Näpunäiteid breketikandjatele

5590

Kõik mis sädeleb, pole veel kuld. Paljude inimeste jaoks selleks hoopis hammaste asendit korrigeerivad breketid.

Tänapäeval jõuab ortodontide vastuvõtule üha enam inimesi, kes soovivad oma hambumust parandada. Breketeid kandvatel inimestel tuleb raviperioodi jooksul oma hammaste, igemete ning muidugi breketite puhastamisele erilist tähelepanu pöörata

Kindlaim viis oma hambad ja breketid terved hoida ning saada kaunis naeratus, on järgida hambaarstide ja ortodontide nõuandeid hambahügieeni kohta ning hoiduda teatud ebasoovitavatest toitudest.

Hambakatt ehk hambaplakk on peamine põhjus, miks breketikandjatel tuleb raviperioodil hammaste puhastamisele erilist tähelepanu pöörata. Kui hammastele ja breketite ümbrusesse kinnitunud katt eemaldamata jääb, võivad tulemuseks olla paistes igemed, kahjustatud ja kollakad hambad ning isegi hambaaugud. Regulaarne hambakatu eemaldamine hambaarsti juures tagab patsientidele parima tulemuse võimalikult väikese ajakuluga.

892

Hambakatuga võitlemiseks soovitavad ortodondid järgmisi abivahendeid:

  1. hambaharjad (tavalised, ja elektrilised ja reisihambaharjad);
  2. fluoriidiga hambapasta;
  3. hambaniit;
  4. hambavahehari ehk väike koonusekujuline hari, mis on mõeldud hambakatu ja toiduosakeste eemaldamiseks raskesti kättesaadavatest kohtadest nagu hambavahed ja breketite ümbrus;
  5. fluoriidiga suuvesi

Puhastamine

Kui kõik vajalik on olemas, tasub silmas pidada teatud näpunäiteid. Esimese olulise punktina tuleb mainida, et tegelikult peaksid breketikandjad oma hambaid vähemalt neli korda päevas puhastama (pärast iga söögikorda ja enne magamaminekut). Soovitatavalt tuleks selleks kasutada ümarate harjastega või elektrilist hambaharja ning fluoriidiga hambapastat. Samuti tuleb alati järgida ortodondi antud soovitusi.

Kodust eemal viibides on mugav kasutada kompaktset kaasaskantavat reisihambaharja. Kui hambaharja pole pärast einestamist kohe käepärast võtta, tuleks suu vähemalt veega korralikult üle loputada, et suurematest toiduosakestest lahti saada.

893

Pelgalt hambaharjast hambakatuga võitlemiseks siiski ei piisa. Vähemalt ülepäeviti tuleks kasutada ka hambaniiti ning sellega hambavahed, igemepiir ja breketite ümbrus põhjalikult ära puhastada. Selleks, et erinevatesse kohtadesse paremini ligi pääseda, on abi korduvkasutatavatest hambaniidinõeladest (aasataoline abivahend niidi hoidmiseks). Saadaval on ka valmismõõdetud ja niidihoidjatega varustatud hambaniidid.

Hammaste ja igemete tervise huvides tuleb vähemalt iga poole aasta tagant ka hambaarsti juures põhjalik puhastuskuur läbida. Isegi kõige põhjalikumad kodused suuhügieeniprotseduurid ei suuda asendada hambaarsti juures käimist.

Toitumine

Breketeid kandes tuleb lisaks hammaste ja igemete puhastamisele hoiduda teatud toitudest, mis võivad breketeid lõhkuda. Ettevaatlik tuleb olla igasugu kõvade, kleepuvate, krõmpsuvate ja palju närimist nõudvate toitude ning toiduainetega nagu krõpsud, karamelli- ja koorekommid, kõvad küpsetised, pähklid, närimiskumm ning mikrolaineahjus paisumata jäänud maisiterad.

894

Õige toitumine ja pehmemate toitude eelistamine mängivad breketiravi õnnestumise juures äärmiselt olulist rolli. Just mitmekesise toitumise kaudu saavad ravikuuri jooksul muudatusi läbivad luud ning koed vajalikke toitaineid. Kõvade asjade vältimine ei tähenda sellegipoolest näiteks värsketest juurviljadest loobumist. Porgandite ja selleri söömine on vägagi soovitatav, ainult et niisama hammustamise asemel tuleks need kõigepealt suupärasemateks tükkideks lõigata.

Siinseid soovitusi järgides võib kindel olla, et peeglisse vaadates vaatab vastu kaunis naeratus. Hammaste tervena hoidmiseks tuleb breketeid kandvatel inimestel suuhügieenile iseäranis palju tähelepanu pöörata.