Küünalde valmistamine – Siililegi selgeks

17128
küünalde valmistamine, erinevat värvi küünlad

See põhitõdesid tutvustav juhend on mõeldud neile, kes soovivad endale ise meelepäraseid küünlaid valmistada. Tänapäeval on see üsna populaarseks hobiks muutunud ning kui kodus on kõik vajaminevad tööriistad ja vahendid olemas, pole küünalde valmistamises midagi keerulist. Õigupoolest võib küünalde valmistamine osutuda märksa odavamaks kui nende ostmine.

Küünalde valmistamine – Põhilised tarvikud ja töövahendid

Vaha sulatamine. Küünlavaha ei tohiks kunagi sulatada mikrolaineahjus või otsese kuumutamise abil. Parim ja ohutuim meetod (eriti algaja küünlavalmistaja jaoks) on kasutada vesivanni või kiirkeetjat. Vesivanni puhul tuleb talitada järgmiselt:

  • Alumine pott täidetakse umbes 2/3 ulatuses veega.
  • Peamisse nõusse pannakse eelnevalt riivitud küünlavaha.
  • Kui nüüd alumises nõus olevvesi keema läheb, hakkab peamisse potti pandud vaha sulama.
  • Seejuures tuleb alumisel potil pidevalt silma peal hoida. Vesi aurub üsna kiiresti ja niisama kuumutades muutub vaha tuleohtlikuks.

Kiirkeetja kasutamine on teine hea ja ohutu variant vaha sulatamiseks. Neid võib leida kodumasinaid müüvatest kauplustest. Kiirkeetjate parim omadus on reguleeritav temperatuur, tänu millele ei ole ohtu vaha liigseks kuumutamiseks.

Kaal. Küünlavaha ja ka muude asjade kaalumiseks on köögikaal suurepärane abivahend.

Termomeeter. Sulava vaha temperatuuri mõõtmiseks on tarvis termomeetrit. Kuna sulavaha on üsna kuum, peaks termomeeter suutma registreerida temperatuuri vahemikus 35 kuni 180 kraadi. Üks võimalus on kasutada näiteks suhkrutermomeetrit.

Kulp. Roostevabast terasest kulp on sulavaha ümbertõstmiseks ideaalne töövahend.

Mõõtenõu. Vana klaasist mõõtenõu sobib jällegi vaha küünlavormide sisse valamiseks.

Vaha. Küünalde valmistamine sujub edukamalt siis, kui kasutada kvaliteetset parafiinvaha. Kindlasti ei tohi kasutada toiduainetele kantavat säilitusvaha. Parafiini leiab kunstitarvete ja käsitööpoodidest.

Küünlataht. Kaubandusvõrgus on leida erinevas suuruses ja erinevatest materjalidest valmistatud tahte. Kvaliteetsete ja pikalt põlevate küünalde valmistamiseks sobivad kõige paremini puuvillakiust punutud ja spetsiaalselt töödeldud tahid. Ka küünlatahte võib leida kunstitarvikute ja käsitööpoodidest. Samuti on need lisatud erinevatesse küünlavalmistamise komplektidesse.

Värv. Küünaldele mõeldud värve on saadaval kaunis laias valikus. Kergelt toonitud küünalde jaoks piisab väikesest värvikogusest. Tumedamate ja erksamate küünalde jaoks kulub aga rohkem värvi. Ise küünlaid valmistades ja neid soovi järgi värvides saab teha iga ruumi jaoks täpselt sobivad küünlad.

Rasvakriitidega ei maksa küünlaid värvima hakata, kuna neis kasutatav vaha kipub küünlatahti rikkuma. Küünalde toonimiseks mõeldud värvid pole sugugi kallid ning neid võib osta samadest poodidest kus muidki küünalde valmistamiseks mõeldud vahendeid.

Vormid. Just vormide abil saab varieerida küünalde kuju ja suurust. Küünalde valmistamiseks sobivad vormid võivad olla erinevatest materjalidest ning vägagi erineva kujundusega. Kõige odavam on osta plastikust vorme, aga nendesse ei tohi valada kuumemat kui umbes 80 kraadist vaha. Metallist vormid on tugevamad ja taluvad kuumemat vaha. Nad on küll kallimad, ent peavad selle võrra kauem vastu. Valida võib käsitööpoodides müüdavate vormide vahel ning samas võib kasutada mitmesuguseid koduseid vahendeid nagu lillepotte, beebitoidu purke, kohvipurke, tetrapakke ja igasugu muid erineva kujuga purgikesi ja topsikesi. Kui majapidamises õige pilguga ringi vaadata, võib suurema vaevata leida igasugu sobivaid vorme.

Vormi tihend. Selleks et taht kõrgeid küünlaid valades paigal püsiks ja vaha lahtikäivaid vorme kasutades kusagilt lekkima ei hakkaks, tuleb vormid tihendada ja taht kinnitada. Kui poes pole eraldi vahendeid saadaval, võib kasutada niiskuskindlat pahtlit.

Föön. Kuumapüstol või föön aitab siluda ebatasaseid pindu. Seda võib kasutada ka metallist küünlavormide eelnevaks soojendamiseks, et lõpptulemus jääks sile ja läikiv. Fööniga on hea veel näiteks geelküünalde sisse jäävaid mulle välja saada.

Kui vajaminevad töövahendid ja materjalid on koos, polegi vaja muud teha, kui vaha ära sulatada, taht paika panna ja oma esimene küünal valmistada. Omatehtud küünlad on tõepoolest ainulaadsed. Kui kogemusi rohkem ja töövõtted välja kujunenud, võib iga erilisema tähtpäeva puhul mõne ainulaadse küünla valmistada. Kokkuvõtteks võib öelda, et küünalde valmistamine polegi nii raske kui algus tunduda võib.