Tumeda mööbli peitsimine

7738

Tumeda puitmööbli peitsimine aitab erinevatele mööblitükkidele ühtsemat ilmet anda. Peitse leiab neljas põhitoonis: hele tamm, pähklipuu, vaher ning mahagon. Kõige tumedamad on mahagoni ja pähklipuu karva peitsid. Kui ideaalse tulemuse jaoks oleks vaja pisut teistsuguse tooniga peitsi, siis võib alati pöörduda ehituspoe asjatundjate poole, kes vajaliku tooni ise kokku segavad.

Peitsitav mööblitükk rõhtsasse asendisse

Selleks, et peits ei hakkaks mööda puitu alla voolama ega jätaks inetuid jälgi, on soovitatav töödeldav mööblitükk rõhtsalt asetada. Mõnel juhul pole see aga teostav ja sellisel juhul tuleks peitsimist alustada eseme alumisest otsast ning liikuda tööga ülespoole. Voolamisjälgede vältimiseks tuleb peits kanda peale õhukeste kihtidena – lasta ühel kihil ära kuivada ja siis järgmise kallale asuda.

Õlipeits

Tumedat puitmööblit õlipeitsiga kattes tuleb peitsi pealekandmiseks alati puhas pintsel võtta ning soovitatav on peitsi tooni eelnevalt mõne silma eest varjatud ääre peal katsetada. Kui varjund on meelepärane, võib peitsi pikkade pintslitõmmetega peale kanda (vältida kattumisi).

754

Vesipeits

Vesipeitsi pealekandmisel tuleb enne suurema töö kallale asumist aga puukiud (muster) esmalt peenema pintsliga eraldi üle peitsida. See on tähtis just puidu loodusliku ilu esiletoomiseks.

Puidu eeltöötlemine

Enne peitsimist on soovitatav mööbliesemetele õhuke lakikiht kanda. Nii ei jää peits hiljem laiguline. Erinevalt peitsist ei pea kruntlaki pealekandmiseks tingimata uut pintslit kasutama. Peitsi alla sobivad kruntlakid kuivavad umbes 15 minutiga ehk märksa kiiremini kui hilisem peitsikiht, mille täielikuks kuivamiseks kulub sageli terve ööpäev

755

Puidu esiletoomine

Tumedama üldmulje saamiseks tekib paljudel kiusatus peits võimalikult paksu kihina peale kanda. Sellised mõtted tuleb kiiresti peast välja visata. Puidu loodusliku mustri esiletoomiseks tuleb üleliigne peits hoopis lapiga mööda puukiudu ära pühkida. Kui pind jääb liialt heledaks, võib sellele pärast esimese peitsikihi ärakuivamist veel teisegi kihi peale kanda.

Tööohutus

Enne töö kallale asumist tuleks peitsitavad mööbliesemed tõsta hea õhuvahetusega koha peale. Peitsid sisaldavad nimelt kemikaale, mille aurude sissehingamine võib mõjuda tervistkahjustavalt. Kui peitsitavad esemed on liigutamiseks liialt suured, tasub eelistada vesipeitse, kuna need sisaldavad üldjuhul vähem mürkaineid.

Korrigeerimine

Kui tundub, et peits sai liialt tume, saab seda kerge vaevaga heledamaks toonida. Tuleb vaid lapp tärpentini või lakibensiini sisse kasta ja puit piki kiudu üle hõõruda – see peaks peitsi tooni ühtlaselt heledamaks muutma.

756

Kogu eelneva kokkuvõtteks: peitsitavad mööbliesemed tuleb asetada rõhtsalt ning enne peitsimist kruntlakiga üle tõmmata, järgmise sammuna kantakse peale õli- või vesipeits ja viimase asjana peab liigse peitsi veel lapiga ära tõmbama. Kui peitsi saab ülemäära palju ning tulemus jääb liiga tume, saab peitsitud pinda tärpentini abil jälle heledamaks toonida.