Pudelikorkidest mosaiiklaud

3710

Vaja läheb:

  • puust või metallist lauda, mil oleks pisut kõrgendatud serv
  • sadu või lausa tuhandeid pudelikorke
  • superliimi
  • maalriteipi
  • kahekomponendilist epoksüvaiku
  • fööni
  • nitriilkummist kindaid
  • kaitseprille

Pudelikorkidest omanäolise mosaiiklaua loomine on hea moodus lauale värvi lisada. Sellest võib ka lõbusa seltskondliku ettevõtmise teha. Pudelikorkide kogumiseks võib projekti kaasata pere ja sõbradki. Nii võib näiteks kujunduse osas ühisjoonistamise või hääletuse korraldada ja viimaks kogu seltskonna uue laua taha väikesele peole, kaardi- või lauamängude õhtule kutsuda.

Laua valimine

Vajaminev pudelikorkide hulk ja lõplik kujundus sõltuvad laua suurusest. Seega tuleks esmalt endale meelepärane laud välja valida. Hilisema töö lihtsustamiseks võiks otsida sellise laua, millel on paari sentimeetri kõrgune (või kõrgemgi) välimine äär. Kui sellist lauda leida ei õnnestu, võib enne epoksüvaigu peale panemist lauale ajutise serva konstrueerida.

591

Kujundus

Teise asjana tuleb leida mõni jõukohane muster või disain. Kui on soov fotot kopeerida, tuleb mahaviksimiseks sobiliku kujutise saamiseks kasutada mõnd pilditöötlusprogrammi, mille tööriistade hulgas oleks klaasmosaiigi (vitraaž) ilme andmise võimalus. Kujunduse osas võib ka sõprade abi küsida või lihtsalt suvalise lõpplahenduse kasuks otsustada, kui asjaga suuremat tegeleda ei viitsi.

Pudelikorkide kogumine

Olenevalt laua suurusest võib piisaval hulgal korkide kogumine üsna heidutav ülesanne tunduda. Kogumisperioodi lühendamiseks tasub tutvust teha mõne joogilembesema isiku või baarmeni/baaridaamiga. Korkide kogumisel tuleb silmas pidada valitud mustrit või pilti ning selle värvigammat.

592

Valitud mustri ladumine

Kõik kogutud pudelikorgid tuleb laua peal valitud kujunduse järgi paika sättida.

593

Pudelikorkide liimimine

Järgmise asjana tuleb paika pandud korgid superliimi abil kohale kinnitada. Paarist tilgast liimist ühe korgi kohta peaks piisama. Üleliigne liim jääb läbipaistva epoksüvaigu alt näha. Kui epoksüvaiku on kavas kõrgendatud servaga tasa panna, tuleb laua välimise serva ümber maalriteipi kanda, et vaik üle ääre ei voolaks ja laua välimise poole peale ei kuivaks.

Epoksüvaigu segamine ja pealekandmine

Selleks, et epoksüvaik naha peale või silma ei satuks, tuleb kanda kindaid ja kaitseprille. Epoksüvaiku müüakse kahekomponendilisena – vaigu ja kõvendina. Enamasti tuleb need 1:1 segada, aga enne segamist või peale valamist tuleb konkreetse tootega kaasasolev kasutamisjuhend kindlasti põhjalikult läbi lugeda. Enne peale valamist tuleb segu korralikult läbi segada.

Seejärel tuleb epoksüvaik laia peale valada ja spaatli või vana plastikkaardiga laiali ajada. Kõik vahed ja praod peavad täidetud saama. Epoksüvaiku pole vaja liialt siluda, sest see vajub ise ühtlaseks. Olenevalt soovitud vaigukihi paksusest, tuleb seda vajaduse korral mitu kihti peale kanda. Eelmisel kihil tuleb enne järgmise panemist lasta täiesti ära kuivada (umbes kaheksa tundi). Ühekorraga pealekantava epoksükihi paksus ei tohiks ületada kahte kuni nelja sentimeetrit. Vastasel juhul on epoksüvaigu sisse jäävaid mullikesi hiljem väga keeruline eemaldada.

594

Mullide föönitamine

Kui epoksüvaik on peale kantud, tuleb sisse jäänud mullikesed kas fööni või liimipüstoli abil välja kuumutada. Kui mulle pole eriti palju, võib nad lihtsalt hambaorgiga käsitsi läbi torgata. Kui epoksüvaiku tuleb peale kanda mitmes kihis, tuleb mullidega tegeleda pärast iga uue kihi panekut.

Enne külaliste võõrustamist, tuleb uuel lauakattel lasta täiesti ära kuivada.