Loodussõbralik kevadpuhastus

3043

Kevade saabumisega käib kaasas iga-aastane suurpuhastus. Aeg on üle vaadata aianurgas olev kompostihunnik ning asuda peenraid multšima, planeerida aedviljapeenart ning panna esimesed seemned mulda. Peagi tuleb juba käivitada muruniiduk ning muidugi ootavad ka siseruumid värskendavat küürimist, nii et aeg on aknad lahti teha ja kevadpäike tuppa lasta. Teisalt toob just seesama kevadine päike talvekuude jooksul toanurkadesse kogunenud mustuse ning tolmu halastamatult esile. Kevadkoristus möödub sageli tugevatoimeliste puhastusvahendite seltsis ning koristamisest õhku kerkiv keemiapahvak mõjub kahjulikult nii koristajatele kui ülejäänud pereliikmetele. Kodu puhastamiseks on  loodussõbralikumaidki mooduseid ning alternatiivsete puhastusvahendite kasutamine ei tähenda sugu hinnaalandust tulemuste osas. Kokkuvõttes on loodussõbralik lahendus ka rahakotisõbralikum ja kaob igasugu tahtmine uuesti poest ostetud keemiat kasutada.

Loodussõbralikud puhastusvahendid

Esimene samm loodussõbralikuma kevadkoristuse suunas on senise kodukeemia väljavahetamine. Kaubandusvõrgust võib samuti leida mitmeid looduslikuma koostisega puhastusvahendeid, aga kõige kindlam ja odavam on need ise valmistada. Tegelikult saab pea kogu majapidamise puhtaks üsna väheste vahenditega. Mõned variandid on näiteks:

  • Universaalne puhastusvahend.See sobib hästi näiteks köögipindade, pliidi, külmkapi, aga ka uste, akende ning peeglite puhastamiseks. Valmistamiseks tuleb kokku segada pool liitrit vett ja 100 milliliitrit söögiäädikat ning umbes 20 tilka meelepärast eeterlikku õli. Äädikas saab jagu nii rasvast kui bakteritest ning jätab pinnad puhtaks ja läikivaks.
  • See pehme, kreemja tekstuuriga puhastusvahend on hea just kraanikausside, vanni ning dušinurga küürimiseks. Kokku tuleb segada kaks tassitäit söögisoodat, kaks kolmandikku tassi Kastiilia ehk oliiviõliseepi, neli teelusikat taimset glütseriini ja kaheksa tilka rosmariini või lavendli eeterlikku õli. Õlid jätavad puhastatud pinnale meeldiva aroomi ning võitlevad bakterite vastu. Puhastamise eest hoolitseb sooda. Raskemate kohtade jaoks võib pinna enne puhastuskreemi kasutamist äädikaga üle pritsida.
  • Mööbli poleerimisvahend.Puitmööbli läikimalöömiseks tuleb valmistada segu 120 milliliitrist oliivõlist, kahest supilusikatäiest äädikast ning 30 tilgast sidruni eeterlikkust õlist. Poleerimisvahend tuleb enne kasutamist läbi raputada. Pealekandmiseks kasutada pehmet lappi. Puitpindasid tuleb alati puhastada piki kiudu ja mitte risti.
  • Tualettpoti puhastaja. Tualettpoti saab edukalt puhtaks kui sinna puistata esmalt pisut söögisoodat ning seejärel natuke äädikat. Puhastusained tuleb 20 minutiks seisma jätta ning tulemus jääb puhas ja värske.
  • Lihtsa aknapuhastusvahendi valmistamiseks on vaja umbes liitrijagu vett ning kaks supilusikat äädikat. Aknad tuleb lahusega üle pritsida ning vanade ajalehtedega kuivaks nühkida.
  • Õhuvärskendaja.Värske lõhna jaoks võiks majapidamisse paigutada aroomiteraapilisi difuusereid või aroomilampe. Õhuvärskendaja tegemiseks võib suletava kaanega karbi sisse segada pisut sidrunikoori ja söögisoodat. Seda karbikest saab vastavalt vajadusele tõsta näiteks vannituppa või kassi liivakasti juurde – kus iganes on vaja rohkem värskust. Toataimede muretsemine on samuti hea viis kodus õhku värskena hoida. Selleks sobivad suurepäraselt näiteks kummi-viigipuu, harilik luuderohi ning liiliad.

