Sipelgate peletamine

6251

Vaja läheb:

  • sidrunimahla
  • kaneeliõli
  • küüslauku
  • kohvipuru
  • kriiti
  • värsket kurki

Sipelgad on osa meid ümbritsevast loodusest ning nad mängivad ökosüsteemis olulist rolli. Sellegipoolest on täiesti mõistetav, kui majapidamisse ja aeda tunginud sipelgatesse suhtutakse kui soovimatutesse külalistesse. Sipelgate peletamiseks sobivad mitmesugused looduslikud meetodid, näiteks teatud taimed ning aroomid.

Sipelgate pritsimine

Sipelgad söövad aias olevaid taimi, ehitavad pinnasesse üle maapinna kõrguvaid pesasid ning ringi sibavad putukad pole sugugi meeldiv vaatepilt. Sipelgate poolt vallutatud aias on raske asu leida ning eriti ebamugavaks muutub olukord siis, kui sipelgad leiavad tee tuppa. Väikeste kuuejalgsete elukate peletamiseks saab valmistada looduslikke pritsimisvedelikke.

Jälgimistöö. Esmalt tuleb kindlaks teha, kuhu sipelgaid enim tõmbab, leida nende liikumisrajad ja peamised tegutsemispiirkonnad.

Ettevalmistused. Nüüd tuleb leida veeprits ning see tavalise veega täita. Sellest saab pritsimisvedeliku alus.

Sipelgaid peletav lõhn. Nii mõnigi asi, mille lõhn tundub inimeste jaoks üsna normaalne, mõjub sipelgatele hoopis peletavalt. Kui veepritsi sisse viis-kuus tilka sidrunimahla lisada, on tulemuseks happeline lahus, mille pihustamine aitab sipelgatest lahti saada. Teine võimalus on sidrunimahla asemel eeterlikku kaneeliõli kasutada (ikka viis-kuus tilka). Inimeste jaoks on kaneelil magus ning meeldiv aroom, aga sipelgatele tundub see kibe ja vastik..

Pritsimine. Valmistatud lahust tuleb pihustada sipelgate radadele ning mujale, kus neid sageli leida võib. Ukseavade ja akende ümbruse pritsimine aitab sipelgaid toast eemale hoida. Taimede kaitsmiseks võiks seda piki aia ääri pihustada. Sidruni- või kaneelilahust võib lausa otse sipelgapesadele ning mujale sipelgate kogunemispaikadesse pihustada – ebameeldiv lõhn sunnib neid minema minema.

Ületamatu piir

Mõningate käepäraste looduslike vahenditega saab maapinnale tõmmata sipelgatele ületamatu piirjoone.

Kriit. Sipelgate tõrjumiseks piisab sellest, kui akende või sillutise ümber kriidiga joon vedada. Nad ei tule üle kriidi, kuna see jääb nende jalgade külge ning takistab lõhnaradade tähistamist ja järgimist.

670

Kohvi. Erinevalt inimestest peavad sipelgad kohvi aroomi eemaletõukavaks. Seepärast tasub kasutatud kohvipuru kokku koguda ning mööda õue ja aeda laiali puistata. Sipelgate peletamiseks tuleks kohvipuru panna nii üksikute taimede kui peenarde ümber ning samuti sillutiskivide või kõnnitee sisse tekkinud pragudesse. Pole vaja karta, et see taimedele kuidagi halvasti mõjuks, sest tegelikult on kohvipuru ka üsna hea looduslik väetis.

Värske kurk. Sipelgate tõrjumiseks saab kasutada kurgikoori ja viile. Need tuleb lihtsalt sipelgate meeliskohtade ümber asetada. Mida tugevamalt kurg lõhnab, seda tõhusamalt see toimib.

Looduslikult kasvavad sipelgapeletajad

Sipelgaid saab aiast eemale tõrjuda teatud taimi kasvatades. Selleks tuleb aeda istutada taimi, mille lõhn oleks sipelgatele ebameeldiv. Toataimedena aitavad samad taimed vabaneda ka juba tuppa tunginud sipelgatest.

Ravim- ja maitsetaimed. Sipelgate aiast tõrjumiseks sobivad hästi näiteks piparmünt, lavendel ning apteegitill. Kui mõni (või mitu) nimetatud taim välisukse juurde istutada, aitab see sipelgaid siseruumidest eemale hoida.

Värsked lõhnad. Salvei on üks sellistest taimedest, mis lõhnab inimeste jaoks hästi, aga mõjub sipelgatele eemaletõukavalt. Seepärast võiks aiast lõigata mõned värsked salveioksakesed ja need toas sahtlitesse ning kapinurkadesse sättida.

Küüslauguvesi. Vee sisse purustatud küüslauguküünest saab tugevalõhnalise pritsimisvedeliku, mida sipelgate peletamiseks aeda ja õuealale pihustada. Kuna tegu on isegi inimeste jaoks ebameeldiva aroomiga, tuleks küüslauguvett kasutada viimase abinõuna.

On täiesti loomulik, et peame aeda ning tuppa tungivaid sipelgaid nuhtluseks. Samas ei ole midagi loomulikku nende kemikaalidega mürgitamises. Sipelgate tõrjumiseks tasub hoopis looduslikke vahendeid kasutada.