Prantsuse maakodu-stiilis magamistuba

4702

Prantsuse maakodu-stiilis kujundatud magamistoas valitseb võluvalt unelev meeleolu. Õigete kujundusvõtete ja -elementide kasutamisel on tulemuseks tõeline rahu oaas, mis võiks vabalt kaunistada iga koduajakirja esikaant. Kujunduselementide hulka kuuluvad Prantsuse stiilis trükikangad (Toile de Jouy), erinevad tekid ning katted, dekoratiivsed diivanipadjad, rustikaalne ja maalähedane mööbel ning pilkupüüdvad lillemotiividega kunstiteosed. See juhend ongi mõeldud kõigile neile, kes otsivad inspireerivaid ideid oma magamistoa kujundamiseks just Prantsuse maakodu-stiilis. Järgnevates sammudes toodud näpunäited aitavad magamistoale uue hingamise anda, et sellest saaks õdus pelgu- ja puhkepaik.

Seinavärv

Esimeseks asjaks Prantsuse maakodu-stiilis magamistoa kujundamisel peaks olema seinavärvi valimine. Seinte värvimine on kahtlemata üks kõige tõhusamaid ning samuti odavamaid mooduseid ruumile uue ilme andmiseks. Niisiis tuleb sammud lähimasse ehitus- või värvipoodi seada ja otsida Prantsuse maakodu-stiilile tüüpilisi värve nagu erinevad beežikad toonid, helekollane, hele rukkilille-sinine, heleroheline ning muud mahedad toonid, mis seostuvad Prantsuse maapiirkondade kauni loodusega. Teinekord saab kauplustest kõige populaarsemaid värvitoone ka väiksemate, nii-öelda proovitopsidena soetada, et enne vajaliku koguse ostmist pisike proovitöö teha ja värvi sobivust hinnata.

Voodipesu ja -katted

Prantsuse-maastiilis voodipesu on ühtaegu mugav ning pilkupüüdev. Vastavas stiilis voodiriideid valides on soovitatav valida alustuseks üks suur ühevärviline voodikate või pleed, mis läheks toas leiduvate värvitoonidega hästi kokku. Prantsuse maakodu-stiil erineb jäigemate reeglitega formaalsest Prantsuse stiilist ja seda iseloomustab teatav lohakas elegants ning pingevaba suhtumine.

Ühevärvilise voodikatte või pleedi peale võiks omakorda panna Prantsusmaale omase Toile de Jouy trükikangast valmistatud tepitud teki. Sõna ‘toile’ tähendab prantsuse keeles kangast, aga Toile de Jouy pole mingi suvaline riidetükk. Toile kanga taust on enamasti kas valget või koltunud valget tooni ning sellel kujutatud detailsed motiivid võivad olla nii inimestest, lilledest, puudest, loomades kui muust idüllilisest. Kogu kangal korduvad samad motiivid.

587

Omapärasema kujunduse jaoks võiks kaunimustrilisest toile kangast valmistatud tekikese diagonaalselt üle voodikatte visata, nii et selle nurgad ripuksid üle ääre. Näiteks näevad sügavsinist tooni motiivid eriti kenad välja just kreemikas-beežil taustal ja taoline kangas pääseb kõige paremini mõjule pastelselt kollaseks või helesiniseks värvitud magamistoas.

Kihilise voodikatte peale võib veel lisada kokkusobivates värvides dekoratiivseid patju. Soovitatavalt võiks padjad olla erineva kuju, mustri ning suurusega. Kaelapadjad, pitsilisi linikuid meenutava heegeldatud äärega südamekujulised padjad, pehmest puuvillasest kangast valmistatud nelinurksed padjad – kõik need sobivad Prantsuse maakodu-stiilis voodi peale.

