Sinepiplekkide eemaldamine

1673

Vaja läheb:

  • nüri nuga või spaatlit
  • äädikat
  • köögirätikut või paberit
  • vedelat pesuvahendit
  • vett
  • pesukindlat riiet

Sinepiplekkide eemaldamine võib paras peavalu olla. Eriti närvesöövalt mõjub see, kui hoolikas pühkimine ja nühkimine ajab pleki lihtsalt laiali ning surub selle sügavamale riidekiudude sisse. Särki või pükse ei pea sinepiplekkide tõttu siiski maha kandma. Allpool toodud juhiste abil on võimalik plekkidest ilma suurema vaevata vabaneda.

Kiire tegutsemine

Kui sinep läheb kodus kogemata mõne pesukindla riideeseme või lina peale, tuleb üleliigne sinep kiiresti nüri noa või plastikust või kummist spaatliga maha kraapida. Terav nuga võib riiet kahjustada ja plekieemalduse raskemaks muuta. Liigse sinepi eemaldamine ei lase plekil suuremaks minna ega muude pindadega kokku puutuda.

Kodustes tingimustes saab särgi või püksid kohe ära võtta ja plekki töötlema asuda. Väljas einestades või külas olles tuleb aga improviseerida ja kasutada sinepi eemaldamiseks näiteks paberiserva või papitükki. Sedasi aega võites pole vaja riideeset kohe ära võtta.

Äädikaga töötlemine

Selleks, et plekk suuremaks ei läheks, tuleb särk tagurpidi keerata ja plekile mõni tilk äädikalahust (viis osa vett, üks osa äädikat) valada. Teisele poole plekilist kohta tuleb panna riide-, vati- või paberitükk, mis äädika endasse imaks. Äädikalahust tuleb senikaua vähehaaval plekile tilgutada, kuni paber on läbimärg. Vajadusel tuleb protsessi korrata, kuniks plekk hakkab aegamööda riide pealt maha tulema.

Kui sinepit satub riietele kusagil väljas olles, võib mõnest lähedalolevast söögikohast paluda pleki jaoks teelusikatäie äädikat.

Pesemine

Lõpuks, kui plekki on veel väga vähe või üldse mitte näha, võib riideeseme tavapäraselt vee ja pesuvahendiga ära pesta. Plekilist kohta tuleb korralikult käte vahel hõõruda ja plekk kaob täiesti. Kui plekk kõigest sellest hoolimata alles jääb, tuleb sinna veel pisut äädikalahust tilgutada ja riideese uuesti läbi pesta. Pärast seda tuleb riideese veel korralikult läbi loputada ja päikese kätte kuivama riputada või pesukuivatisse panna.