Väikelapsed ja ohutum köök

2513

Köögiohutus peaks puudutama igaühte, aga kui majapidamises on väikesed lapsed, nõuab võimalike õnnetuste ennetamine ja köögikeskkonna ohutumaks muutmine põhjalikke ettevalmistusi. Kõikidest kodus leiduvatest ruumidest peidab just köök endas väikelaste jaoks suurimaid ohte.

Olulised üksikasjad
Kõige parem viis oma last ohtude eest kaitsta on tal lihtsalt tähelepanelikult silm peal hoida. Nendeks puhkudeks aga, kui lapse uudishimu temast võitu saab, on köögi turvalisuse taset võimalik muuta.

  • Et laps ei saaks näppe või muid esemeid vabasse pistikupessa toppida, tuleks nende ette katted paigaldada.
  • Kõik klaasist, teravad ja kergesti purunevad esemed tuleb laste käeulatusest eemale hoida.
  • Nugasid ei tohi jätta laokile kohtadesse, kust lapsed neid kätte võivad saada.
  • Kilekotid tuleb samuti väljaspool laste haardeulatust hoida – väikelaste jaoks kaasneb kilekottidega lämbumisoht.
  • Köögis peaks olema lastele mõeldud kõrge söögitool, millel oleks ka kinnitusrihmad.

Tavaliselt leidub köögis leidub palju selliseid asju, millest noored lapsed tahaksid kinni haarata. Sellistest asjadest kõige murettekitavamad on pliidinupud. Mitmetel pliitidel on olemas pliidiraudadele mõeldud katted, nii et isegi kui lapsel õnnestub pliidiraud sisse lülitada, ei saa ta kõrvetada. Väikesed lapsed armastavad igasuguseid lahtikäivaid kohti, seega tuleks vaadata, et madalamal paiknevates puhvetikappides ei leiduks ohtlikke esemeid. Lisaks pliidile on ka puhastusvahendid, igasugu pihustid ja vedelikud suur ohuallikas. Igasugu majapidamiskeemia tuleks hoida luku taga. Suuremas osas ehituspoodides ja rauakauplustes on müügil köögikappide uste ja sahtlite kindlustamiseks sobivad lukud. Köögi ukse ette võiks kaaluda ka piirde panemist, aga arvestades köögi kasutatavust ei pruugi see just kuigi teostatav idee olla. Kindlasti ei tohiks samal ajal hoida nii last kui kuuma toitu või jooki.

Täidetud panged
Veepanged on köögis olevate laste jaoks üks tavalisemaid ohte, millest aga sageli mööda vaadatakse. Väikesed lapsed võivad uppuda kõigest mõne sentimeetri sügavusse vette. Väikeste laste läheduses ei tohi vee või puhastusvahendiga täidetud pange kunagi järelvalveta jätta.
Ka külmkapi uks peaks väikelaste eest kindlustatud olema, kuna nad võivad selle lahti tõmmata ja külmkapis leiduvad esemed võivad lapsele peale kukkuda. Laualinasid ei maksa kasutada, kuna laps võib sellest toe otsimiseks kinni haarata ja sedasi endale näiteks rasked lauanõud või kuuma joogi kaela tõmmata. Tähelepanelik jälgimine hoiab õnnetusjuhtumid enamasti ära, aga ka kõige hoolsam lapsevanem ei pruugi uudishimuliku lapsega tegeledes suuta kõiki äpardusi ja vigastusi ära hoida. Lapse igapäevast elukeskkonda ohutumaks muutes väheneb ka murekoorem.

Põletusohu vältimine
Igasugu kuumad vedelikud kujutavad väikelaste jaoks pidevat ohtu. 60 kraadine vedelik võib põletushaava tekitada kõigest viie sekundiga. 70 kraadine vedelik lausa ühe sekundiga. Ühtlasi võiks teatud osa köögist lastele keelatuks muuta. Näiteks võiks täpselt pliidi ette värvilise põrandamati panna ja sedasi keelutsooni tähistada. Lapsele tuleb selgeks teha, et ta ei tohi seal teatud alas olla ning ajapikku õpitakse seda korraldust täitma. Sõnakuulelikku last tuleks tema hea käitumise ja seatud piiride austamise eest kiita ja premeerida ning lõppkokkuvõttes ongi köök lapse laoks ohutumaks muudetud.
Fritterit või praepanni tuleb laste ümbruses eriti hoolsalt käsitleda. Kasutatav rasvaine võib kuumeneda isegi kuni 200 kraadini ja põhjustada tõsiseid põletushaavu. Kindlasti tuleks hädaabinumbrid telefoni läheduses hoida. Veelgi parem on hädaabinumber kõikides telefonides kiirvaliku alla seadistada. Kui laps juba piisavalt vana on, tuleks ka talle 112 valimine selgeks õpetada.
Lahtised prügikastid ja –konteinerid on väikeste laste jaoks järjekordne potentsiaalne ohuallikas. Köögis olev prügikast peaks seisma suletavate (kapi)uste taga. Vastasel juhul pääseb laps sellele ligi ja võib end näiteks terava konservipurgi kaane või millegi muu taolisega vigastada. Prügikast peaks olema kergesti puhastatavast materjalist ja seda tuleks regulaarselt kuuma vee ja pesuvahendiga pesta. See muudab prügikasti lapse jaoks ohutumaks ja aitab samas ka kahjureid tõrjuda.

Nurgad maha
Kui nüüd mõtlema jääda, siis koosnevad majapidamised ju täisnurkadest – üks terav nurk teise järel. Täiskasvanud ei pööragi sellele suuremat tähelepanu, aga eriti just väikelapsed võivad laua- ja muude nurkade otsa koperdades endale viga teha. Mõnedes ehitus- ja rauapoodides müüakse spetsiaalselt nurkadele kinnitatavaid katteid, mis need laste jaoks ohutumaks teevad. Kui parasjagu on käsil sisustamisprotsess, tasub aga mõelda ümarate servadega laudade ja muude mööbliesemete soetamisele. Last ei saa terve elu iga väiksemagi löögi ja kriimu eest kaitsta, aga natukese eeltöö abil saab vigastuste ohtu siiski väikemaks muuta. Lauanõude jaoks tuleks leida oma koht kusagil laste käeulatusest väljas. Foolium ja toidukile tuleks samuti ära paigutada, kuna nende toodete pakenditel on sageli terav sakiline serv, mis mõeldud paraja pikkusega tükkide lõikamiseks ja lapsed võivad end selle vastu katki tõmmata. Väljas grillides tuleb olla sama valvas kui köögis.

Väljalülitatud köögiseadmed
Mõned tänapäevased pliidid saab seadistada end automaatselt välja lülitama, kui nad on liiga pikalt järgi olnud. Uut pliiti ostes tasub seda võimalust silmas pidada. Ühtlasi tuleks vaadata, et kraanist tulev kuumvesi ei oleks nii kõrge temperatuuriga, et see kõrvetaks. Vajaduse korral tuleb temperatuuri madalamaks seadistada. Kui ise just eriline meistrimees ei ole, tuleb asjatundja appi kutsuda. Ülaltoodud näpunäiteid silmas pidades on köögis tore nii lastel kui lapsevanematel ja viimastel on vähem põhjust muretsemiseks.