Mida teha, kui kass sirtsutab voodisse

4209
Kass voodis

 

Teinekord otsustavad kassid endale omaalgatuslikult uue liivakasti valida ning ühel või teisel põhjusel võib selleks osutuda näiteks mõne pereliikme voodi. Sellisel juhul on olukorra lahendamiseks mitu moodust, mida järgnevalt lähemalt vaatame.

Olenevalt majapidamise ehitusest võib kõige lihtsamaks lahenduseks olla lihtsalt uks kinni hoida, et kass voodi juurde ei pääseks.

Kodustest vahenditest tasub proovida sidruniekstrakti või värsket sidrunimahla. Seda võib panna nii nende kohtade peale, kus kass sirtsutama kipub, kui sinna, kus ta küüsi teritamas käib. Kassid ei ole sidruniga sina peal. Lisaks võib tavalisse veepritsi segada sidrunivee ja kassi sellega piserdada, kui ta voodi peale hüppab või kusagile mujale mittesoovitava koha peale läheb – see peletab kassi eemale, ilma et talle liiga teeks.

Kasside käitumist mõjutab ka see, kui keegi (eriti kui tegu on väikelapse voodiga) on voodisse pissinud. Kassid tunnevad selle lõhnast ära ja üritavad siis voodit enda lõhnaga märgistada. Kui kass on voodisse sirtsutanud või teeb seda järjepidevalt, on kassi peletamiseks ning lõhnast vabanemiseks kaks võimalust. Kõigepealt võib katsetada loomapoodides müüdavate spetsiaalsete puhastus- ja neutraliseerimisvahenditega. Enamasti soovitatakse puhastusvahendit otse madratsile pritsida ning kassi poolt äramärgistatud koht korralikult läbi immutada. Seejärel tuleks madrats võimaluse korral päikese kätte kuivama panna – see peaks aitama lõhna neutraliseerida. Kui sellest pole aga kasu, tuleks kaaluda hoopis uue madratsi soetamist ning selle peale mitu õhtut järjest kasside tõrjumiseks mõeldud vahendit pihustada, kuniks kass otsustab, et ei ole enam huvitatud selle märgistamisest. Selle aja jooksul on voodi omanikul soovitatav hoopis magamiskotis magada – lihtsalt juhuks, kui tõrjevahendis sisalduvad ained mõjuvad öösel ärritavalt.

Kass laua peal

Kodu kasside eest kaitsmiseks on aga veel üks nipp. Sageli soovitakse kassi mööbli või mõne konkreetse mööblieseme pealt eemal hoida. Näiteks köögikappide või laudade pealt. Kassid on aga osavad ronijad ja hüppajad, nii et see pole just kerge ülesanne. Mõnikord õnnestub neid aga harjutada mõne konkreetse mööblieseme või koha peale mitte ronima, kui see fooliumiga kinni katta. Enamasti piisab kuuajasest fooliumikuurist (võib panna mööblile, kui ennast kodus ei ole).

Kassi võib voodi pealt veel mitmete teistegi võtetega eemale peletada, aga esmalt tuleks endalt küsida: miks kass voodisse sirtsutab? Kui tal on kombeks seda igal pool teha, on tegu lihtsalt väga allumatu ja rahulolematu lemmikloomaga, aga kui see on värskelt ilmnenud käitumisviis, võib tegu olla hoopis terviseprobleemiga. Ühtlasi võib see olla kassi moodus omanikule teada anda, et liivakasti on liiga must või asub liiga lähedal ta toidunõudele, või et ta tahaks hoopis veel ühte liivakasti. Kassi sirtsutamine võib tähendada ka seda, et kass ei ole rahul voodi omaniku käitumisega (kui too ei puhasta liivakasti või käitub kassiga liiga domineerivalt).