Seitse võtet vannitoa retrohõngulisemaks muutmiseks

5494

Vanamoodsalt võluva vannitoa loomine ei ole sugugi üle mõistuse keeruline, kui seda tasa ja targu teha ning olemasolev vannituba järg-järgult ümber kujundada. Ehkki mõned järgnevatest võtetest võivad olla kulukamad ja mahukamad kui teised, saab kõiki allpool toodud näpunäiteid kasutada vanaaegse vannitoa loomiseks, mis pärineks justkui teisest ajastust.

Väikesed kujunduselemendid

Vannitoas võivad ka kõige väiksemad lisandid ja kujunduselemendid suurt rolli mängida. Kohalikke vanakraamikauplusi, teise ringi poode ning kirbuturge külastades võiks otsida retrohõngulisi seebialuseid, prügikaste, vedelseebi topse, jalapinke, pesukorve ja muud taolist. Sellised väikesed elemendid ei võta ülemäära ruumi ning lisavad vannitoale äratuntavalt vanamoodsat hõngu, ilma seda ülemäära risustamata.

Riiulid, kapid ja peeglilauad

Enne standardsete peegelkappide võidukäiku kasutati vannitubades erinevate esemete hoiustamiseks riiuleid, seinakappe ja peeglilaudu. Kui vannituppa oleks vaja rohkem panipaiku ning seejuures on seal ka pisut üleliigset ruumi, võiks vannituppa paigaldada mõned riiulid, kapid või peeglilaua.

664

Vannitoa sisustus

Üks lihtsamaid mooduseid retrohõngulise vannitoa loomiseks on vannitoa sisustuse väljavahetamine. Jalgadega vannid ja valamud on küll vanamoodsalt veetlevad, aga kipuvad paraku üsna kallid olema. Kui suuremate mööbliesemete väljavahetamine käib üle jõu, võiks keskenduda väiksematele elementidele nagu segistid, rätikuhoidjad, kappide käepidemed, veekraanid ning lülitid. Ehituspoodides on laias valikus erinevaid segisteid ja kraane, mille hulgast ei puudu ka vanamoodsama kujundusega esemed.

Peeglid

Ühes vanamoodsas vannitoas peaks kindlasti olema palju peegleid. Neid kasutati valguse ning avaruse lisamiseks. Vannituppa paigaldatud peeglid mängivad nii akendest paistva päevavalguse kui lampidest tulevad kunstliku valgusega. Lisaks kraanikausi kohal olevale suuremale peeglile tasub vannituppa veel mitu väiksemat peeglit paigutada.

665

Värvilahendus

Retrohõngulisema kujunduse jaoks võiks vannituppa ka uue värvilahenduse planeerida. Vanamoodsate vannitubade puhul kasutatakse palju heledaid siniseid, pruune ja halle toone. Julgemad võivad katsetada erksamate siniste, roheliste ning kollaste toonidega. Seinavärvi võib valida millise tahes. Selle paremaks väljatoomiseks võiks aga sisustuse osas eelistada valget värvi. Kui hoopis seinad valgeks võõbata, saab vanamoodsa ilme luua erksavärviliste või mustriliste käterätikute, dušikardina või bordüüriga. Tõeliselt elegantse ning vanamoodsa vannitoa loomisel võiks järgida põhimõtet, et domineeriva värvi kõrval võib olla vaid üks aktsenti andev lisatoon.

Ääred ja liistud

Retro-kujundusega vannitubades on lae ning põranda äär sageli valgeks jäetud. Põranda-ja laeliistud ei ole sugugi kallid ning õigete töövahenditega saab igaüks nende paigaldamisega hakkama. Puhas valget värvi ääristus lisab vannituppa korrapära ja sobib mis tahes seinavärviga.

666

Põrandakate

Vanamoodsa ilme jaoks võiks vannitubades eelistada puiduimitatsiooniga laminaati, must-valgeid keraamilisi plaate ning lisaks võiks põrandale panna ka mõned vannitoamatid. Kui kavas on kogu põrand välja vahetada, võiks eelistada seinavärviga sobivaid toone ning vältida liiga modernseid lahendusi.