. Kududa lihtsas koes teine mütsikiht voodriks, kududa juba alguses müts kahepidiselt kantav kahekorne müts või siis teha eraldi kangast (nt trikotaaž või fliis) vooder alla.
Viimase võtte puhul tuleb vaadata ka mütsi lõiget ja teha sisemine vooder sellele võimalikult sarnase kujuga. Kui müts on liiga hõre, siis tuleks vaadata ka, et voodri kangas oleks sobivat värvi. Vooder kinnita mütsi servast veidi kõrgemael mütsi sisse, et see välja paistma ei hakkaks. Võid kangast voodri mõne salapistega ka kootud mütsi külge kinnitada, siis on seda mugavam pähe panna ja ära võtta. Nn munamütsi-tüüpi mütsi voodri võib teha ühe võimalusena siiludest (4-6 tk).