Kuuseehetest kaunistused

3106

Ilmselt on kõigil, kes jõuludeks kuuse tuppa toovad, olemas ka kuuseehted – need sädelevad pallikesed, mis koos elektriküünalde ja vanikutega jõulutunnet loovad. Leidlikult mõeldes võib nende armsate ümmarguste kuuseehetega tegelikult terve maja ära kaunistada.

Kuuseehetest pärg

Kuuseehetest pärga on tõeliselt kerge ja vahva valmistada. Tulemuses kindlasti pettuma ei pea. Õrnemate ehete, näiteks klaaspallide puhul võib pärja riputada seina või kaminasimsi külge. Ukse külge panemiseks võiks pärja valmistamisel kasutada pigem plastikust või vahtplastist pallikesi, sest ukse paugutamine võib klaasehted katki teha.

Pärja jaoks on vaja traadist raami (saadaval pudi-padi ja lillepoodides), eri suuruse ja värviga kuuseehteid, taimeseadetes kasutatavad traati ja paela.

  • Esmalt tuleb pallid traadiga raami külge kinnitada. Selleks aetakse traat läbi ehte otsas oleva aasa ja keeratakse tugevalt ümber raami.
  • Parem on alustada suurematest pallidest ja liikuda ülevalt alla.
  • Väiksemad pallid käivad vahekohtadesse, mida suuremad pole ära katnud.
  • Kui kogu raam on kaetud ja kõik ehted on kindlalt paigas, tuleb võtta mõni kena paelariba ja see nende vahelt läbi põimida. Värviliste pallide seast paistab kõige paremini välja näiteks valge või kuldne pael. Soovi korral võib valmis pärja ülemise või alumise osa külge traadiga suure ilusa lehvi kinnitada.
  • Alati tuleb kontrollida, et pärja riputamiseks mõeldud konks oleks kindlalt seina küljes (eriti kui pärja valmistamisel on kasutatud klaasehteid).

Lisaks muule sobivad kuuseehetest pärjad hästi ka jõulukingitusteks. Sellisel juhul tuleb pärg pakkida paberi või mullikilega vooderdatud kasti sisse, et midagi katki ei läheks.

Väikesed lillepotid

Kuuseehted võib muuta ka väikesteks lillepottideks, kuhu torgata männi- või iileksioksake või mis tahes muu elus- või kunsttaim. Sellised potid võib koguda kandiku peale või kinnitada neile väikesed sildikesed ja kasutada peolauas kohakaartidena. Need võib isegi päris lillepottide sisse istutada, nii et potis olev liiva- või mullakiht hoiaks pallid püsti.

  • Alustuseks tuleb aga varuda sellised kuuseehted, mille ots (koos riputamiseks mõeldud aasaga) käiks pealt ära.
  • Klaasist ehete puhul tuleb servas olevad täkked ja muud teravad kohad küüneviili või peenikese liivapaberiga tasaseks lihvida.
  • Seejärel tuleb pallid umbes neljandiku ulatuses liiva,suhkru või soolaga täita. Natuke raskust põhjas ei lase neil ringi veereda ja katki minna.
  • Nüüd võib võtta meelepärased taimed (männioksad, kunstlilled vm) ja palli otsas olevast avausest sisse torgata.
  • Pallid võiks jääda võimalikult tihedalt täidetud, aga ilma liigset jõudu kasutamata.
  • Kaunistuseks võib lisada veel mõne kena paela ning siis on paras aeg omanäolistele ümmargustele lillepottidele sobiv koht leida.

Lauakaunistused või seinapildid

Selle õpetuse puhul tuleb küll pisut rohkem vaeva näha, aga lõpptulemus jääb väga kena. Puitalusele kinnitatud pikk kujunduselement sobib söögilauale, kaminasimsile ja igale poole mujale, kus on soov juba olemasolevatele jõulukaunistustele lisa pakkuda. Samas võib otsustada ka väiksemate aluste kasuks, et teha seinapilte ja pildiraame.

377

  • Valmistamiseks läheb vaja umbes 1-1,5 cm paksust puitplaati (või mitut), mille mõõtude arvestamisel tuleb lähtuda valmiva kaunistuse eelistatud asukohast.
  • Esmalt tuleb laud värvida ülejäänud ruumiga sobivasse tooni või jõuludele kohaselt punaseks või roheliseks.
  • Kui värv on kuivanud, tuleb plaat igalt poolt auguliseks puurida.
  • Seejärel on vaja kunstmännioksadest vanikut, millega puitplaat kas osaliselt (muster) või üleni ära katta. Kinnitamiseks võib kasutada nii liimi kui traati.
  • Siis tuleb laua külge omakorda kuuseehted kinnitada. Selleks tuleb taimeseadetes kasutatav traat läbi ehte riputamiseks mõeldud aasade ja laua sees olevate aukude ajada ning traat teiselt poolt veekindla teibiga paigale fikseerida. Ehted võib väikeste konksukeste abil ka männiokstest vaniku külge kinnitada. Peaasi, et nii kunstmännioksad kui kuuseehted oleksid kindlalt paigas.

Tahtmise korral võib lauakaunistusele veel väikesed elektriküünlad peale sättida. Elektriliste lisade kasutamisel on oluline, et neil ükski lambipirn läbi ei oleks põlenud ja need liialt kuumaks ei läheks. Samas võib kasutada muidki jõuluhõngulisi elemente nagu kunstlund, kuldsete otsadega männikäbid või kauneid paelaribasid, mida kunstoksade ja kuuseehete vahele põimida.

Pildiraami puhul kehtivad samad juhised, ainult et männiokstest vaniku asemel on parem lihtsalt kunstmännioksi või muid pühadeteemalisi oksi kasutada. Ühtlasi võiks eelistada pigem väikeseid kuuseehteid ning kasutada tühjaks jäävate kohtade täiteks kuldset värvi.

Kiirelt ja lihtsalt teostatavad ideed

Kuuseehteid saab kasutada kus iganes ja siin on selleks mõned ideed. Ümmargused kuuseehted võib kuhjata klaaskausside sisse, aga neid ei maksa panna sellise koha peale, kus kausid võidakse ümber ajada. Olenevalt ülejäänud sisekujundusest, võib kombineerida nii vikerkaarevärve kui ka ainult kahte-kolme erinevat tooni. Läbipaistvast klaasist või plastikust jõuluehted saab muuda huvitavateks lauakaunistusteks, kui nad poolest saadik värvilise suhkruga või (jäme)soola-litrite seguga täita.

Kui ümmargusele ehtele lisada vatitupsudest valmistatud habe, nööbikestest silmad ja suu ning väike punane müts, on tulemuseks väike jõuluvana. Ilmetute jõuluehete elustamiseks võib need aga liimiseks teha ja värvilise paela või nööriga katta. Tuleb lihtsalt ümberringi kerima hakata ja viimase asjana palli külge ilus tutike kinnitada. Selline kaunistus sobib kuhu iganes. Väikese puuvõõriku valmistamiseks tuleb pallile riidest kunstlehti ja plastikust kunstmarju liimida.

Tuleb välja, et kuuseehteid ei pea sugugi ainult kuuse peale riputama. Võib-olla oleks huvitav sel aastal asjad pisut teisiti korraldada ja kodu ehtimiseks lihtsalt ja odavalt valmivaid kuuseehetest jõulukaunistusi kasutada.