Vaipade puhastamine

4515

Vaiba hoidmiseks ja eluea pikendamiseks tuleb seda korralikult hooldada ja regulaarselt tolmuimejaga puhastada, et eemaldada vaibakiudude vahele kogunenud mustus. Üldjuhul tuleks vaipkattega pindadest kord nädalas tolmuimejaga üle käia ning seda mitu korda ja aeglaste tõmmetega. Vähekäidavate kohtade puhul võib isegi kord nädalas olla liiga sageli. Samas võivad rohkem käidavates kohtades või kiiresti mustust koguvates tööruumides olevad vaibad lausa igapäevast puhastamist vajada.

Pindmine mustus

Jalanõude küljest pudenenud kuiv muld ja muu taoline puru jääb enne vaiba kiudude vahele sadestumist enamasti vaiba pealispinnale veidikeseks püsima. Taolise mustuse, paberitükikesed, niidijupid ja muu saab edukalt kätte nii kvaliteetsema tolmuimeja, vähemvõimsa käsitolmuimeja kui ka vaibapuhastajaga (kui seda kohe pärast prahi ilmumist kasutada). Kergelt tolmuimejaga üle käies saab kätte ka vaiba pinnale kogunenud tolmu. Vaibale kogunevate loomakarvadega tuleks samuti võimalikult kiiresti tegeleda, kuna nendes sisalduv õli muudab nad raskesti eemaldatavaks ja laseb neil lõpuks sügavamale vaiba sisse jõuda.

Vaiba sees olev mustus

Jalanõudega vaibale sattunud teraline muld (nii märg kui kuiv) vajub kohe vaiba kiudude vahele. Teralistel mullaosakestel on teravad servad, mis võivad vaiba kiude lõhkuda. Parim moodus väikeseid kruusaterasid vaiba seest kätte saada, on kasutada tolmuimejat. Seitsmest tõmbest peaks sügavamale settinud kivikeste eemaldamiseks piisama: edasi ja tagasi, edasi ja tagasi, edasi ja tagasi ning viimaks edasi järgmise sektsiooni peale.
Püstine tolmuimeja sobib teraliste osakeste vaiba seest kättesaamiseks üldjuhul kõige paremini. Ka tavapärased voolikuga tolmuimejad saavad selle tööga hästi hakkama. Vaipkattega trepiastmete jaoks võib kasutada mööbli puhastamiseks mõeldud otsikut või harjastega otsikut.

Suurte idamaiste vaipade puhastamiseks on kõige parem kasutada keerlevat, harjastega otsikut. Kui püstise tolmuimejaga narmaid puhastada, on targem tolmuimeja käepide alla suruda, et imuri ülemine serv üles tõuseks. Sedasi saab narmad korralikult ära puhastada, ilma et need tolmuimejasse satuks. Tavalise tolmuimeja vaibaotsikuga ei tasu aga narmaid puhastada. Pigem võiks tolmuimeja võimsust maha keerata ja kasutada kas põrandapinna või mööbli puhastamiseks mõeldud otsikut.

Karvased vaibad kipuvad pikkade lõngakiudude tõttu kiiremini määrduma. Kuivpuhastuspulbri abil võib need ka kodustes tingimustes piisavalt puhtaks saada. Kindluse mõttes tuleks proovida erinevaid vahendeid. Samas tuleb näiteks sametvaipade märgpesu kindlasti märksa põhjalikumalt ette võtta. Kui vaip on mustust hülgav ja vastavalt töödeldud, tuleb leida riidetükk, mis ei ajaks udemeid ja plekiline koht sellega kohe kuivaks tupsutada. Kui plekk jääb alles, tuleb seda sobiliku puhastusvahendiga puhastada. Seejuures tuleb plekki pühkida vaibakiududega samas suunas. Selleks, et vaip ei pulstuks, tuleb puhastatud koht kuivamise ajal kergelt üle harjata. Kaitsvate vahenditega töötlemata vaiba puhul tuleb puhastusvahendit enne mõne vaibanurga peal katsetada. Kui see muudab vaiba värvi või rikub vaibakiude, tuleb leida teine vahend. Kui vaip aga katsele vastu peab, tuleb puhastusvahend svammi abil plekilisele kohale kanda.

