Kuidas juukseid pakase eest kaitsta

2316
Lumehelbed juuste peal

Talvine pakane paugub juba ukse taga, aga see ei tähenda veel, et juuksed tuleks nüüdsest talve meelevalda jätta. Samamoodi nagu me paneme jaheda ilmaga selg kampsuni või kasutame kreemi, kui käed muutuvad kuivaks, tuleks talve saabudes hoolitseda ka juuste heaolu eest.

Külmaga ei taha ju keegi märja peaga pakase kätte minna. Föönid tunduvad siinkohal kiire, lihtsa ja tõhusa vahendina juuksed kuivaks saada. Paraku ei saa fööne kohe kindlasti juuste parimateks sõpradeks nimetada, ehkki kiirustava naise jaoks võib see nii tunduda.

Jah, fööni abil saab küll juuksed kuivaks, aga föönitamine kuivatab ära ka juuste loomuliku niiskuse. Järgmine kord fööni järele haarates tuleks lisaks kasutada intensiivselt niisutavat palsamit. Mitmed sellised hooldavad tooted sisaldavad sheavõid ning nende kasutamine jätab juustele õrna kaitsekihi. Soojusega sheavõi aktiviseerub ja tungib juuksekava, et seda kaitsta ning anda juustele kaunis läige. Kuivadele juusteotstele võib aga kanda sissejäetavat palsamit.

Lisaks võiks proovida lasta juustel loomulikult ära kuivada – tuleb lihtsalt pesuks varem üles tõusta. Kui see pole aga mingil põhjusel võimalik, võiks ikkagi proovida lasta juustel ülepäeviti vähemalt poolenisti õhu käes kuivada, et föönitamise mõju pisut leevendada. Viimase variandina võib kaaluda võimalust pead iga päeva asemel ülepäeviti pesta, et vältida igapäevast föönitamist. Kui igapäevane peapesu on vältimatu, võiks seejuures vähemalt niisutavat šampooni kasutada.

Juukseid saab föönitamise käigus kaitsta ühe väga lihtsa võttega – fööni otsa tuleb lihtsalt kogu aeg suunaga allapoole hoida. See hoiab ära juuksekarvade peamse soomuskihti kahjustumise. Terved juuksesoomused võrduvad aga omakorda tervete kiharatega.

Juhul kui fööni kasutamisest pole tõepoolest pääsu, tasub investeerida uuematesse föönidesse. Ioonilised föönid kuivatavad juukseid negatiivsete ioonidega, millel on juukseid hooldav ja kaitsev toime. Väidetavalt vähendab ioonilise funktsiooniga fööni kasutamine staatilisi laenguid ning juuksed ei hoia enam peast eemale.

Järgmine nõuanne võib küll pisut tavatu tunduda, aga seda ei tohi juuste tervise seisukohast mingil juhul alahinnata. Kaunite juuste saamiseks tuleb süüa tervislikult ja tarbida rohkelt valke. Ühtlasi tasub eelistada toiduaineid, milles on palju tsinki, rauda ning B-, C- ja E-vitamiine. Näiteks lõhe, kana, rohelised aedviljad, värsked puuviljad, teraviljad ning täisteraviljad.

Juuste niisutamine on samuti äärmiselt tähtis. Inimesed koosnevad 70% ulatuses veest, seega tuleb iga päev kindlasti piisavalt vett tarbida. Sageli võib lugeda soovitusi, et päevas tuleks juua ~2 liitrit vett, aga paljudele käib see üle jõu. Kellel meist ikka on aega päev otsa vett juua? Sellegipoolest kehtib soovitus, et päevas tuleb ära juua võimalikult paju vett, sest sellest sõltub meie keha ning juuste heaolu.