Savist lillepottide värvimine

6950

Värvilised lillepotid lisavad veetlust nii aiale kui siseruumidele. Oma käe järgi tegutsedes tulevad savipotid isikupärasemad ja neid on ka odavam valmistada kui poest uusi, juba kaunistatud lillepotte osta.

Lillepoti puhastamine

Tööpiirkond tuleb katta vanade ajalehtedega või näiteks vana voodilinaga, et värvipritsmed ja –tilgad ümbritsevat ei määriks.
Glasuurimata savist lillepott tuleb nii seest kui väljast soojas vees immutatud lapiga puhtaks pühkida. Kui lillepott on ära kuivanud, tuleb ülemise ääre, põhja ning välispinna pealt kõik lahtised savitükid ja teravad ääred tasaseks lihvida.

Lillepoti lakkimine

Enne värvimist tuleb nii poti välis- kui sisepind kas õli või vee baasil valmistatud polüuretaanlakiga üle tõmmata. Kui esimene kiht on ära kuivanud, kantakse peale veel teinegi kiht.

657

Värvimine

Pärast lakikihtide kuivamist võib alustada savipoti välimise pinna värvimisega. Kasutada võib näiteks veepõhiseid akrüülvärve, mis on saadaval paljudes eri värvides ja erinevates kogustes. Lisaks on akrüülvärve vee ja seebiga kerge maha pesta. Savi peal võib kasutada ka lateksvärve. Enne järgmise värvikihi pealekandmist peab eelmine kiht olema täiesti ära kuivanud. Parima lõpptulemuse jaoks tuleks kokku peale kanda vähemalt kaks või kolm kihti värvi. Glasuurimata põletatud savi ehk terrakota on väga poorne ja tõmbab esimesed paar värvikihti kiiresti endasse. Veel üks vahva ning pisut teistsugune võimalus on kanda potile kaks kihti tumehalli värvi ja kasutada viimas(t)e kihtide jaoks tahvlivärvi. Viimaks tuleb lillepotil lasta päikese käes ära kuivada.

Seejärel võib lillepotile kaunistusi peale liimida või soovitud pildi või mustri peale värvida. Erinevaid mustreid ja kavandeid võib leida nii internetist kui raamatutest. Valitud kujutis tuleb kopeerpaberile joonistada, poti peale kanda ja muster või pilt siis tehtud piirjoonte järgi üle värvida. Decoupage ehk salvrätitehnikas võib lillepotile liimida igasugu pilte vana tapeeti ja isegi salvrätte. Kaunistatud lillepotil peab korralikult, soovitavalt öö läbi kuivada laskma

Veelkord kaitsev lakk

Pärast tehtud töö üle vaatamist tuleb polti väliskihile paar kihti akrüülhermeetikut kanda. See kaitseb värvikihti mullas sisalduva niiskuse eest ja ei lase värvil mullitama, pragunema ega kooruma hakata. Tahvlivärvile akrüülhermeetikut ei kanta. Enne taimede istutamist tuleb lillepotil lasta paar päeva kuni nädal aega kuivada.