Kuidas nööri otsas rippuvat seepi valmistada

4059

Nööri otsas rippuvaid seepe leiab enamasti kingipoodidest, aga tegelikult on neid lihtne ja odav ka ise teha. Nööri-seepi ise tehes on võimalik lisada just seda lõhna, mis meelepärane ning tundliku naha korral saab lõhna hoopis lisamata jätta.

Valmistamiseks vajaminevad asjad
Ainukesed asjad, mida vaja läheb on: üks või kaks kangi ilma lisaaineteta seepi, vett, riivi, klaasist mõõtenõud, potti ja kuni meetri pikkust nöörijuppi (soovitatavalt nailonist või plastikust). Aroomiseebi tegemiseks läheb vaja ka aroomiõli.
Uhkete nimedega ja palju reklaamitud lõhnaseepide asemel tuleks valida võimalikult väheste lisaainetega seep nagu lasteseep või oliiviõliseep. Igasugused tugevalt lõhnavad ja eredavärvilised seebid võivad sisaldada lisaaineid, mis lõppkokkuvõttes ka valmistatavat seepi mõjutavad.
Ehkki eelistada võiks nailonist või plastikust nööri, kuna need on veekindlad ja duširuumis seistes ei hakka nad hallitama, võib tegelikult kasutada mis tahes tugevamat sorti nööri.
Seebile lõhna lisamiseks tuleks kasutada pigem alkoholivabasid lõhnasid nagu aroomiõlid ja eeterlikud õlid ning vältida odekolonni. Suurem osa odekolonne ja lõhnaõlisid sisaldavad alkoholi ja see võib nahka kuivatada. Aroomi või eeterlikku õli on vaja ainult 15-20 tilka.

Valmistamine
Kõigepealt on vaja otsustada, kui pika nööriga seep teha. Nöör tuleb kahekorra keerata ja soovitud silmuse pikkuse juurde sõlm teha. Vajaduse korral tuleb üleliigsed otsad ära lõigata ja siis võib nööri mõneks ajaks kõrvale panna.
Järgmise sammuna on vaja riivida ühe tassitäie jagu seebihelbeid. Helbed tuleb mõõtenõusse panna ja neile pool tassi vett peale valada. Seejärel tuleb klaasist mõõtenõu potti asetada ja potti nii palju vett panna, et veetase ulatuks poole klaasnõuni. Mõõdunõuga pott tuleb pliidil keskmise kuumuse peale panna ja mõõdunõus olevat seebi ja vee segu aeg-ajalt segada, kuni segu muutub pastalaadseks tihedaks massiks.
Nüüd võib poti pliidilt ära tõsta. Aroomiõli lisamine peaks toimuma just selles etapis ning seejärel tuleb mass hästi läbi segada.
Seebimass tuleb mõõdunõust käte abil välja võtta ja nööri otsa tehtud sõlme ümber vormida. Seep tuleks vormida pallikujuliselt ning see peaks sõlme täiesti ära katma. Et kogu seebimass ikka paika saaks, tuleb see kõvasti kinni vajutada. Vormida ja pressida tuleb seni, kuni segu hakkab kõvaks tõmbuma.
Valmis seebi võib kõrvale panna ja lasta sel kas vahapaberi peal või nööri otsas rippudes ära kuivada. Enne kasutamist peaks nööriga seep umbes nädal aega kuivama.