Kundalini jooga

2963
kundalini jooga

Kundalini jooga on vaimne, hingeline ja füüsiline õpetus, mille aluseks on hinduismi traditsioonid. Tegu on ühe kõige kõrgematasemelisema joogaõpetusega. Kundalini jooga põhineb selgroo alaosas peituval energial, mis on keerdus nagu madu. ‘Kundalini’ tähendabki sanskriti keeles madu või siugu. See joogaõpetus mõjutab inimese intuitsiooni ja teadmist iseendast. Harrastajate sõnul muudab see inimesed väga loominguliseks. Kundalini joogat praktiseeritakse ning õpetatakse jooga või vaimse meistri käe all, kes õpetab selgeks mantra (loitsimised), prana (alusenergia), sadhana (igapäevane praktika) ja palved.

Tšakrad

Kundalini jooga kohta on öeldud, et selle harrastamine äratab kogu kehas oleva energia – psüühilise, mitte füüsilise energia. See psüühiline energia on meie teadvuses ning üritab endast pidevalt vaistu, jõu ning joovastuse kaudu märku anda. Kõik saab alguse selgroo lõpus asuva muladhara tšakra avanemise ehk ärkamisega, kandub siis edasi läbi kõigi seitsme energiakeskuse – avab need ning jõuab lõpuks pea ülemises osas asuva sahasara tšakrani. Sedamööda kuidas inimese seesmised jõud pead tõstavad ja virguvad, seguneb inimese energia universumi energiaga ning tulemuseks on ‘jooga’ – ühendus taevaliku meelega.

Kundalini jooga kujunemine ja harjutused

Kundalini jooga praktiseerijad õpivad selgeks terve harjutuste ja meditatsioonide süsteemi, mis avab tee vaimse arenguni ning psüühilise ja füüsilise heaoluni. Lisaks on sel täheldatud ka positiivset ning ravitoimelist mõju Alzheimeri tõbe, diabeeti ja astmat põdevatele ning valude või vaimsete häirete all kannatavate inimestele. Nimetatud harjutusi ja meditatsioone võib õpetada vaid jooga meister ning ainult selleks sobiva häälestatuse korral. Kui õpilane ei suuda sellega toime tulla, võib meister õpetuste jagamisest loobuda. Varasemalt õpetati kundalini joogat vaid idamaades, ent need õpetused on aina levinud ja alates 1969. aastast ka läänes kanda kinnitanud.

Õpetajad ei suhtu kundalini jooga tehnikate ning tavade õpetamisse ja õppimisse mingil juhul kergekäeliselt ning seda ei tohiks teha ka õpilased. Usutakse, et joogaga praktiseerimisega kaasnev vaimne ärkamine on väga intensiivne ja selle läbielamine peaks toimuma ainult siis, kui inimene on selleks tõeliselt valmis. Kundalini jooga praktiseerimisega seostatakse mitmeid muutusi, mis puudutavad nii motoorikat, tajusid kui psüühilisi tundeid ning kogu kogemust on võrreldud surmalähedase elamusega – just seetõttu ongi jooga meistri ehk õpetaja olemasolu kundalini jooga praktiseerimise juures niivõrd oluline.

Tüüpiline kundalini jooga tund

Kundalini jooga näol on tegu intensiivsete füüsiliste ja psüühiliste harjutustega, millega tegelemiseks peaks inimene olema piisavalt heas tervislikus seisundis. Igat poosi tehakse teatud hingetõmbe või hingamistehnikaga, mis selle mõju tugevdab ja vabastab energiat alakehas. Järjestikku tehtavad kundalini poosid võivad tähendada nii kiireid ja korduvaid liigutusi, mida tehakse hingetõmmete järgi kui ka kindlal viisil hingates ühe poosi hoidmist. Halva füüsilise vormi või ülekaalu korral võivad harjutused kohati äärmiselt rasked olla.
Kundalini jooga tund alguses lööb õpetaja enamasti gongi või kella. Mõned õpetajad õpetavad ka mantrate loitsimist ja kasutavad seda oma tundides. Õpetajad enamasti õpilasi ja nende tunnis võetavaid poose ei paranda vaid lihtsalt juhendavad – iga inimese puhul peab energia vabanema just nende jaoks sobival ajal ja nende endi saavutuste läbi.