Viis võtet raamaturiiuli värvimiseks

4224

Raamaturiiulid on igas majapidamises tavapärane nähtus. Lihtsa värvikihi ja mõnede värvimisvõtetega saab aga nii riiulile kui tervele ruumile värskema ilme anda.

1. Ühevärviline

Üks lihtsaimaid ja tõhusamaid mooduseid riiul üle värvida on kasutada selleks ühte kindlat tooni. Värve, mille seast valida, on lõpmata palju – riiuli võib sobitada mis tahes toas leiduva värvitooniga. Selle saab näiteks seinaga ühte sulandada või hoopis põranda või laega ühitada. Raamaturiiuli värvimiseks on üldjuhul kõige parem valida mõni silmapaistev toon, mis tõstaks riiuli toas paremini esile ning tõmbaks raamatutele endile rohkem tähelepanu.

2. Peits

Raamaturiiuli peitsiga toonimine on mugav viis sellele pisut värvi ja sügavust lisada, ilma et peaks end tüütu värvimistööga vaevama. Peitsi abil saab puidust riiulile anda samasuguse ilme nagu mis tahes muul toas leiduval puidust mööbliesemel. Teisisõnu võib peitsi kasutada ühtse kujunduse loomiseks. Peitsiga töödeldud mööblil on tänuväärne omadus sobituda ühtmoodi hästi nii elegantse kui maalähedase kujundusega majapidamisse, seepärast pole suurt vahet, mis riiulist kaugemas tulevikus saab. Peitsida saab aga üksnes puitriiuleid ning seejuures tuleb jälgida, et töödeldav riiul oleks muudest viimistlusvahenditest puutumata või puhtaks tehtud. Saepuruplaadist või vineerist ehitatud riiulitele peits ei sobi. Sellisel puhul tuleb raamaturiiuli toonimiseks leida mõni muu vahend.

816

3. Dekoratiivvärvid

Erilise efektiga dekoratiivvärvide kasutamine on suurepärane moodus lisada riiulile midagi enamat kui lihtsalt värvikiht. Selleks, et riiulipinnale huvitav tekstuur luua, võiks värvi pealekandmiseks kasutada näiteks käsna või riidekaltsu. Julgete tõmmetega paksult peale kantud värv võimaldab samuti põnevama ilme luua ning riiuli ruumiliste omaduste rõhutamiseks on hea kasutada mitut varieeruvat värvitooni.

4. Pindadega katsetamine

Tegelikult ei pea riiuli värskendamiseks seda sugugi üleni ära värvima. Võiks ju hoopis valida mõne kontrastse värvi ja üksnes riiuli välimised küljed üle võõbata. Samuti võib üle värvida ainult riiuli sisemised pinnad, nii et värv jääb raamatute vahelt välja paistma. Ühest küljest säästab see meetod aega, mis muidu kuluks terve riiuli värvimisele ning teisest küljest muudab see raamaturiiuli märksa pilkupüüdvamaks.

817

5. Šabloonid

Šabloonide kasutamine on populaarne viis mis tahes mööblieseme isikupärastamiseks. Kui ruumi sisekujunduses on mõni kindel muster või element, mida on soov ühtse ilme loomiseks korrata (näiteks tapeedil või kardinatel esinev kujundus), sobib šabloonide kasutamine selleks suurepäraselt. Ehitus- ning käsitööpoodides on teinekord saadaval juba olemasolevad komplektid, ent igaüks võib endale meelepärase kujunduse ka ise paksema plastikust või papist plaadi sisse lõigata. Šabloone võiks kasutada näiteks riiuli välimiste külgede värvimiseks.