Kus ja kuidas võiks kasutada kollast värvi

3052
Kollased mustriga kardinad

Selle asemel, et keskenduda ühele konkreetsele toonile, vaatame pisut lähemalt kollase värvi kasutusvõimalusi kõigis selle varjundites.

Üldiselt võiks öelda, et kollase värvilaigu lisamine on hea moodus mis tahes tuppa kiire energiasüsti tegemiseks. Sinivalgele köögiseinale kollase plaadirea lisamine või esikusse peamiselt kollastes toonides trükipildi riputamine toob erksust ning elavdab ruumi.

Sügise ja talve poole, kui ümbritsev keskkond muutub süngemaks ning värvivaesemaks, kipuvad inimesed samuti pigem tumedamaid ja sügavamaid värvitoone eelistama, justkui hakkaksid nad karude või teiste metsloomade eeskujul talveuneks valmistuma. Ometi tuleb meil pimedal ajal hoopis veelgi ärksamad ja tähelepanelikumad olla ning värvid on hea moodus end elule turgutada. Selle asemel, et tuba paksude tumeroheliste kardinatega hämaraks muuta, tasuks üles riputada hoopis kollased kardinad.

Kõige sagedamini armastatakse kollast kombineerida punase värviga ja ka see kooslus toimib hästi mitmetes erinevates toonides. Silmatorkav erekollane sobib imehästi sügavpunase tooniga – tulemus on pidulik ning kiirgab elujõudu.

Elutoas võib sama kombinatsiooni kasutada aga hoopis teistsuguses võtmes, luues maalähedaste soojade toonide abil õdusa (ehkki pisut ametlikuma) õhkkonna. Mööblivalikus kajastuvad punased toonid mängivad hästi naturaalse punakat tooni puiduga, mida võib kasutada nii põranda, seinte kui lae ehitusel. Kollase kasutamine aitab tuppa pisut avarust lisada, et punane liialt lämmatavaks ei muutuks.

Kollase tooniga toakujundus

Näpunäide. Kollase värvi puhul seisneb edu võti õige varjundi valimises. Selles pole midagi imelikku, kui värvipoodi minnes meelepärase tooniga kangatükk kaasa võtta või igaks juhuks mitu väikest proovitopsi osta, et enne suurema otsuse tegemist kodus väike katsevärvimine ette võtta. Näiteks pole kuigi hea maitse panna kokku erekollane ja kastanipruun või rohelise varjundiga kollane toon ning erepunane.

Samas aga võib erinevate kollaste toonide omavaheline kombineerimine lausa imelisi tulemusi anda. Kollased ja kuldsed toonid vaheldumisi valgete nootidega suudavad edukalt kogu toale avarust ning erksust lisada. Mitme kollase tooni kasutamist samas ruumis pole põhjust peljata – tuleb lihtsalt jälgida, et need omavahel ikka kokku sobiksid, mitte ei hakkaks üksteisele vastu töötama.

Mõneti võib tunduda, et kollane pole just kõige sobivam sügistalvine värvitoon, aga kui kollase kasutamine hästi läbi mõelda, on tegu just sellega, mida vaja, et suvine helgus uuesti tuppa tuua.