Kutsikas uues elukeskkonnas

5268

Koju uut kutsikat võttes on üsna tavaline, et armas kutsikas tundub koerakasvataja juures sõbralik ning elavaloomuline, hakkab uude koju sõites niutsuma ja värisema ning muutub lõpuks sihtkohta jõudes vaikseks, endassetõmbunuks ja kartlikuks.

Kõik, kellele selline asjade käik tuttav ette tuleb, teavad et kutsikad vajavad oma uue koduga kohanemiseks pisut aega. Ta on ju alles äsja oma ema ja õdede-vendade juurest ära võetud ning täiesti võõrasse keskkonda toodud. Seepärast on oluline kannatust varuda ja anda kutsikale aega uue ümbrusega harjuda. Õige pea on kutsikas taas sama elav ning mänguhimuline kui oma vanas kodus.

Turvatunde tekkimiseks peab kutsikas saama oma uut kodu põhjalikult uudistada. Las ta avastab enda jaoks kõik majanurgad, diivanite ja kappide tagused, tagaaia ning köögist tulevad erinevad toidulõhnad. Kõige selle juures tuleks aga kutsikal siiski silm peal hoida, et ta kogemata hätta ei satuks. Soovi korral võib kutsikale jalutusrihma külge kinnitada ning lasta sel niisama tema järel lohiseda või sellest õrnalt kinni hoida ja kutsikat avastusretkel saata. Sel moel näeb kutsikas, et ta ei jää hädas üksi ning ühtlasi saab talle selgeks, kes on peremees. Juhul kui kutsikas läheb kuhugi, kuhu ei tohiks või satub mõne ohuallika lähedusse, tuleb talle sellest jalutusrihma sikutamisega märku anda.

Peaks kutsikas aga kogemata põrandale loigu tegema, ei tohi mingil juhul temaga pahandama hakata. Pigem võiks ringkäigu ajastada selliselt, et kutsikas tutvuks oma tulevase väljaskäimise alaga enne kui tal mõni häda üldse tekkida jõuab. Kui asjad nii sujuvalt ei lähe, tuleb kutsikas pärast õnnetust sülle võtta ja ettenähtud koha peale tõsta. Tegelikult peaks see olema esimene asi, mida kutsikale uues kodus näidata. Õige koha peal häda tegemist tuleb premeerida kiitusega. Nii saab kutsikas õige pea aru, kuidas ning kus asjad käivad.

Enne kui sõpruskond ja suguvõsa uut kutsikat vaatama kutsuda, peaks laskma uuel pereliikmel kõikide majapidamises elavate inimestega tutvuda. Kutsikal on vaja tajuda oma niinimetatud positsiooni karjas ja kui inimesi on korraga liiga palju, hakkab ta kartma ning satub segadusse.

370

Kutsika toidu- ja jooginõud on soovitatav panna samasse ruumi, kus ka ülejäänud pere einestab, et ta harjuks sööma samas kohas ning samal ajal koos teiste pereliikmetega. Parem kui kutsikas harjub kindla kohaga, nii et söögikordade ajal pole vaja muud teha, kui tema nõud toiduga täita. Kui kutsikas korralikult sööma hakkab, tuleb teda kiita. Lisaks on oluline õpetada talle pärast oma toidukorra lõppu rahulikult põrandal lamama kuniks peremees oma einega samuti ühele poole jõuab. Kohe kindlasti ei tohi lasta tal lisapalasid manguma hakata. Kindla korra järgimine aitab kutsikal peagi aru saada, kuidas toidukordade ajal käituma peab. Teine asi, millest tuleb igal juhul hoiduda, on kutsikale laua pealt palade andmine. Vastasel juhul saab sellest koerale eluaegne harjumus, mida on võimatu välja juurida. Kui kõik on kõhud täis söönud, on aeg kutsikas välja viia, et ta sellega veelgi harjuks ega tuppa väikest õnnetust ei tekitaks.

