Seitse näpunäidet tahvlivärvi pealekandmiseks

6238

Miks mitte anda laste kunstiandele väljund nende endi toas ning kasutada lastetoa seinte värvimiseks tahvlivärvi. Sedasi võivad lapsed alati nii palju joonistada kui süda kutsub, ilma et seinad rikutud saaksid ning ema ja isa peaksid kõik üle värvima. Tahvlivärvi kasutatakse veel mitmel pool mujalgi, kus oleks vaja tahvlit või muidu nurgakest kuhu aeg-ajalt sodida. Tahvlivärvi pealekandmine sarnaneb paljuski mis tahes seina värvimisega. Sellegipoolest tuleb tähelepanu pöörata mõningatele iseärasustele.

Piisav kogus
Üks probleemidest, millega tahvlivärvi kasutades sageli kokku puututakse, on see, et ostetakse liiga vähe värvi. Enne värvima hakkamist tuleb kindlasti välja arvestada, kui palju värvi tarvis läheb. Kui värv peaks enneaegselt otsa saama ja tuleb uus purgitäis tuua, võib kuivanud värvi pealt hiljem erinevusest aru saada. On üsna suur võimalus, et samasugust tooni ja värvi enam leida ei õnnestu.

Seina ettevalmistamine
Pole vahet, kas värvitakse terve sein või mõni väiksem osa sellest, värvi alus peab igal juhul enne värvi pealekandmist puhas olema. Pind tuleb tolmust ja mustusest puhtaks teha ning mis tahes seinal olevad märgistused ja kaunistused eemaldada. Ühtlasi tuleb värvitav pind kindlasti kergelt üle lihvida, et see siledam oleks ning ei maksa unustada ka ümbritsevat piirkonda värvipritsmete eest kaitsta. Tahvlivärviga kaetav ala tuleb ääristada kvaliteetse maalriteibiga, et värvi ei satuks valesse kohta.

Praod ja mõrad seinas
Enne värvima asumist tuleb vaadata, et seinas ei oleks väikeseid auke või mõrasid. Nende täitmiseks või katmiseks võib kasutada kipslaaditükki, puidukitti või mis tahes muud täitematerjali, mis värvitava pinnaga kokku sobib. Kui täidetud kohad on ära kuivanud tuleb need seinaga tasa lihvida ja kogu seinapind uuesti üle pühkida.

Värvi segamine
Kui tahvlivärvi liialt palju segada, annab see hiljem seina peale kandes tunda. Värvi tuleks purgi sees pintsli abil ettevaatlikult ringi ajada, sest hoogne segamine kahjustab värvi nii-öelda tahvli-omadusi, mis lasevad värvitud pinna peale hiljem kirjutada.

Värvi pealekandmine
Värvimist tuleb alustada kaetava pinna keskelt ja siis keskelt äärte poole liikuda. Tegutsema peab võimalikult ühtlaselt ning ühtki kohta ei tohi katmata jätta. Värviga ei maksa koonerdada, aga lihtsalt niisama seinale valada seda ka ei tohi. Värvitilgad ja voolama hakkav värv tuleb ära puhastada, et pind jääks sile. Kui värvida tuleb suur pind ja vaja on kasutada värvirulli, siis tuleks valida siledam (lühikese karvaga) rull. Värvides ei tohi värvirullile liiga kõvasti peale vajutada, muidu jäävad näha nii rulli enda kui kattuvate tõmmete jäljed. Siledama pinna jaoks tuleb värvirullikuga tegutseda erinevate nurkade alt.
Näpunäide. Tahvlivärvi aluseks võiks kasutada toonitud kruntvärvi. Sedasi katab tahvlivärv paremini ja peale võib kanda vähem värvikihte. Piisava kattuvuse jaoks võib vaja minna kuni kolm värvikihti.

Kuivamine
Kui tahvlivärv on seinale kantud, tuleb sel kolm päeva kuivada lasta enne kui sinna midagi kirjutama võib hakata. Ooteaeg on vajalik värvis olevate ühendite kinnistumiseks ja tahenemiseks.

Kriidiga töötlemine
Pärast kuivamist tuleks seinapind veel kriidiga sisse töödelda ja kogu tahvel sellega üle teha. Kui see on mõni sekund peal olnud, võib kriidi jäljed ära kustutada. Seejärel võib tahvlivärviga kaetud seina ametlikult tahvlina kasutada. Konkreetse värvipurgi peal olevad juhised tuleb alati korralikult läbi lugeda, et hilisem puhastamine, kasutamine ja eemaldamine oleks võimalikult kerge.
Näpunäide. Tahvlivärvi võib kasutada klaasist pindade, kappide, savipottide ja muude majapidamises leiduvate esemete peal.