Maitsekas söögituba – maitsvam toit

2591

Kõik, kes on kunagi pidanud einestama keset mustust ja koli või lihtsalt ebamugavalt klaustrofoobses ruumis, mäletavad ilmselt just ebamugavustunnet mitte toitu ennast. Tõepoolest, ümbritsev keskkond mõjutab nii meie maitsemeeli kui suhtumist toitu. Kaunis ja korras söögitoas tundub ka söögipoolis parem. Järgnevalt tulebki juttu kolmest soovitusest, kuidas söögitoale väikese vaevaga värskem ning kaunim ilme anda.

Ei üleliigsele kolile ja prahile

Esimese asjana tuleb toast välja visata kogu üleliigne koli – see parandab koheselt ruumi üldilmet. Kõigele, mis ei peaks söögitoas seisma, tuleb majapidamises muu sobiv koht leida. Söögituppa kuuluvad esemed, mis pole mõeldud eksponeerimiseks ning mida pidevalt ei kasutata, tuleks omakorda kappidesse ja sahtlitesse silma alt ära panna. Laudlinad, parimad lauanõud ning serviisid ja pokaalid võiks siiski eraldi riiulisse või seinakappi nähtavalt kohale asetada. Mida puhtam söögituba tundub, seda mugavam on seal einestada.

433

Värvikiht

Natuke värvi ning igavavõitu ja üksluine söögituba saab kerge vaevaga värske ning maitseka ilme, mis lausa kutsub laua taha istuma. Rahuliku ja valgusküllase söögitoa jaoks võiks eelistada soojades ning heledates toonides virsikuroosat, halli, kollast, roosat, sinist või rohelist. Need värvid mõjuvad rahustavalt. Pisut erksavärvilisema mulje saavutamiseks tasub valida pigem soojades toonides punane või pruunikas värv. Soojad, sügavad toonid mõjuvad ergutavamalt kui heledad ning annavad söögitoale kauni ilme. Ideede leidmiseks tasub lehitseda nii erinevaid koduajakirju kui värvitootjate väljaantud reklaamlehti. Huvitavama lahenduse jaoks võib kasutada ka efektvärve, tapeedi poorte ning iluliiste

434

Laudlinad

Ilusad laudlinad annavad söögitoale hetkega uue ja kaunima ilme. Pidulikuma meeleolu jaoks võiks eelistada suuremõõdulist lina, mis laua üleni ära kataks. Laudlinasid on erinevas suuruses, erinevate mustrite ning värvidega – tuleb vaid leida selline, mis sobib söögitoa kujunduse ja meeleoluga. Kodusema õhkkonna loomiseks sobib suure laudlina asemel pigem kitsas linik. Linikud on üldjuhul samast kangast, mis suured laudlinad, aga jooksevad piki lauda, mitte ei kata seda üleni. Dekoratiivsed linikud lisavad silmailu ja neid on hea erinevate lauakaunistuste alla panna. Mõnel juhul eelistatakse toitugi serveerida just linikutele pandud kuumaalustelt. Veelgi uhkema mulje saavutamiseks võiks lauale ka riidest servjetid asetada. Servjette ostes tasub eelistada kvaliteetsest kangast tooteid, mis ei määrduks liialt kergesti ning mida oleks hea pesta. Mida vastupidavam materjal, seda paremini püsib servjettide värv ning vorm.

435

Kauni ja maitseka söögitoa loomine ning korras hoidmine ei käi kellelegi üle jõu. Kui ümbritsev keskkond on hubane ega tekita stressi, on pakutavat einet samuti kergem nautida. Külalised hindavad nii söögitoa kujundamisel nähtud vaeva kui võimalust meeldivas ümbruses lõõgastuda ning maitsvat toitu süüa.