Vaiba puhastamine

Vaiba kiudude külge kleepunud mustuse eemaldamiseks tuleb neid paratamatult ühel või teisel moel puhastada. Mõned vaiba piirkonnad määrduvad kiiremini kui teised ning üldjuhul oleneb puhastamise sagedus sellest, kui palju vaipa üldse kasutatakse ja millist tüüpi mustust ja mulda sinna koguneb. Peamised puhastusmeetodid on: kuivpuhastuspulber, puhastusvaht ja kuuma vee ja auruga töötlemine. Igal neist on omad plussid ja miinused, erinev aja-, energia- ja rahaline kulu. Iga meetodi puhul on hea lõpptulemuse jaoks erinevaid oskusi. Enne mis tahes puhastamist tuleb aga vaibapind korralikult tolmuimejaga üle käia. Kõikide puhastusmeetodite puhul kehtivad üldised ettevaatusabinõud:

  • Katsetada enne kasutamist.
  • Roosteplekkide ennetamiseks tuleb märja vaiba peal olevate mööbliesemete alla foolium, küpsetuspaber või toidukile panna, kuniks vaip ära kuivab.
  • Alati tuleb järgida pakendil olevaid tootjapoolseid kasutusjuhiseid.
  • Vaipa ei tohi liiga märjaks teha. Vastasel juhul võib see kuivades kokku tõmmata, kortsuliseks jääda või lausa hallitama hakata.
  • Vaiba hoidmiseks ja kahjustuste ning kortsude ennetamiseks tuleks mehaanilist nühkimist kasutada võimalikult vähe.

Kuivpuhastuspulber
Kuivpuhastamise meetodi puhul puistatakse vaibale niiskust ja mustust imavaid graanuleid, mis sisaldavad kuivaine kujul puhastusainet. Graanulid tuleb käsitsi vaibakiudude vahele hõõruda, et nendes olev toimeaine saaks vaibas olevad õlid ja rasvased mullaosakesed ära lagundada ja endasse imada. Kui vaip on täiesti ära kuivanud, võib kuivpuhastuspulbri tolmuimejasse imada. Selleks, et kõik graanulid ja pulber vaiba seest kätte saada, peab kasutama piisavalt võimsat tolmuimejat.

Eelised 

  • plekid kuivavad kiiresti
  • sobiv õrnemate vaipade jaoks, mis kergesti värvi annavad
  • võrdlemisi odav
  • sobiv plekkide kohtpuhastamiseks

Puudused

  • ei ole nii tõhus suurte mullaosakeste puhul
  • võib olla raske vaiba seest eemaldada
  • kui pulber pikalt seisma jätta, võib puhastusaine ära lahustuda
  • ei soovitata narmaliste, lõngast vaipade puhul

Professionaalne vaibapuhastus

Kui sellist teenust lähiümbruses pakutakse, tuleks iga kolmas või neljas puhastus jätta asjatundjate hooleks. Õigupoolest võibki soovi korral vaiba alati asjatundjate kätte viia ja lasta neil kõik vajaminevad puhastustööd ise ära teha.
Nende kasutatavad meetodid ei erine iseenesest niiväga kodustest puhastusviisidest, aga tänu kogemustele, teadmistele ja paremale varustusele suudavad nad mustuse märksa põhjalikumalt kätte saada. Suuremõõtmelised põranda- ja seinavaibad ongi targem spetsiaalselt puhastusse saata.

Asjatundjate pädevusse kuulub nii plekkide eemaldamine, vaiba värvimine, katkiste kiudude lõimimine kui muud parandustööd. Puhastusse viies tuleb teadaolevatele plekkidele ja nende tekkepõhjustele alati tähelepanu juhtida.
Teenust valides tuleb lähtuda selle kättesaadavusest ning teenusepakkuja oskustest. Nõu võib küsida näiteks vaipade müügiga tegelevatest poodidest. Mõnel juhul saab soovitusi ka rahulolevatelt klientidelt. Üldise reegli kohaselt on targem valida mõni selline teenusepakkuja, kes on asjaga juba pikalt tegutsenud ja kel on hea maine. Samas ei tohi eeldada mingisuguseid garantiisid, kuivõrd vaibad millega nad tegelevad on erineva kvaliteedi ja kulumisastmega.

Suuremõõdulist aurupuhastust pakkuvad asutused saavad pori ja muu mustuse eemaldamisega tõenäoliselt paremini hakkama kui tagasihoidlikumaid puhastusmeetodeid kasutavad asutused (jupi kaupa tehtav aurupuhastus on ka kodustes tingimustes võimalik). Veel üks võte, mida professionaalid kasutatavad, on kuivjää survepuhastus. Kuna see protsess hõlmab väga vähest veekasutust, on tegu peaaegu kuivpuhastusega.