Miks valida loodussõbralikum lähenemine?

Puhastusvahendite tootjad proovivad tarbijaid küll reklaamidega veenda, et tegu on ohutute toodetega, ent tegelikkuses sisaldavad paljud puhastusvahendid vägagi ohtlikke kemikaale. Seebid, mitmesugused pesu- ja küürimisvahendid, poleerimisvahendid, valgendajad ning pritsid peaksid pakendi kohaselt kodu ühe hetkega säravpuhtaks ja hästilõhnavaks muutma. Pisikute tapmisega võivad nad küll toime tulla, aga üheski reklaamis ei räägita sellest, et puhastusvahendid paiskavad õhtu toksilisi gaase ning jätavad ‘puhastatud’ pindadele toksiliste jääkainete kihi. Näiteks Ameerika Ühendriikides registreeriti 2010. aastal 206 636 juhtumit, kus inimestel tekkisid mürgitusnähud puhastusvahendite kasutamisest. Pea pooltel juhtudel oli tegu alla kuueaastase lapsega, kes oli puhastusvahendit alla neelanud. Mõnedel toodetel on vahetu mõju (nahaärritus, hingamisprobleemid, keemiline põletus, silmad hakkavad vett jooksma), teisi seostatakse pikemaajaliste terviseprobleemidega (vähkkasvajad, hormonaalne tasakaalutus). Kõige ohtlikemate toodete hulka kuuluvad ahjude, tualettpottide ja ummistunud torude jaoks mõeldud puhastusvahendid. Puhastus- ja pesuvahenditesse ning pesupehmendajatesse lisatud lõhnained võivad põhjustada peavalusid, aevastamist, hingamisteede ärritusi ja panna silmad vett jooksma. Hinnangute kohaselt on enam kui kolmandik lõhnatööstuses kasutatavatest ainetest tegelikult mürgised.

Keskkonnamõju

Lisaks inimeste tervisele kahjustavad puhastusvahendites leiduvad kemikaalid ka meid ümbritsevat keskkonda. Pärast kraanikausside, vannide ja tualettpottide pesemist voolavad puhastusvahendid koos muu reoveega mõnda veekokku. Seejuures toimivad reostusained sageli väetistena ning põhjustavad veekogus vetikate vohamist. Viimased tarbivad ära kalade ja muude organismide jaoks vajalikku hapnikku ning löövad segamini loodusliku tasakaalu. Uurimistööd on näidanud ka seda, et mõned puhastusvahenditest veekogudesse jõudnud jääkained viivad paigast veeasukate hormonaalse tasakaalu. Näiteks on leitud isaseid kalu, kel on arenenud emastele omane mari. Naftapõhised puhastusvahendid aitavad kaasa taastumatuta loodusvarade kadumisele ning lisaks muule jõuavad igal aastal prügimäele miljonid puhastusvahendite anumad, mida pole võimalik ümbertöötleda.

Suurpuhastus

Kevad on kõige parem aeg suurpuhastuse tegemiseks ning mittevajalike asjade väljaviskamiseks. Pealegi pole sorteerimise jaoks vaja mingisuguseid puhastusvahendeid. Köögikapid, -sahtlid, riidekapid ja muud panipaigad tuleb kriitilise pilguga üle käia ning kasutud ning katkised asjad minema visata. Alati on võimalus üleliigsed esemed näiteks mõnele heategevusorganisatsioonile annetada või kirbuturul maha müüa. Selleks, mitte niisama prügikast täita, tasub otsida nutikaid lahendusi näiliselt kasutute esemete taaskasutamiseks. Mis muud, kui edu koristamisel!