Kuidas õmmelda riidest kande- või poekotti

8155

Riidest poekotid on tänuväärne alternatiiv kile- ja paberkottidele. Õnneks on neid kerge ka ise valmistada. Järgnevalt üks lihtne ning kiire moodus kuidas endale vaid poole tunniga praktiline poe- või kandekott õmmelda. Juhendi alusel valmiva koti mõõtmed on 40 x 50 sentimeetrit ja koti esiküljele on kavandatud suur tasku.

Materjali valimine

Koti jaoks materjali ostes tuleb kindlasti valida kvaliteetne riie. Jämedakoeline ja tugev riie võib küll keskmisest kallimaks osutuda, aga see tähendab, et ka kott ise saab võimalikult vastupidav ning kulumiskindel.

Riiet läheb vaja umbes 1,3 meetrit. Ehkki koti mõõtmeteks on kavandatud 40 x 50 sentimeetrit, tuleb lisaks sellele arvestada veel sangade ning tasku jaoks kuluva materjaliga.

Kujundus

Enne riide laialilaotamist tuleb võtta pliiats ja kõvemat paberit või pappi ning koti mõõtmed välja joonistada. Lisaks tuleb iga külje peale veel viie sentimeetri jagu õmblusvaru lisada. Paberits/papist väljalõigatud šabloon on nii koti esi- kui tagaküljeks.

302

Järgmise asjana on vaja uuesti pliiatsi ja paberi/papi juurde minna ning joonistada 25 x 25 sentimeetri suurune tasku. Tasku väljalõikamise juures tuleb riie hiljem kindlasti ühekordseks jätta. Sangade jaoks tuleb paberist lõigata kaks 50 x 8 sentimeetri suurust riba.

Tükkide laialilaotamine

Kui paberist šabloonid on valmis, on aeg riie ühetasase aluspinna peale laiali laotada. Järgmise asjana tuleb paberitükid riide peale võimalikult tihedalt üksteise kõrvale laduda. Tükkide vahed ei tohiks jääda suuremad kui poolteist sentimeetrit. Sel moel tekib riideprahti võimalikult vähe ning ülejäävat terviklikumat riideosa saab veel mõne muu õmblusprojekti juures kasutada.

Tükkide väljalõikamine

Järgmise sammuna tuleb riidest koti valmisõmblemiseks vajalikud tükid teravate kääride või spetsiaalse ketaslõikuriga välja lõigata. Tükid peavad jääma võimalikult sirge servaga ja ühesuurused, et neid oleks õmmeldes mugav kokku sobitada.

303

Koti õmblemine

Koti kokkuõmblemiseks tuleb esmalt võtta tasku jaoks valmis lõigatud tükk ning selle kõik neli külge tagasi keerata ja triikrauaga üle pressida. Seejärel tuleb tasku kohe koti esikülje peale õmmelda. Nüüd tuleb esi-ning tagakülg pahempidi kokku panna (tasku peab jääma sissepoole) ja mõlemad tükid omavahel kokku õmmelda, nii et alumisse äärde ning külgedele jääks umbes 2,5 sentimeetrit õmblusvaru. Kui õmblus tehtud, võib koti parempidi keerata ja selle ülemisse serva 2,5 sentimeetri laiuse palistuse õmmelda.

Sangade valmistamiseks tuleb mõlemad väljalõigatud ribad pahempidi pikuti pooleks murda ning äärtpidi kokku õmmelda. Seejärel tuleb need parempidi keerata ja koti külge õmmelda – vahekauguseks võiks arvestada kaheksa sentimeetrit nii koti esi- kui tagakülje ülemise serva keskpaigast. Pärast sangade kinnitamist ongi kott kasutusvalmis.

Riidest poe- ja kandekottide kasutamine on säästlik ning keskkonnasõbralik. Lisaks saab igaüks endale eri värvi kangaid ning isikupäraseid disaine kasutades täiesti ainulaadse koti valmistada.