Nahkmööbli puhastamine

4029

Nahkmööbli puhastamiseks kasutatakse mitmeid erinevaid meetodeid. Tekstiil ja nahk on kaks kõige sagedamini kasutatavat kattematerjali nii kodus kui ka näiteks autodes ja lennukites oleva pehme mööbli puhul. Nahkmööblit seostatakse luksusliku eluga ning ilmselt peitub siin selle tohutu populaarsuse põhjus.

Nagu mitmete teiste asjade puhul, kehtib siingi vana ütlemine: ennetus on parem kui ravi. Seega on kõige targem mööbliese kohe algusest peale puhas hoida, mitte hakata seda pärast määrdumist puhastama. Lihtsaim moodus nahkmööbli hoidmiseks on kõiksugu kriimustuste ja plekkide ennetamine.

Regulaarne puhastamine

Pidevalt koguneva mustuse eemaldamiseks tuleb nahkmööblit korrapäraselt puhastada. Esmalt tuleb suurem puru ja lahtine mustus tolmuimejaga ära tõmmata ning mööbliese siis õrnatoimelise, niisutava seebiga üle pesta. Nahkmööbli puhastamiseks ei tohi kunagi liialt märga lappi kasutada, kuna vesi võib samuti nahale plekke jätta. Nahkmööblil tuleb lasta õhu käes loomulikul moel ära kuivada. Küttekehasid või muid soojusallikaid ei maksa kuivava mööbli lähedusse asetada, sest nahk võib pingule tõmmata ja sellega muuhulgas polstrit lõhkuda. Poodides on saadaval ka spetsiaalsed nahahooldustooted, mis moodustavad mööbli pinnale erilise kaitsva kihi ja ei lase mustusel ning plekkidel haakuda. Kui mingil põhjusel juhtub nahkmööbel siiski määrduma, pole vaja veel meelt heita. Suurema osa plekke saab järjepideva töö ja kannatlikkusega edukalt eemaldada.

Veeplekid

Nahkmööbli puhastamine käib olenevalt plekkide iseloomust erinevalt. Tegelikult võib isegi vesi, mida enamasti peetakse puhastusvahendiks, nahale pleki jätta. Veeplekkide eemaldamiseks tuleb vastav koht lapi abil uuesti märjaks teha ja seejärel kuiva lapiga kuivaks tupsutada.

Tindiplekid

Tindiplekke on naha pealt kaunis ebamugav eemaldada, aga õnneks tuleb alkohol selle tööga siiski toime. Selleks tuleb sobiv riidetükk alkoholiga kokku teha ja plekilist kohta hõõruda. Samas ei tohi seda liiga kõvasti teha. Ühtlasi on targem alustada pleki servadest, sest kui määrdunud kohaga liialt agaralt tegelema hakata, võib juhtuda, et mustus läheb lihtsalt laiali.

Kohvi-, koola- ja vereplekid

Nii kohvi, Coca-Coca kui veri võivad nahkmööbli pinnale tumedaid plekke jätta. Nende eemaldamisega saab hakkama lihtne kodune puhastusvahend, mis koosneb võrdses osas sidrunimahlast ja viinakivist (kaaliumvesiniktartraat). Kokku segatud pasta tuleb riidetüki või hambaharjaga õrnalt plekilise koha peale hõõruda ning lasta sel enne niiske lapiga pühkimist viis kuni kümme minutit seista.

Kõige visamate plekkide allikaks on teadagi õli ja rasv. Kui mööbel unarusse jätta, ei pruugigi neid kunagi täiesti välja saada. Tegelikult aitab regulaarne niiske lapiga pühkimine nii mõndagi plekki ennetada ja välja saada. Nahkmööbli puhastamisse ei tohi mingil juhul hooletult suhtuda. Vastasel juhul kogub mööbli pind kogu mustuse endasse ja tulemus on ebahügieeniline. Erinevalt vaipade puhastamisest, käib pehme mööbli eest hoolitsemine enamasti kuivpuhastuse meetodil.