Seinade värskendamine ehk kuidas värvid mõjuvad

4046

Enne edasi lugemist võiks iga lugeja hetkeks peatuda ja mõelda, mis tujus ta parasjagu on. Vastus sellele küsimusele võib suuresti sõltuda arvutiekraani tagant paistvate seinade värvusest. Teadlased on läbi viinud mitmeid uurimusi, mis kinnitavad, et seinade värvus võib tõepoolest mõjutada inimeste tuju. See on ka põhjus, miks kinnipidamisasutustes sageli kindlaid värvitoone kasutatakse – peaeesmärk on kinnipeetavaid rahulikena hoida. Sama kehtib haiglate ja koolide kohta. Samas ütleb tubade värvus nii mõndagi ka nende elanike iseloomu kohta. See ei tähenda, et valgeid seinu eelistavad inimesed oleksid kuidagi igavad,  kaugel sellest. Kel aga tahtmist sisekujundusse uusi tuuli tuua, võiks tavapärastest valgetest seinadest siiski kaugemale vaadata ning valida midagi kõnekamat.

Lisaks kodu ja sisekujundusega tegelevatele ajakirjadele või telesaadetes nähtule tuleb värve valides mõelda ka sellele, mis sõnumit värskenduskuuri läbinud seinad peaksid edastama. Värvidel on tõepoolest täiesti omaette keel ja see võib rääkida nii neutraalsetes, passiivsetes kui aktiivsetes toonides. Teisisõnu öeldes liigituvad värvid samamoodi nagu inimesed.

Järgnevalt natuke konkreetsetest värvidest ja nende omadustest ruumi kujundamisel:

Sinine

Sinine tuba sisendab rahu. Värvide ja inimeste tuju vahelisi seoseid uurinud teadlased on näidanud, et mahe-siniseks võõbatud seinad võivad alandada inimeste vererõhku ja vähendada südamelöökide sagedust. Seetõttu sobib sinine suurepäraselt magamistoa või vannitoa seintele. Tuleb lihtsalt tähelepanelik olla ja vaadata, kuidas erinevat tooni sinised mõjuvad. Pastelne sinine võib suure seinapinna peal teinekord külmana mõjuda. Seda efekti annab aga tasakaalustada soojades toonides mööbli ja kardinatega. Tumedam meresinine seevastu kipub inimesed raskemeelseks ja kurvaks muutma. Niisiis ei maksa kalduda ühtegi äärmusse. Mida erksam, seda parem.

Kollane

Energia liikumise ja avatuse loomisel on kollane väga aktiivne värvitoon. Kollane on hea valik köökidesse ja söögitubadesse. Kollaseks võõbatud seinad muudavad ruumi näiliselt avaramaks, nii et see sobib hästi ka koridoridesse ja muudesse väiksematesse tubadesse. Ainuke koht, kuhu ei soovitata kollast lisada, on lastetuba. Uurimuste kohaselt muudavad kollased seinad väikelapsed tavalisest rahutumaks ja jonnakamaks.

Lilla

„Troonide mängu“ austajad võivad telekatuppa julgelt pisut sügavat, kuninglikku tooni lillat lisada. Seda baklažaani meenutavat värvi seostatakse sageli jõukuse ja tarkusega. Samuti soodustab see loomingulist tegevust, nii et miks mitte näiteks kodused tööruumid lillaks värvida.

Oranž

Sarnaselt kollasega, on ka oranži puhul märksõnadeks energia ja energilisus. Elutoa ja magamistoa jaoks leidub ka paremaid valikuid, aga trenninurga seintele sobib see suurepäraselt. Oranži võib kasutada ka vannitoas, sest tegu on just sedasorti pulseeriva tooniga, mis suudab hommikutesse energiat süstida.

Punane

Tulisemate arutelude pidamiseks on kõige parem valik kahtlemata punaste seintega ruum. Just seepärast kasutatakse punast palju elutubade ja söögitubade kujundamisel. Punane loob majapidamisest tugeva esmamulje, nii et see on hea valik näiteks koridori. Kui sinine mõjub pigem rahustavalt, siis punane hoiab meeled erksana. Igal juhul paneb see vere soontes kiiremini liikuma.

Roheline

Rohelisest võiks mõelda kui sügavast, puhastavast hingetõmbest. Roheliste seintega tuba loob puhta ja lõõgastunud õhkkonna, mis sobib hästi näiteks kööki või telekatuppa. Roheline aitab inimestel rahuneda. Mõnedes kultuurides peetakse rohelist viljakuse värviks ja noorpaaridel soovitatakse pisipere loomiseks magamistuba just seda tooni võõbata.

Pintsel pihku

Tänapäeval on võimalik enne värvima asumist värvinäidised koju kaasa võtta ja neid erinevates tubades nii-öelda järgi katsetada. See on hea võimalus julgemate toonidega mängida. Isegi kui värv osutub lõppkokkuvõttes sobimatuks, saab seinad alati uuesti üle värvida.658