Mida teha vanade riietega?

4757
Riidekuhi

Sisukord (vajuta et avada)

 

Ei, ärge visake neid ära! Põlve peal olev auguke või paar puuduolevat nööpi ei ole veel piisav põhjus, et riideid ära visata. Samuti ei tohiks riideid prügikasti viia lihtsalt seetõttu, et neid enam ei kanta. Soovimatutest riideesemetest saab ka märksa mõistlikumal moel vabaneda kui neid prügimäele saates. Näiteks võib need ära annetada või maha müüa (või muul moel riietest kasu saada). Nii võivad lõpuks kõik kasu saada.

 

Annetamine

Alati tasub kaaluda vanade riiete äraandmist. Sel moel on vähemalt tagatud, et need leiavad tee sinna, kus neid tõesti vaja on ning pakuvad ehk kellelegi teisele kandmisrõõmu. Annetamisvõimalusi on palju. Üleliigsete riietega võib pöörduda nii teise ringi kaupluste, taaskasutuskeskuste, kirikute juures tegutsevate heategevusgruppide kui muude abiorganisatsioonide poole. Enne äraandmist tuleb riided kindlasti puhtaks pesta.

 

Käsitöö

Nööbi küljest lõikamine

Mitmedki käsitööhuvilised näevad üleliigsetes nööpides ja riidetükkides suurt väärtust. Näputöö tegijatel juba kujutlusvõimest puudust ei ole ja isegi kui neil vanade riideesemete jaoks kohe kasutust ei ole, saavad nad neid nii-öelda saagi korjamiseks kasutada ning varuda asju, mida mõnel teisel korral vaja võib minna. (See tähendab igasugu kasulike nööpide, lukkude ja riidetükkide väljalõikamist, mida hiljem mujal kasutada).

 

Taaskasutamine

Peaaegu kõigele saab anda uue elu. Täistopitud padjapüürist võib koerale toreda magamiskoha saada. Alt kinni õmmeldud õlapaeltega pluusi võib näiteks poekotina kasutada (õlapaeltest saavad sangad). Lapse vanadest lemmikriietest võib aga armsa lapiteki valmistada. Võimalusi on lõputult.

Seeläbi saab talletada vanu mälestusi ning luua sümboolse tähendusega perereliikviaid. Näiteks võib vanaema õmmeldud tepitud vatitekki kasutada alusena uu(t)e tegemiseks. Tuleb vaid täitematerjal ning tagumine riideosa välja vahetada ning omalt poolt mõned uued riidetükid lisada (näiteks laste vanadest riietest). Sellise ajalooga teki võiks lausa seinale riputada. Need, kes peenema näputööga ise ei tegele, võivad vanade mälestusesemete uuendamiseks mõne asjatundja poole pöörduda.

Õmblusmasinaga õmblemine

Müüki

Mida teha aga nende riietega, mis kapis niisama ruumi võtavad? Kõik need kalli raha eest ostetud rõivad, mis igapäevases garderoobis läbi pole löönud. Lahendusi on mitu. Üks variant on pöörduda lähima komisjonikaupluse poole ning uurida, millised rõivad nad oleksid nõus müüki võtma. Seejuures tuleb kindlasti pisut poe tausta uurida, et leida võimalikult usaldusväärne ettevõtte, kes omapoolsest kokkuleppest kinni peaks.

Lisaks sellele pakub internet piiramatult võimalusi oma üleliigsete riiete müümiseks. Suhtlusvõrgustikud kubisevad selleks loodud ostu-müügi-vahetamise gruppidest ning veebis tegutseb mitmeid e-poode, mis võimaldavad otse oma kaupu müüa. Sellistel lehtedel tuleb registreerides alati kasutustingimustega tutvuda ja järgida kõiki etteantud reegleid.

Rohelisema eluviisi poole liikudes on taaskasutamine muutunud uueks normiks. Prügimägede täitmise asemel tuleb vanu rõivaid uue pilguga vaadata ning leida parim moodus neile uue elu andmiseks.