Tunbergia ehk mustasilmne Susan(na)

8459

Ingliskeelses maailmas tähistavad nimetused mustasilmne Susan ja roniv mustasilmne Susan kahte täiesti erinevat taime. Ühelt poolt kutsutakse mustasilmseks Susaniks Põhja-Ameerikas kasvavat karvast päevakübarat. Roniv mustasilme Susan käib aga tiivulise tunbergia kohta, mis kasvab looduslikult hoopis Aafrika, Aasia ja Madagaskari troopilises kliimas. Hüüdnimede sarnasus tuleneb õite sarnasusest. Nimelt on nii karvasel päevakübaral kui tiivulisel tunbergial erksad kollased või oranžid kroonlehed ning tume südamik. Sellega sarnasused aga lõppevad. Siinmail seostub mustasilmne Susan siiski roniva tiivulise tunbergiaga.

Kirjeldus

Oma looduslikus kasvukohas on tiivuline tunbergia (Thunbergia alata) mitmeaastane ronitaim ehk paljundab end igal aastal ise. Soojemas kliimas ongi tegu igihalja taimega. Jahedamates kohtades nagu Eesti kasvatatakse tunbergiat roniva suvelillena. Põhjamaisemas kliimas kasvab taim kuni 2,5 meetri pikkuseks. Mõnes troopilisemas regioonis võib väätide pikkus seevastu lausa kuus meetrit olla.

Näpunäide. Kahjuritest võivad peavalu valmistada kedriklestad. Nende peletamiseks peab taim olema pidevalt niiskes keskkonnas. Niipea, kui mõned taimel on näha kedriklestad, tuleb see teistest eraldi tõsta ja insektitsiidse toimega vahenditega (neemiõli, roheline seep, putukamürgid) üle käia.

Pinnas

Mustasilmne Susanna eelistab võimalikult kodust pinnast ehk sellist, mis jäljendaks troopikat või lähistroopikat. Teisisõnu peaks kasvupinnas olema võimalikult hea drenaažiga, soe ja niiske. Täpne kastmisgraafik, väetised ning muud kasvumulda segatavad lisandid aitavad neid tingimusi meilgi saavutada. Samas võib taimed hoopis kasvuhoonesse panna.

Päike ja vari

Kuna tiivuline tunbergia on troopikast pärit taim, tahab ta palju päikest. Teisalt peab jälgima, et taim oleks istutatud sellise koha peale, kus pärastlõunal ka osaline vari oleks. Ideaalsete kasvutingimuste jaoks peab tagatud olema nii päikesepaiste kui vari.

Paljundamine

Tiivulise tunbergia paljundamiseks on kaks moodust. Esimene võimalus on taim seemnest kasvatada. Soojema kliimaga maades võib seemned otse peenrasse külvata, aga siinmail vajab tunbergia ettekasvatamist ning seemned tuleb potti pista umbes kuus kuni kaheksa nädalat enne viimaseid talvekülmasid. Välja istutades peaks mulla temperatuur olema kindlasti üle 15 kraadi. Selle asemel, et poest igal aastal uued seemned tuua, on need targem suve lõpul vanalt taimelt koguda ja järgmise hooaja jaoks mõne kilekoti sisse ära panna.

Teine võimalus on paljundada juba olemasolevat taime varrepistikute abil. Selleks tuleb esmalt lõigata pistik ning panna see vette. Kui varrepistikule on hakanud juured kasvama, võib selle mulda istutada.

Taime toestamine

Kuna tegu on ronitaimega, tuleb tiivulisele tunbergiale vastavad toed panna. Võimalusi on mitmeid, toeks võib olla nii eraldi konstrueeritud võre, mõne hoone sein või aed. Kõige lihtsam on istutada tunbergia juba olemasolevate ehitiste või konstruktsioonide lähedusse. Nii kaob vajadus taime eraldi toestada.