Kui uut kutsikat ootab kodus ees teinegi lemmikloom, tuleb nad omavahel tuttavaks teha. Samas ei maksa oodata, et nad kohe parimateks sõpradeks muutuksid. Usaldussuhte tekkimist ei saa tagant sundida. Loomad peavad enne sõpradeks saamist (või üldse teineteisega leppimist) üksteist tundma õppima. Parem on kõigil lemmikutel silm peal hoida ning kutsikat mitte teiste täiskasvanud lemmikutega üksi jätta. Niinimetatud vanad olijad on end majapidamises juba sisse seadnud ja võivad uue tulija peale armukadedaks muutuda ning proovida kutsikale haiget teha. Vanem lemmikloom hakkab kutsika läheduses domineerivamalt käituma, et kindlustada oma kohta pere (karja) hierarhias. Näiteks võib vana koer hakata kutsikale pandud toitu sööma, võtta tema mänguasjad enda valdusse või käia kutsika magamisaset vaatamas. Selle kõige juures ei tohi vana lemmikut mingil juhul tähelepanuta jätta. Peremehe kohustus on näidata üles hoolivust kõikide oma lemmikloomade vastu ning samas näidata vanematele lemmikutele, et uue kutsika saabumisega tuleb leppida ning ta omaks võtta. Vaid sel moel on võimalik kindlustada kodurahu.

371

Esimene uues kodus veedetud öö on kutsika jaoks kahtlemata hirmutav, eriti kui ta on just äsja ema juurest ära võetud. Seepärast on soovitatav kutsikale kohe isiklik magamisase anda. Koeraomanikud eelistavad sageli, et nende lemmik magaks voodi kõrval või ees põrandal. Sellisel juhul tuleks kutsika magamisase vastavasse kohta asetada või põrandale lihtsalt suur padi või muu pehme alus panna. Kutsikas tuleb aseme peale tõsta ning õpetada kohale jääma. Kui ta peaks niutsuma ja kiunuma hakkama, tuleb teda rahustada. Samas ei tohiks kutsikat enda juurde voodisse lasta, sest see komme jääb talle alatiseks külge. Kui kutsikas muutub väga rahutuks, võib tema magamisaseme alla väikese tiksuva kella panna. Kella tiksumine meenutab kutsikale tema ema ja õdede-vendade südametukseid ning aitab tal rahuneda ja magama jääda.

Soovitatav on seada kutsikale majapidamises sisse üks kindel vaikne koht, kuhu ta saaks alati minna ning tahtmise korral omaette olla. Paraja suurusega puidust kast sobib selleks suurepäraselt. Kasti tuleks paigutada selliselt, et kutsikas saaks sellest omatahtsi sisse ja välja käia (kui ei teki just vajadust teda mingil põhjusel seal kinni hoida).

Kutsika enesekindluse tõstmiseks tuleb tema õpetamisel olla järjekindel, aga samas leebe. Kuna kutsikad kipuvad uues elukeskkonnas alguses kartlikud olema, ei ole helluse näitamine kunagi liiast. Üleannetu kutsika korralekutsumiseks piisab range hääletooniga keelamisest.

Kutsikat tuleb regulaarselt paitada ja harjata. Päeva jooksul tuleks kutsikaga mängimisele ning tema õpetamisele pühendada vähemalt pool tundi (soovitatavalt kümneminutiliste perioodidena). Lisaks tuleb arvestada veel rihma otsas jalutamise õppetundide ning igapäevaste jalutuskäikudega. Sedamööda, kuidas kutsikas kasvab ja õpib pikemalt keskenduma, võib ka koolitamisele pühendatud aega pikendada. Seejuures on oluline iga õppetund alati positiivse noodiga lõpetada, et kutsikas hakkaks õppimisest rõõmu tundma.

Mida rohkem aega kutsikaga koos veeta, seda tugevamaks muutub peremehe ja kutsika vaheline side ning seda tugevamaks muutub kutsika soov oma uuele peremehele meele järgi olla. Koeraomaniku ülesanne on kutsikaga järjepidev olla ja talle distsipliini õpetada. Nii leiab kutsikas endale uues kodus kindla jalgealuse ning miski ei takista rahulikku kooselu.