Läbipaistev küünelakk – 24 kasutusvõimalust

3318
Läbipaistev küünelakk

Küünelaki kasutamine on tuntud abivahend selleks, et lõpetada küünte närimine ja nii mõnigi kunagine patustaja jääb küünelakkidele hiljemgi truuks. Hoolitsetud küüned ja ilus maniküür on tõepoolest olulised, aga siinne artikkel on pühendatud kõigele muule kui küünelaki tavapärasele otstarbele.

Selle asemel tuleb juttu hoopis läbipaistva küünelaki mitmekülgsetest kasutamisvõimalustest. Tegu võib küll olla kõige igavama küünelakiga, aga kuna see võib igapäevaste toimetuste juures ootamatult kasulikuks osutuda, tasub purgike läbipaistvat küünelakki igaks juhuks alati käepärast hoida.

Hargnevad sukapüksid või putukavõrgud

Küllap teab iga naine, et küünelakk on maagiline abivahend jooksvate sukasilmade peatamiseks, aga sama nippi saab kasutada ka akna ette kinnitatud putukavõrkude peal.

Siltide lakkimine

Läbipaistev küünelakk sobib mis tahes siltide (purgid, taimed, toiduained) kinnitamiseks ja kaitsemiseks. See muudab sildi veekindlaks ning ei lase tekstil laiali minna. Nii ei lähe sildil olev info õnnetu juhuse tahtel kaduma.

Nööpide tugevdamine

Selleks, et strateegiliselt asetsevad nööbid valel ajal eest ära ei tuleks ja piinlikkust ei tekitaks, tõmmake nööpi kinni hoidev õmblus nööbi peal küünelakiga üle. Nii püsivad nööbid kindlamalt ees ja pole vaja hädaolukorras niiti-nõela otsima minna.

Roostejälgede ennetamine

Kui metallist purgid nagu juukselaki või habemeajamisvahu purgid niiskust saavad, võivad need roostetama hakata ning vannitoa riiulitele näotuid roostejälgi tekitada. Punakaspruunide roosterõngaste ennetamiseks tõmmake metallist purkide põhi lihtsalt läbipaistva küünelakiga üle.

Auto rooste ennetamine

Sarnaselt vannituppa tekkima kippuvate roosterõngastega, võib ka auto roostetamise ennetamisel olla abi läbipaistvast küünelakist. Mis tahes kriimustus värvikattes võib viia rooste tekkeni. Seepärast tuleb kiiresti tegutseda ja kiimustus kohe kaitsva lakikihiga katta, et rooste võimust ei võtaks.

Lõpp rohelistele sõrmusesõrmedele

Sõrmused, mis ei ole valmistatud puhtast hõbedast või kullast, vaid sellega üksnes kaetud, võivad sõrmed rohekaks värvida. Selle vältimiseks tõmmake sõrmused seestpoolt küünelakiga üle, et metall nahaga kokku ei puutuks. Sama võte peaks aitama ka nikliallergiast tingitud löövet ennetada – pidage meeles, et lakikihti tuleb aeg-ajalt värskendada.

Ehete parandamine

Lisaks naha roheliseks värvimisele kipuvad odavamast hinnaklassist ehted ka kergemini katki minema. Kui juhtubki, et mõni kivike tuleb kusagilt lahti ja liimi pole kohe käepärast, siis kasutage kinnitusvahendina küünelakki. Soovi korral võib kõik ehted tervenisti läbipaistva küünelakiga katta – see aitab need särava ja uuena hoida.

Isetehtud küünelakk

Kui te ei suuda kusagilt leida õiget värvi küünelakki, segage see parem ise kokku. Selleks läheb vaja lihtsalt läbipaistvat küünelakki ja meelepärast tooni lauvärvi.

Ümbrikute kinnitamine

Kui plaanite saata mõnd eriti olulist kirja, võite kasutada läbipaistvat küünelakki, et ümbriku kinnituskoht veel täiendavalt kinni pitseerida.

Veekindlad tikud

Matkal käib lõkke tegemine enamasti ikka asja juurde ning siis on oluline, et tikud oleksid kuivad ja kasutusvalmis. Kõige kindlam viis tagada, et tikud igal juhul töökorras oleksid, on need läbipaistva küünelaki sisse kasta ja seeläbi veekindlaks muuta.

Kollaste küünte vastu

Kollane küünelakk on julge ja pilkupüüdev, aga kollakaks tõmbunud küüned ei ole seda kohe kindlasti mitte. Tumedate küünelakkide kasutamine võib aga põhjustada küünte kollaks tõmbumise, nii kasutage kaitsva aluskihina alati läbipaistvat küünelakki.