Seinakaunistused ja muud kujunduselemendid

Maitsekad seinakaunistused kuuluvad iga magamistoa kohustuslike kujunduselementide hulka ning mitmed levinud kujundusvõtted sobivad hästi ka Prantsuse maakodu-stiiliga. Üheks võimaluseks on riputada tühja seina peale suur raamitud peegel ja ümbritseda see väikeste lillemustriliste nipsasjakeste ning muuga, et luua maitsekas kooslus, mis kõik pilgud koheselt endale tõmbaks. Kunstmaterjalist valmistatud kipslillede ja armas-siniste meelespeade või siguri õitega täidetud lillepotid annavad seinale kinnitatuna samuti suurepärase efekti. Tegelikult võib selleks kasutada mis tahes metsalilli – tulemus jääb ühtmoodi kaunis.

Puidust valmistatud kunstiteosed sobivad Prantsuse maakodu-stiiliga samuti hästi kokku. Ideaalseks variandiks on näiteks puu sisse voolitud lillekujutised. Naturaalne puit passib kenasti õdusa maakodu-stiiliga. Magamistoa keskse punkti loomiseks võibki kasutada puidust voolitud pilte ning kunstlilledega täidetud dekoratiivseid seinataskuid.

Mööbel ja selle paigutamine

Vanamoodsalt õdusa keskkonna tekitamiseks tuleks Prantsuse maakodu-stiilis magamistoas kasutada rustikaalse välimusega puitmööblit. Vältida tasub odavaid kokkupandavaid öökappe ja muud taolist. Selle asemel võiks silmad lahti hoida hoopis antiikse ning muu täispuidust mööbli osas, mida saaks puhastada ja olenevalt seinade, aknaraamide ning voodiriiete toonist näiteks vanillivarva, heleroheliseks või kahvatusiniseks võõbata.

588

Prantsuse maakodu-stiiliga juurde kuulub kindlasti ka (sepistatud) metallist peatsiga voodi. Kui terve magamistoa sisustuse väljavahetamine ei ole mingil põhjusel võimalik, võiks siiski mõelda voodi peatsi ning jalutsi väljavahetamise peale. Peatsi asemele sobib näiteks lillemotiividega suuremõõduline sepistatud seinakaunistus. Seinale kinnitatud taies näeb välja niisama hea või paremgi veel kui mööblipoest soetatud eraldi peats.

Lauakaunistused ja nipsasjad

Lauakaunistuste ja nipsasjakeste puhul tuleks jällegi keskenduda lillemustrilistele esemetele ning otsida ka metallist kukkede kujukesi. Kuked on Prantsuse maakodu-stiilis ikoonilise tähtsusega ja neid võiks julgesti kasutada mujalgi kui ainult köögis või söögitoas. Magamistuppa sobivad kuked kohe iseäranis hästi – tegu on ju ikkagi tuntud hommikuste äratajatega. Prantsuse arhitektuuri järgivale kõrgele alusele pandud uhke metallist kukk võib seista nii öökapi peal kui mujal magamistoas. Mõnd toekamat kuju võib kasutada isegi uksetõkkena.

Lilled

Lilled ja Prantsuse maakodu-stiil on lahutamatud. Lilled, isegi kui tegu on kunstmaterjalist valmistatud õitega, täidavad magamistoa eluga ning lisavad sinna hulganisti värvi. Nii näiteks võiks magamistoa lauale panna suure kimbu värskete või kunstlilledega dekoratiivse keraamilise vaasi. Sinna võib panna nii erekollase südamikuga valgeid karikakraid, roosasid ja valgeid pojenge kui erinevat värvi säbrulisi astreid. Õite vahele võib aga omakorda lisada pitsitaolise servaga sõnajalgu, kipslille oksakesi ning piibelehti. Armsa ja vanamoelise Prantsuse maakodu-stiili püüdmisel mõjub kaunis lillekimp nagu täpp ’i’ peal.

589

Pole siis ime, et Prantsuse maakodu-stiil on jätkuvalt populaarne – see on soe ja kutsuv ning soovi korral saab igaüks üsna odavate vahenditega kogu kujunduse kaasaegsemaks muuta või ümber korraldada. Ülaltoodud ideede puhul ei tohi ära unustada ka iseenda eelistusi ja maitset. Iga magamistoa saab kujundada õdusa ning vanamoodsa Prantsuse maakodu-stiili järgi, kui vaid pisut leidlikkust üles näidata ja loov olla.