Seitse võtet kuiva ja ketendava naha heaks

7166

Üks olulisemaid asju nahahoolduse juures on piisav niisutamine. Kuiv nahk ja psoriaas on sagedased probleemid just talvisel ajal. Kuiv nahk kipub sügelema, punetama ja ketendama. Kuivuse taga on niiskuskadu naha pinda katvas õlises kaitsekihis. Kui inimorganism ei suuda kaotatud niiskust tasa teha, ongi tulemuseks kuiv ja ketendav nahk. Eelkõige on kuiv nahk talvine probleem, kuna siis on niiskustase madalam ja kõikjal kasutatakse kütteseadmeid, mis mõjuvad naha niiskusastmele halvasti. Järgnevalt mõned võtted, mille abil kuivale ja ketendavale nahale leevendust tuua.

Vähem vanniskäike

Kuum vesi on üks kuiva naha peamisi põhjustajaid. Kõik, kes armastavad kuumas vannivees liguneda, peaksid meeles pidama, et selle tulemusena kaotab nahk oma loomuliku kaitsekihi. Kuiva nahaga kimpus olevad inimesed ei tohiks kunagi päris kuuma vett kasutada. Talvel on seda reeglit muidugi keerulisem järgida, nii et vannis võib käia näiteks leige veega.

919

Vähem seepi

Tugevatoimelisi kemikaale täis olevad seebid ei sobi mitte ühelegi nahatüübile. Kasutama peaks hoopis õrnatoimelisi seepe nagu näiteks Dove. Tugevalt lõhnastatud seepe tuleks aga vältida. Ka seebitooted koorivad nahalt seda niisutava õlikihi. Seetõttu ei tohi pesemas käies seebiga liialdada, vaid seda võimalikult vähe kasutada.

920

Rätikud ja saunalinad

Intensiivne rätikuga kuivatamine pärast pesemas käimist on järjekordne asi, mis nahast niiskust välja viib. Kuivale ja punetavale nahale mõjub rätikuga hõõrumine ärritavalt. Pärast pesemist peaks end rätikuga hoopis kuivaks patsutama ja mitte hõõruma. Natuke niiskust võiks ka naha pinnale jätta.

921

Sage niisutamine

Selleks, et nahas olevat niiskustaset hoida ja seda täiendada, on oluline nahka pidevalt niisutada. Kohe pärast vannis või duši all käimist, kui keha on kuivaks patsutatud, tuleb peale kanda õrnatoimelist niisutavat ihupiima. Alkoholi sisaldavatest ihupiimadest ja kreemidest tuleb eelmale hoida, sest alkohol kuivatab ja ärritab nahka veelgi. Kreemi on kõige parem siis peale kanda, kui nahk on veel pisut niiske. Ka käsi tuleb pärast pesemist alati kreemitada. Õigupoolest tasub üht väikest kreemituubi pidevalt kaasas kanda.

922

Õhuniisuti

Õhuniisutitest on õhuniiskuse tõstmisel palju kasu. Kui majapidamises leidub radiaatoreid või muid küttekehi, on üsna suur tõenäosus, et naha tavapärase niiskussisalduse taastamiseks tuleb majapidamise õhuniiskuse taset õhuniisutiga tõsta.

923

Õige toitumine

Tervislikust toitumisest ja piisaval hulgal vedelike tarbimisest võib naha tervena hoidmiseks palju kasu olla. Vesi hoiab naha niiskustaset ja viib kehast mürke välja. Puuviljad ja pähklid, näiteks mandlid ja kreeka pähklid, mõjuvad samuti nahale hästi.

924

Ärritajate vältimine

Tundliku naha korral tuleks hoiduda deodorantide ja parfüümide kasutamisest. Nendes sisalduvad lõhnained võivad nahka veelgi ärritada. Riiete pesemiseks tuleks kasutada õrnatoimelisi pesuaineid, millele poleks lisatud lõhnaineid. Sünteetilisest materjalist ja villased riided võivad samuti ärritavalt mõjuda ning naha põletikuliseks ja punetavaks teha.

925