Soola tarbimine kontrolli alla

Liigne soolatarbimine võib tervisele paraja põntsu panna, aga üllatuslikult on siingi abi küünelakist. Kandke soolatopsi peal olevate aukkude peale pisut läbipaistvat küünelakki, et topsist raputades vähem soola välja tuleks. Jälgige lihtsalt, et küünelakki kogemata topsi sisse ei satuks.

Kruvide kinnitamine

Prillide või päikeseprillide kinnituskruvid kipuvad ikka aeg-ajalt lahti tulema ja siis on tükk tegu, et leida mõni parajalt väike abivahend, millega kruvi jälle paigale kinnitada. Kõige parem on sellist olukorda aga kogu täiega ennetada ja prilliraamide kruvid küünelakiga fikseerida. See nipp on eriti hea just prillide puhul, aga sobib tegelikult mis tahes muude kruvide tugevdamiseks.

Tuuleklaasi parandamine

Tuuleklaasile tekkivad täkked või mõrad on tüütud ja ohtlikud. Läbipaistev küünelakk, ei lase väiksel täkkel suuremaks mõraks areneda, ent tegu on siiski vaid ajutise lahendusega.

Niit nõela taha

Hargnevat niidiotsa nõela taha ajades läheb ka kõige kannatlikuma inimese närv kiiresti mustaks. Selleks, et meelehärmist mitte juukseid peast katkuma hakata, kastke niidiots läbipaistva juukselaki sisse. Seeläbi muutub niit jäigemaks ja leiab nõelasilma vaat et ise üles.

Lõpp pindudele

Puidust mööbliesemed annavad teinekord pinde ja kui need riiete taha jäävad, on sageli tulemuseks näotud augud ja meelehärm (rääkimata marraskil nahast). Selliste õnnetuste ennetamiseks tuleb lahtised pinnud eemaldada ning vastavad kohad läbipaistva küünelakiga katta.

Pandlad läikima

Selleks, et uue püksirihma pannal kauem läikiv ja ilus püsiks, katke see kohe pärast rihma soetamist kaitsva küünelakikihiga. Lakk aeglustab märgatavalt oksüdeerumisprotsessi ning ei lase pandlal tuhmiks muutuda.

Soolatüügaste eemaldamine

Soolatüükad pole kellegi meelisteemaks. Kui tahate tüügastest koduste vahenditega vabaneda, võite katsetada läbipaistva küünelakiga. Lihtsalt katke tüügas lakiga – hapnikupuudus pärsib selle arengut ja tüügas tuleb lõpuks ära.

Isetehtud sädelev küünelakk

Sädeleva küünelaki pärast ei pea veel kohe lähimasse kaubamajja jooksma. Kel on kodus käepärast läbipaistvat küünelakki ja mõnest meisterdamisprojektist üle jäänud sädelust, võib need kaks omavahel kokku panna – kõigepealt kiht lakki ja siis küüs sädeluse sisse.

Sügelemise vastu

Mõni putukahammustus lihtsalt ei anna kohe kuidagi asu. Sügelustunde leevendamiseks katke hammustuskoht läbipaistva küünelakiga. Kui õhk sügelevale kohale enam ligi ei pääse, peaks ka sügelus kaduma. Lakki ei tohi kanda lahtistele haavadele ja kriimustustele!

Hargnevate paelade vastu

Kui märkate, et saapa- või muud paelad hakkavad otstest hargnema, tuleb sellele kiiresti reageerida ning paelaotsad läbipaistva küünelaki sisse kasta. Lihtsalt pange paelaots lakipurki ja keerake see keerake seda kuivamise ajal sõrmedega kokkupoole. Kindluse mõttes lõigake pikemad hargnema hakanud otsad ära ning kastke paelad veel korra otsapidi laki sisse.

Kingade parandamine

Jalanõudele tekkivad kriimud ja kulumisjäljed tuleks katta läbipaistva küünelakiga, et olukord hullemaks ei muutuks. See sobib eriti hästi just lakknahast toodete kaitseks.

Lemmikloomade kaelarihmad

Üldjuhul on lemmikute kaelarihmal olemas sildike omaniku andmetega. Läbipaistva küünelakiga katmine aitab sildi kindlamalt paigale kinnitada.

Roostes kruvide turgutamine

Kui roostetama hakanud kruvid kipuvad esemete üldmuljet rikkuma tuleb ette võtta puhastus- ja uuenduskuur. Eemaldage rooste, värvige kruvid sobivat tooni veekindla markeriga üle ja katke viimistluseks läbipaistva küünelakiga. Seejuures ei pea sugugi piirduma roostetavate kruvidega – sama töövõtte abil võib mis tahes kruvidele uue ja kirkama ilme anda.