Sisukord (vajuta et avada)
Vaja läheb:
- puitu
- äädikat
- terasvilla
- kummikindaid
- purki
- liivapaberit
- musta teed
- potti
- pintsleid
- puhtaid lappe
- vahapastat
- söögisoodat
- ämbrit
- puulusikat
- pesuharja
- vana sokki
Rustikaalse ilmega kulutatud puitpinnas on suurepärane viisiks majapidamine või aed pisut võluvamaks ja isikupärasemaks muuta. Paraku pole vana ja kulunud puitu ehitustöödeks alati käepärast võtta. Sellisel puhul on abi leidlikest töövõtetest, millega saab puitpinnad ise näiliselt kulunumaks tuunida. Allpool toodud lihtsate meetoditega saab puidule anda just sellise päevi näinud ilme, nagu parasjagu vaja. Soovitud tulemuse saamiseks võib piirduda ühe meetodiga kui ka kõiki korraga katsetada.
Äädika ja terasvillaga
Äädikast ja terasvillast peits
Kas teate, mis juhtub äädika sisse jäetud terasvillaga? See hakkab äädika happelisuse tõttu pikapeale lahustuma ning tulemuseks on peits, mis aitab puitu näiliselt vanemaks ja kulunumaks muuta. Selle loomisega saab igaüks kodustes tingimustes kergesti hakkama. Peitsi valmistamiseks tuleb lihtsalt peopesa suurune terasvilla tükk klaaspurki panna ning sellele tassitäis 1:5 vahekorras lahjendatud (söögi)äädikat peale valada. Purgi sisu peab vähemal 72 tundi rahulikult seisma – mida kauem peits n-ö tõmbab, seda tumedama tulemuse see annab.
Puitpinna ettevalmistamine
[sociallocker]Kõigepealt tuleb töödeldav puitpind liivapaberiga üle lihvida, et eemaldada vana lakk ja plekid/laigud, nii et äädika-terasvilla peits tõrgeteta puidu sisse imenduks. Raskemate plekkide puhul võib vajadusel kasutada lihvmasinat.
Teega töötlemine
Seejärel tuleb suurde potti umbes 3,5 l vett valada ning lasta sel minutikeseks keema tõusta. Lisage veele viis teekotikest musta teega, keerake kuumus maha ja laske teel 15 minutit tõmmata. Must tee ei mõju puitu toonivalt, aga see reageerib hiljem äädika-terasvilla peitsiga ning aitab kokkuvõttes tumedama tulemuse saavutada. Tee tuleb lihtsalt pintsli abil puidule kanda.
Äädika-terasvilla peitsi pealekandmine
Pärast tee pealekandmist tuleb puitpind omakorda äädika-terasvilla peitsiga üle pintseldada. Seda on kõige parem teha ühtlaste pikkade tõmmetega ning ikka piki puukiudu liikudes. Kogu puitpind tuleb korralikult ära katta. Peitsil tuleb lasta täielikult ära kuivada. Kes soovib tumedamat tooni, võib puidule seejärel veel teisegi peitsikihi kanda.
Viimistlemine
Kui puit on ära kuivanud, tuleks see lapiga üle käia, et liigsed terasvilla jäägid maha pühkida. Selleks tuleb lapp jahedasse vette kasta, korralikult välja väänata ning puit üle pühkida. Pind peab järgmise sammu jaoks puhas ja sile olema.
Puidukaitse
Kui puit on puhtaks tehtud, on järg vahapasta käes. See tagab puidule täiendava kaitse ning annab viimistletuma ilme. Enne konkreetse toote kasutamist tuleb alati lugeda tootjapoolseid juhiseid.
Söögisoodaga
Soodalahuse valmistamine
Soodalahuse valmistamiseks tuleb võtta ämber, täita see sooja veega ning lisada sinna tassitäis (umbes 240 ml) söögisoodat. Ämbri sisu tuleb segada, kuniks sooda ära lahustub.
Soodalahuse pealekandmine
Seejärel tuleb lahus puidule kanda – kastke pintsel ämbrisse, raputage üleliigne vedelik maha ja töödelge lahus põhjalikult puidu sisse. Kui kogu pind on kaetud, tuleb puit õue päikese kätte kuivama tõsta.
Viimistlemine
Soodajääkide eemaldamiseks tuleb kuivanud puit puhta lapiga üle käia. Selleks tuleb lapp jahedasse vette kasta, korralikult välja väänata ning puit üle hõõruda, kuniks see on täiesti sile. Pärast seda, tuleb puidul taaskord taaskord lasta täielikult ära kuivada.
Puidu kulutamine
Kulutamine naelte ja kruvidega
Kulutamismeetodi jaoks tuleb peotäis väikeseid kruvisid puhta soki sisse panna ning sokk otsast kinni siduda, et kruvid töötlemise ajal välja ei kukuks. Seejärel tuleb soki ühest otsast kinni võtta ning polsterdatud kruve nii kaua vastu puitu taguda, kuniks puiduke ilmuvad soovitud kulumisastet näitavad jäljed.
Puidust või kummist vasaraga kulutamine
Kulumisjälgede loomiseks võib puitu ka kummist või puidust vasara või haamriga õrnalt lüüa. Suurem vasar jätab puidule laiad jäljed, haamer aga väiksemad täkked. Puitu tuleb töödelda vastavalt soovitud kulumisastmele.
Liivapaberiga kulutamine
Liivapaberi abil saab puidult peitsi soovitud määral maha lihvida. Mida karedam liivpaber, seda mõjusam tulemus. Loomulike kulumisjälgede imiteerimiseks tuleb lihvides kord rohkem, kord vähem jõudu kasutada.[/sociallocker]