Tapeedi panemine

7128

Kuidas paigaldada tapeeti

Kodu tapeetimisel korraliku viimistlus saavutamiseks loe järgnevat juhist.

Vaja on: tapeeti, kääre, pliiatsit, nöörloodi, latti või pikka joonlauda, tapeedikliistrit, pintslit, harja või rulli silumiseks, käsna.

Tapeedi mõõtmine ja lõikamine

Lõika piisavalt tapeeti esimese seina katmiseks ning jäta paanide äärtesse varuks umbes 100 mm või rohkem, kui tapeedil on suur muster. Aseta paan toa ülemisse nurka ning tee seinale nurgast umbes 25 mm kaugusele märk. Hoia nöörloodi tehtud märgi kõrgusel ning tee selle pikkuses seinale veel mitu märki. Tõmba joonlaua või lati abil läbi märkide sirge joon ning tabeedi liimimine võibki alata.

Tapeedi liimimine

Kanna esimesele paanile kliistrit, alustades keskelt ning liikudes pintsliga siksakis äärte poole. Liimi esmalt endast kõige kaugemal olev serv. Seejärel tõmba tapeeti enda poole ja kata ka lähim serv kliistriga.

Tapeedi voltimine

Voldi kliistriga kaetud servad vastamisi kokku. Riputa volditud paan kahe tooli vahele paigutatud harjavarrele. Kata veel kaks või kolm paani kliistriga ning lase sel enne tapeedi seina panekut veidi imenduda.

Esimese paani kleepimine

Aseta esimese paani ülemine äär 50 millimeetrise voldiga seina vastu. Paiguta tapeedi äär vertikalsele joonele ning silu harjaga õhumullid välja. Silumisel liigu taas siksakis paani keskelt äärte poole. Lõika tapeedi ülejäägid ära. Selleks tee põranda või lae ääres üleliigsele materjalile voltimisjoon ning lõika ülejääk mööda seda ära.

Üleliigse kliistri puhastamine

Kleebi järgmine paan samamoodi ja paiguta paanide ääred kenasti kokku. Tõmba rulliga paanide ühenduskohad üle ja veendu, et need oleks kindlalt kokku liimitud. Pühi käsnaga ära igasugune üleliigne liim, sest muidu kuivab see läikivaks plekiks.

Viimistlemine

Talita samamoodi kõigi paanidega ja veendu, et nende servad ja muster hästi kokku sobiksid. Sisenurkades mõõda viimasest täispikkususes paanist ja lisa 15 mm. Kleebi see riba seinale ja voldi väike ülejääk nurka. Kata riba järgmise paaniga, veatu tulemuse saavutamiseks kasuta nöörloodi. Välisnurkades kasuta sama tehnikat, kuid jäta varuks 25 mm. Liimi järgmise seina esimene paan nurgast umbes 12 mm kaugusele.