Küünlavaha eemaldamine riietelt – erinevad materjalid

11239

Vaja läheb:

  • tömbi otsaga nuga
  • määrdeainet (näiteks universaalmääre WD-40)
  • pesuainet
  • valget riiet
  • jõupaberit (kui selle kasuks otsustada)
  • pruuni paberkotti
  • triikrauda
  • piiritust

Riietele sattunud vaha eemaldamine pole kunagi lõbus töö. Õigete juhiste korral pole selles aga midagi keerulist. Erinevate materjalide puhul tuleb kasutada erinevat lähenemist. Näiteks siidist pluusi või kleidi pealt tuleb vaha eemaldada teisti kui mõne teise materjali pealt. Järgnevalt mõned juhised, kuidas siidi ja suurema osa muude materjalide pealt vaha eemaldada.

Esimene samm – tömbi otsaga noaga kraapimine
Vaha eemaldades on kõigepealt vaja võtta üks tömbi otsaga nuga ja püüda võimalikult palju vaha lihtsalt maha kraapida.

Teine samm – vaha külmaga kangestamine
Teinekord on külmaga töödeldud vaha kergem eemaldada. Vahaga koos olev riideese tuleb sügavkülma panna ja oodata kuni vaha on läbi külmunud. Siis tuleb vahaga koos olev riideosa uuesti tömbi noaga  üle kraapida.

Kolmas samm – paber või paberkott
Kui suurem osa vahast on maha kraabitud, tuleb võtta kas tükk jõupaberit või pruun paberkott. Paber tuleb vaha peale asetada ja seda kuuma triikrauaga triikida. See sulatab vaha üles ja see kandub riidelt paberi peale.

Neljas samm – järelejäänud plekid
Kui vaha on riide pealt maha saadud, võib järelejäänud plekkide eemaldamiseks kasutada piiritust. Vahast jäänud plekile tuleb pisut piiritust peale valada ja siis see siis valge riidetükiga üle tupsutada, nii et igasugu plekid välja läheksid.

Ülaltoodud juhised sobivad suurepäraselt igasugu materjalide jaoks peale siidi. Paraku on vaha siidist riiete pealt pisut keerukam eemaldada. Ometi pole see mingi võimatu ülesanne ning järgnevalt ongi toodud vastavad juhised.

375

Esimene samm – noa kasutamine
Nagu kõigi teiste materjalide (mitte ainult riide) puhul, tuleb ka siidi peal esmalt tömbi otsaga nuga kasutada ja proovida suurem osa vahast maha kraapida.

Teine samm – valge riidetükk
Selle sammu jaoks on vaja lauale üks valge riidetükk asetada ja siidist riideese selle peale panna, nii et vahaplekk jääks kindlasti valget riidetüki kohale.

Kolmas samm – siidi immutamine
Seejärel tuleb vahaga koos olev koht määrdeainega läbi immutada. Samuti tuleks vahaplekile paarkümmend grammi pesuainet panna ja see korralikult sisse hõõruda.

Neljas samm – pesemine
Viimaks tuleb siidist riie pesumasinasse panna ja kõige kõrgema võimaliku (mida riie kannatab) temperatuuriga läbi pesta. Tulemus jääb parim kui riideese kuivatisse panemise asemel nööri peale panna.

Olgu vaha siidist pluusi või mõnest muust materjalist riideeseme peal, ikka on lahendus käepärast ja peagi näeb riie välja sama hea kui uus.