Viis omapärast ideed voodipeatsi tegemiseks

6476

Muidu heas korras ja mugavad voodid vajavad teinekord värskendust hoopis kujundusliku poole pealt. Kui varasemalt oli vooditel alati ka jaluts ning peats, siis tänapäeval see enam nii levinud ei ole. Omapärane voodipeats võib aga olla just see, mis aitaks magamisasemele uut hingust anda.


Metallvõre

Vanad metallraamiga üheinimesevoodid saab kerge vaevaga rustikaalse ilmega voodipeatsiks muuta. Kui metall pole just iseäranis roostene, pole seda isegi eraldi puhastada vaja – kulunud ilmega metall loob täpselt õige vanaaegse mulje. Risti-rästi jooksvad traadid sobivad piltide, kaunistuste, sallide ja muude kujunduselementide riputamiseks.

Vana voodiraami võib niisama vertikaalselt voodi peatsi kohale asetada või konksude/klambritega seina külge kinnitada. Viimase variandi kasuks otsustades tuleb kindlasti veenduda, et valitud kinnitused suudaksid kanda uue voodipeatsi ja sellele riputatavate esemete raskust.


Polsterdus

Voodipeatsi saab teha ka mis tahes vanast puulauast, kui see uue kangaga üle polsterdada. Selleks pole vaja muud teha, kui puidust alus mõne kena kangaga katta. Riide pingutamiseks võiks selle otsad laua tagumisele küljele tõmmata ja kinni klammerdada. Soovi korral saab polsterdatud peatsile kangasse löödud naelade või klambritega vanaaegsema ilme anda.

813

Teise variandina võib kasutada hoopis mitut väiksemat puutükki, polsterdada need kõik erinevate kangastega ning riputada siis seinale üksteise kõrvale, et jääks mulje nagu tegu oleks voodipeatsiga. Sedasi saab luua lausa mosaiikpilte või kollaaže. Kasutatavad kangad võib sobitada muude toas olevate toonidega.


Puulaud

Puulaudade kasutamine on üks lihtsaim moodus voodipeats saada. Selleks sobivad hästi näiteks aia, kuuri või mõne muu projekti ehituse juurest üle jäänud lauad. Vanadest puulaudadest saab vägagi omapärase kujundusega voodipeatsi luua.

Olenevalt laudade pikkusest võib need voodi taha püsti asetada või hoopis horisontaalselt seinale riputada. Ühepikkuste laudade puhul võib need naelte, nööri või traadiga üksteise külge kinnitada ja seina külge kinnitada. Erineva pikkusega või töötlemata servadega lauajupid võib samuti üksteise külge kinnitada, aga ülesriputamise asemel oleks parem need vertikaalselt seina najale toetada.
Viimistlemata laudu on raske puhastada ning samuti võib sealt kergesti pinnu saada. Seepärast on soovitatav lauad liivapaberiga üle lihvida ja sobiva hooldusvahendi või värviga katta. Ebasümmeetriliste laudade viimistlemata otsa ning servad loovad teatud rustikaalse ja maalähedase ilme, mis sobib hästi erinevate sisekujunduse stiilidega.

Kardinad

Voodipeatsi asemel võib voodi taha seinale hoopistükkis vana kardinapuu ja sobivat värvi kardinad riputada. Tegu on lihtsa ning elegantse lahendusega olenemata sellest, kas tegu on luksusliku mustriga või ühevärviliste kardinatega.

Kardinapuu tuleb valida selline, et see ulatuks mõlemalt poolt pisut üle voodi ääre ja langev kardin oleks seega laiem kui voodi – näiteks 30 sentimeetrit mõlemalt poolt. Kardin peaks olema piisavalt pikk, et kenasti voodi ääre taha ulatuda. Kõige parem on valida maani kardinad. Lühemate kardinate puhul võib need dekoratiivselt kinni siduda või kahele poole voodit tõmmata.

814

Vanad uksed või aknaluugid

Vanadest ustest või aknaluukidest saab kerge vaevaga laheda voodipeatsi. Vana ukse võib näiteks horisontaalselt voodi kohale seinale kinnitada või hoopis kaks ust kõrvuti peatsi koha peale vastu seina toetada. Aknaluugid võiks aga niimoodi seinale kinnitada, et jääks mulje luukide taga olevast aknast.

Vanadele ustele ja aknaluukidele saab uue värvikihiga kergesti värske ilme anda. Traditsioonilisema kujunduse jaoks võiks uue peatsi värvida valgeks, mustaks või pruunides toonides. Tähelepanu tõmbamiseks sobivad paremini erksamad värvid. Samas võib uksed või aknaluugid ka niisama jätta, et magamistuppa pisut kulunud ning maalähedasemat meeleolu lisada. Sobivaid uksi või aknaluuke leiab näiteks vanakraamiturgudelt ja teise ringi mööbliga äritsevatest poodidest.