Mesilaspesa eemaldamine

5674

Aiast leitud mesilaspesa eemaldamine kõlab küll hirmutava tööna, aga tegelikult ei ole see midagi ületamatut. Selleks, et tööga edukalt hakkama saada, tuleb lihtsalt pisut eelteadmisi omanda ning siin juhendis toodud samme järgida.

Allergia välistamine

Olenemata muude allergiate esinemisest või puudumisest, tuleb enne mesilaspesa torkimist välistada võimalik allergia mesilasmürgile. Allergia korral võib nõelatasaamine põhjustada tõsiseid terviseprobleeme nagu huulte või kõri ülespaistetamine, hingamisraskused, pitsitus kurgus, oksendamine, kõhulahtisus, peapööritus või minestamine (madala vererõhu tõttu). Tugeva allergia korral võib mesilase nõelamine lausa surmav olla. Seepärast tasub allergilistel inimestel mesilaspesa eemaldamine pigem asjatundjate hooleks jätta.

Kaitsevarustus

Mesilaspesa eemaldamise ajal tuleb kanda vastavat kaitseriietust. Elukutselised kahjurite tõrjujad ning mesinikud kannavad mesilaspesadega tegelemisel näiteks heledaid ja sileda tekstuuriga riideid – kõigil omapäi tegutsejatel on soovitatav nende eeskuju järgida. Tumedad ning jämedakoelised rõivad mõjuvad mesilastele ärritavalt.

462

Lisakaitse jaoks võiks muretseda veel pead katva kaitsemaski ja nahkkindad. Suitsiku kasutamine aitab mesilasi rahustada ning vähendab nõelatasaamise tõenäosust.

  • Näpunäide.Mesilastega tegeledes ei soovitata kanda lõhnaõli või tualettvett. Mesilastele võib see tunduda lillede lõhnana ja nad muutuvad ülemäära uudishimulikuks.

Mesilaspesa asukoha kindlakstegemine

Ilmselt tundub see kõige lihtsama tööna, aga tegelikult on mesilastel komme oma pesad raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse rajada – näiteks korstnasse või seinte vahele. Lisaks sellele tasub üle kontrollida aias leiduvad lindude pesakastid, lillepotid, pööning, prügikastid ja muud avaused ning anumad, kuhu mesilased sisse võiksid pääseda.

Seina vahele pesa teinud mesilased kujutavad ohtu nii maja konstruktsioonile kui ümbritsevatele inimestele. Maja juurde rajatud pesades võib leiduda 10-35 kilo mett ning kui seda ei eemaldata, võib mesi maja seinad ja laed ära rikkuda.

Uut kodu otsivat mesilassülemit tõmbab aga iseäranis just korstnate poole. Luuremesilased otsivad sobivat kohta, kus sülem saaks end sisse seada ning kui majal on ilma kaitsevõrguta korsten, saavad mesilased sinna kerge vaevaga oma pesa ehitada.

  • Näpunäide.Mesilaspesa eemaldades ei tohi teha järske liigutusi. Ka oletatavate mesilaspesade ümbruses tuleb alati ettevaatlik olla ning rahulikuks jääda.
  • Näpunäide.Kui maja ümbruses lendab pidevalt palju mesilasi, siis on tõenäoline, et mõni sülem on end sinna sisse seadnud. Pesa tuleb eemaldada nii kiiresti kui võimalik.

Sobiv aeg pesa eemaldamiseks

End juba sisse seada jõudnud mesilaspesadega on targem tegeleda talve lõpus või varakevadel, kui pesas olevate mesilaste arv on väike. Putukamürgi kasutamisel tuleks seda teha hilisel pärastlõunal, mil suurem osa mesilasi on pesas.

Näpunäide. Mesilased magavad õhtul ja varahommikul.

463

Millega eemaldada?

Mesilaste hävitamiseks võib kasutada näiteks putukamürki. Sellisel juhul tuleb seda kindlasti mitu korda peale kanda, et see kõikide pesas olevate mesilasteni jõuaks.

Kui tegu on seinte vahele tehtud pesaga, tuleb pesa leidmiseks seinu õrnalt haamriga koputada, kuniks kasvav sumin nende asukoha reedab. Seejärel tuleb seina (soovitatavalt välisseina) sisse auk puurida ja selle kaudu putukamürki pritsida.

Eemaldamisprotsess

Kui pesa on üle leitud, on aeg kaitseriietus selga panna (heledad rõivad, kaitsemask ja kindad) ning asuda oma esimest mesilaspesa eemaldama.

  • Esmalt tuleb pesale putukamürki pritsida. Nagu eespool mainitud, soovitatakse seda teha hilisel pärastlõunal või varahommikul.
  • Kõikide pesas olevate mesilaste hävitamiseks peab mürki mitu korda peale kandma.
  • Selleks, et naabruses elavad mesilased tühjaks jäänud pesa ei hõivaks, tuleb see välja tõsta ning ära lõhkuda.
  • Kui on kindel, et kõik pesas olnud mesilased on surnud, võib pesa prügikoti sisse siduda ja (kaanega) prügikonteinerisse visata.
  • Kui mesilaspesa on eemaldatud, tuleb ümbritsev ala see ja pesuvahendiga üle pesta.
  • Samuti tuleb kinni toppida kõik väikesed avaused, kust mesilased võiksid läbi pääseda. See kehtib ka seinas olevate aukkude ja pragude kohta.
  • Tulevaste probleemide ennetamiseks on soovitatav vihmaveerennide ette väikesed võred paigaldada.

Kui mesilaspesa eemaldamiseks oli vaja välisseina sisse auk puurida, tuleb seegi kinni panna ning vajadusel sein üle värvida.