Looduslikud aroomid tõstavad tuju

2141

Miski pole meelte jaoks vaimustavam, kui sisenemine tuppa, mis neile naudinguid pakub. Kes on käinud massööri juures või vähemalt mõne elukutselise massööri töökohast mööda kõndinud, teab, et seal jõuavad ninna kõige meelitavamad aroomid, mille sarnaseid mujal ei ole.

Massööride jaoks tähendab elatise teenimine seda, et klient tuleb pingevabasse meeleollu viia. Kui mõnelt massöörilt küsida, mida nad just enne kliendi saabumist õhku piserdasid, siis suurem osa neist vastaksid, et nad kasutavad looduslikke õlisid ja pihusteid, mis sobivad täiendama sellist praktilist tervendamisviisi nagu massaaž. Need lõhnad on osa meeli ja keha ühendavast ravimeetodist nimega aroomiteraapia.

Looduslik aroomiteraapia – isikliku keemia tunnetamine

Aroomiteraapia on eksisteerinud juba väga pikka aega ja mitte ainult majapidamise lõhnastamiseks, vaid ka meeleolu mõjutamiseks. On öeldud, et nina jaoks on kodu ära tundmine sekundite küsimus, samas kui silmadel kulub selleks paar minutit.

Kui õhku pihustada 100% looduslikke taimseid aroome, kutsuvad nad esile biokeemilisema reaktsiooni kui sünteetilised lõhnad – loomupäraselt reageerib organism just lõhna looduslikele koostisosadele. Lisaks ei satu koos looduslike aroomidega õhku mingeid kahjulikke kemikaale.

Milliseid looduslikke lõhnu milleks kasutada?

Tuju tõstmiseks ja enese ergutamiseks võiks valida tsitruseliste ja männi lõhna segu või mõne muu sidrunise/apelsinise lõhna. See loob meeltes tasakaalu ja tõstab tuju. Tsitruseliste aroomidel on tasakaalustav mõju. Ühtlasi peletab see loiduse ja uimasuse. Sidruni ja apelsini aroomid sobivad suurepäraselt ka mõistuse selgemaks tegemiseks. Kui olukord nõuab tähelepanelikkust ja erksust (näiteks õppimisel või arvete maksmisel), siis tasub tuppa just tsitruseliste lõhna pihustada.

Stressi leevendamiseks (ja seda on kõigil aeg-ajalt vaja teha) tuleks tuppa piserdada segu roosi ja ylang-ylangi lõhnadest. See mõjub loodusliku rahusti ja antidepressandina. Samas on sel segul ka armurohulikke omadusi. Roosi- ja ylang-ylangi õli on tõhusad antiseptikumid ja nendega ei kaasne seda teatavat haigla lõhna, mis seostub tavaliste antiseptikumidega.

Rahuliku meeleolu saavutamiseks ja pinges närvide vaigistamiseks tasub kasutada lavendlit. See suurendab serotoniini (neurotransmitter, mis mõjutab tuju, und, seksuaalsust ja isu) toomist ja kutsub esile rahu. Seetõttu soovitatakse lavendlit ka unehäirete all kannatajatele. Kui seda enne magamaheitmist padjale piserdada, on uni suure tõenäosusega sügavam ja rahulikum.

Halva tuju peletamine on lihtne ja selleks ei pea kasutama sünteetilisi aineid. Tasub meenutada kõiki neid juhuseid, kus mõni aroom on pannud küsima: „Mis lõhn see on?“ See konkreetne aroom võib seostuda mõne armsaks saanud mälestusega või lihtsalt midagi meeldivat meelde tuletada. Igal juhul ei saa positiivseid asju meenutades samal ajal kurb olla. Seda tasub kindlasti proovida. Vanillisõbrad peaksid tuppa piserdama mis tahes lõhna, milles on tunda ka selle vürtsi aroomi. Sedasi ei saa halb tuju kesta kauem kui mõned sekundid.

Isiklikud kogemused tasub arvesse võtta

Lisaks muule mängivad aroomiteraapias olulist rolli inimese enda kogemused. Mälestused, nii head kui halvad, mõjutavad seda, kuidas teatud aroomiteraapilised lõhnad inimesele mõjuvad – kas masendavalt või hoopis ergutavalt. Näiteks võib sireli lõhn seostuda ühele inimesele mingi sellise minevikusündmusega, mida parema meelega ei tahaks meenutada. Kellelegi teisele võib sirelite aroom hoopis heaolu sisendada. Tuleb selgeks teha, millised aroomid positiivsete mälestustega seonduvad ja need siis oma lõhnariiulisse lisada.

Oma elukvaliteeti on vapustavate lillearoomide ja muude taimepõhiste lõhnade abil tõepoolest võimalik paremaks muuta. Tarvis on vaid mõnd imehead looduslikku lõhnasegu õhku pihustada ja oodata, kuidas naeratus taas aeglaselt kuid kindlalt näole ilmub.