Traditsiooniliste jõulukaunistuste meisterdamine

7745

Lastele meeldib aidata pühadeks ettevalmistusi teha ja enne odavate plastikust importtoodete valitsemisaega kuulus erinevate kaunistuste valmistamine nii kodus kui koolis selle kõige juurde.

Küllap meenub nii mõnelegi inimesele lapsepõlvest pabervanikute ja -laternate või pesulõksudest loomade valmistamine, millega jõulupuud ehtida.

Kõike seda võiks jõulude ajal ka oma lastega ette võtta. Siin juhendis ongi esile toodud mõned kõige tavapärasemad jõulukaunistused ja nende valmistamisõpetus.

Pabervanikud

Lülilise vaniku või keti meisterdamiseks on vaja mitu rulli krepp-paberit või eredavärvilist jõuluteemalist pakkepaberit. Värvigamma peaks võimaldama kontrastse mulje luua. (Kokkuhoiu mõttes on see hea võimalus kasutada ära vana pakkepaberit). Kõike levinumad värvid on muidugi punane ja roheline, aga valida võib mis tahes jõuluteemalise tooni või tegumoega paberid. Näiteks võib proovida kombineerida punast ja kuldset või hoopis sinist ja hõbedast.

Vaniku lülide loomiseks on vaja lihtsalt paberist sama pikkuse ja laiusega ribad lõigata. 20×8 cm ribadest saab suure ja uhke vaniku, aga soovi korral võib teha need ja suuremad või väiksemad. Alustuseks tuleb ühest paberiribast rõngas moodustada ja otsad üksteise külge liimida. Seejärel tuleb järgmine riba saadud rõngast läbi panna ja omakorda selle otsad kokku liimida, nii et moodustub veel üks ring. Niiviisi edasi tehes on tulemuseks värviline kett, mida saab kerge vaevaga teha täpselt nii pikaks kui vaja.

941

Paberlaternad

Imeilusad väikesed paberist laternad sobivad riputamiseks nii kuusepuu, uste, akende kui aia külge. Nende meisterdamine on lausa sõltuvusttekitav ja lapsed suudavad lühikese aja jooksul teha nii palju laternaid, et üsna pea ei ole nendega enam midagi peale hakata.

Sedasorti kaunistuste jaoks on kõige sobivamad kuldset või hõbedast värvi paberid. Samas ei pea kaugeltki vaid nendega piirduma. Aasiapärase mustriga paberist tehtud laternad sobivad suurepäraselt näiteks vana-aastaõhtusse.

Laterna suurus sõltub valitud paberitüki suurusest. Väikese ja kena laterna jaoks, mida saaks jõulupuu külge riputada, tuleb lõigata 20×15 cm ristkülikud. Enne voltimist tuleb ühe külje pealt veel 2,5 cm laiune riba ära lõigata, et sellest laternale sang teha. Seejärel tuleb ülejäänud paberileht kokku voltida, nii et pahem pool (kui paber on mustriga) jääks väljapoole. Volditud serv tuleb enda poole pöörata ja üle paberi kõige laiema koha joon märkida, mis jääks mõlemast lõigatud servast umbes 2,5 cm kaugusele. Tehtud joone ja murdejoone vahele tuleb omakorda jooned tõmmata, mille vahe võiks samuti 2,5 cm olla. Seejärel tuleb võtta käärid ja viimati tehtud joonte järgi sisselõiked teha.

Kui see tehtud, tuleb paber lahti keerata ja murdejoone järgi teistpidi kokku voltida, et mustriline pool jääks väljapoole ja pliiatsijälgi poleks näha. Nüüd võib paberi servad üksteise külge liimida, nii et lõigatud ribad murduvad väljapoole nagu latern. Viimase asjana tuleb alguses ära lõigatud paberiribast laternale sang teha, millega seda riputada saaks.

942

Pesulõksudest põhjapõdrad

Meisterdamiseks läheb vaja kolme pesulõksu, suuremat sorti puidust helmest, natuke punast vilti, punaseid helmeid, musta värvi ja väikest pintslit. Samuti läheb vaja puidu liimimiseks sobilikku käsitööliimi.

Alustuseks tuleb kaks pesulõksu pikemate harude peale sättida ja nende vahele puidust helmes liimida. Sedasi saavad valmis keha ning jalad.

Kolmandast pesulõksust saab sarviline pea, see tuleb, pikemad harud üleval, keha külge liimida. Kui liim on ära kuivanud, on aeg põhjapõder ära kaunistada – punastest helmestest saab punase nina, vildist aga tekikesed ning musta värviga saab neile silmad joonistada. Sarvede juures võib kasutada veel karda või sädelevat peale, millest riputamise jaoks aas teha.