Värvivalik sisekujunduses – mida ja kuidas kombineerida

3693

Vaja läheb:

  • värvinäidiseid
  • värviratast
  • kanganäidiseid

Erinevate värvilahenduste leidmiseks ei pea olema sisekujundusekspert. Juhendis kirjeldatud sammud aitavad jõuda kujundusideedeni, mis jätavad ühtaegu läbimõeldud ning maitseka mulje.

Toa meeleolu

Sisekujunduse puhul ei maksa esimese asjana kohe tulevaste värvide peale mõelda ja nägemismeelele keskenduda. Selle asemel tuleks endalt küsida – kuidas ma tahan end siin tunda. Õige värviskeemi valimine on märksa kergem, kui eelnevalt läbi mõelda tulevase kujunduse meeleolu. Kas tegu on pehme mööbli ja maheda valgustusega lõõgastumiseks mõeldud ruumiga või on see hoopis kaasaegse lahendusega köök, kus muljet loovad teravad piirjooned ja nurgad? Võib-olla on see mõeldud hoopis kunstitööde või muu huvitava eksponeerimiseks?

Ruumi tulevase ülesande peale mõtlemine ning seal valitseva meeleolu tunnetamine aitab jõuda sobivaima värvilahenduseni. Klassikalise ning ajatu mulje loomiseks võib alati valida must-valge kombinatsiooni. Kes armastab üle kõige aga päikeseloojanguid nautida ning tahab siseruumidesse samalaadset kuma tuua, peaks valima erinevate soojade toonide seast (punased, kollased, oranžid varjundid). Samamoodi võib valge värvi ning helepruunide, beežikate ja siniste toonidega luua mereäärse ranna õhustiku.

793

60-30-10 reegel

Mõnevõrra teaduslikuma lähenemise jaoks võib kasutada niinimetatud 60-30-10 reeglit, mis ütleb täpselt ära, mil määral iga värvitooni kasutada. Põhivärvi tuleb selle skeemi kohaselt kasutada 60% ruumi ulatuses ja kõige suuremate pindade – seinte – peal. Sekundaarsed värvi võib kasutada 30% ulatuses ja seda pigem väiksemate sisekujunduselementide juures (näiteks vaibad, mööbel, lagi). Viimased kümme protsenti jääb väikeste aksentide lisamiseks pehmete patjade, pleedide ja muu taolise näol. Selle viimase kümne protsendi alla võib paigutada ka kroomist, vasest või muust metallist esemed. Samas võib teha ühe seina teistest erineva ja selle kaudu viimasele kümnele protsendile väljundi anda. Värviratta abil saab sama tooni erinevad varjundid välja valida ning neid siis 60-30-10 põhimõtte järgi jaotama hakata.

794

Inspiratsioon loodusest

Ruumi meeleolu peale mõtlemine ja 60-30-10 skeem ei pruugi alati aidata õiget värvilahendust leida Sellisel juhul võiks kaaluda neutraalsete toonide valimist. Miks mitte hetkeks õue astuda ja sealt inspiratsiooni otsida. Põhitooni võib valida näiteks pae-, tellis- või kiltkivi järgi. Liiv, muld ning puukoor pakuvad samuti huvitavaid ideid. Maalähendaste toonidega saab kombineerida näiteks leherohelist, taevasinist ning kas või oma lemmiklille värvust.

795

Inspiratsioon ajaloost

Veel üks moodus häid ideid ammutada on pöörduda inspiratsiooni saamiseks erinevate ajastute trendide poole. Iga ajalooperioodi, alates viktoriaanlikust stiilist kuni kuuekümnendate modernistliku lähenemiseni, iseloomustavad mingid kindlad värvikombinatsioonid nii mööbliesemete, sisekujunduse kui riidemoe vallas. Huvipakkuvatesse ajastutesse ning neile omastesse mustritesse süvenedes võib ideaalsena tunduv värvilahendus lausa pooljuhuslikult ette sattuda.

796