Kuidas äädikakärbseid tõrjuda

9057
äädikakärbes

Kuidas äädikakärbseid tõrjuda
Puu- ja köögiviljade kohal tiirutavad äädikakärbsed pole kaugeltki meeldiv vaatepilt ning tagatipuks on nad ka ohuks tervisele. Äädikakärbsed põhjustavad toidukraami riknemist kõige ebahügieenilisemal moel – nad söövad seda ja munevad sinna oma munad. Nendest lahti saamine on keeruline ja nõuab otsustavat sekkumist. Mõned võimalikud tegutsemisviisid on järgnevalt ära toodud.

Toiduallikate elimineerimine

Kuna äädikakärbseid tõmbab alati toidu poole, tuleb esimese asjana takistada nende ligipääs sellele. Igasugune toidukraam tuleb enne halvaks minemist või üleküpsemist kas ära süüa või ära visata. Valmistoit peaks olema kinni kaetud ja seisma vastavates plastkarpides.

Lihtsate kärbselõksude kasutamine

Koduseks kasutamiseks mõeldud kärbselõksu on üsna kerge valmistada. Tuleb lihtsalt üks kitsa kaelaga pudel võtta ja selle põhja puuviljatükike panna. Järgmise asjana on vaja paberitükist lehter keerata ja see kleeplindiga kinnitada. Lehtril peaks kitsamas otsas väike avaus olema. Lehter tuleb panna pudelikaela, nii et kitsas avaus jääb väljapoole ja lehtri ning pudelikaela vahele ei jääks ruumi. Siis lendavad äädikakärbsed avausest sisse, et puuviljani pääseda ning ei saa enam välja.

Kõrgetasemeliste kärbselõksude kasutamine

Kõrgetasemeliste kärbselõksudega on äädikakärbseid kerge tappa. Sellised lõksud meelitavad putukad feromoonide abil ligi sa siis kõrvetavad UV lambipirnidega ära. Pestitsiide pole niisuguse varustusega kasutada vajagi.

Köögi kärbsekindlaks muutmine

Köök tuleb igasugusest mustusest ja toidujäätmetest puhtaks teha. Toiduraasukesi, mis äädikakärbseid ligi tõmbavad, tuleb otsida nii tavapärasematest paikadest nagu külmkapi- ja köögikapialused, aga ka näiteks pliidiraudade ümbrusest. Köögis ei tohiks olla seisvaid vedelikke ega niiskeid või märgasid kangatükke või muid materjale. Prügikastid peaksid olema tihedalt suletavad ja prügi tuleks regulaarselt välja viia.

Aerosoolpihusti kasutamine

Poes on saadaval ka pihustatavaid putukatõrjevahendeid, mille abil saab äädikakärbestest vabaneda. Enne pihustamist tuleks aga kogu toidukraam korralikult kinni katta.

Basiiliku kasutamine

Basiilik on looduslik äädikakärbeste tõrjuja ja sellega on võimalik nende hulka vaos hoida. Äädikakärbeste peletamiseks tuleb puu- ja köögiviljade kausside juurde asetada ka väikesed basiilikukausid.

Ammoniaagi ja klooriga puhastamine

Köögivalamu torustikku koguneb aja jooksul palju toidujäätmeid, mis lagunedes hakkavad haisema ja meelitavad sellega ligi äädikakärbseid. Äravoolutoru puhastamiseks tuleb vette segada kloori sisaldavat pleegitusainet või ammoniaaki – umbes 1/8 tassi kemikaali 4 liitri vee kohta. Segu tuleb kraanikaussi valada ja lasta sel tund aega seista.

Mentooli sisaldavad salvid kui kärbsepeletajad

Mentooli sisaldavatest salvidest ja määretest eraldub aure, mis on äädikakärbeste jaoks vastikud. Mõnd sellist salvi tuleks määrida nende laudade ja kappide peale, kus seisavad puu- ja köögiviljad.

Alkoholiga pritsimine

Mingil määral saab äädikakärbseid eemal hoida ka alkoholi abil. Alkoholi võib veepritsi valada ja puu-ning köögiviljade juures õhku pihustada.

Vedelseebi ja õunaäädika kasutamine

Tõhusa kärbselõksu saab, kui segada kaussi kokku õunaäädikat ja vedelseepi. Äädikas meelitab samanimelised kärbsed ligi ja nad jäävad seebi sisse kinni.

Kärbsepaber

Kleepuv kärbsepaber sobib samuti nii äädika- kui ka harilike toakärbeste püüdmiseks. Samas pole kinnijäänud kärbsed aga sugugi kena vaatepilt.

Elektrilised putukatapjad

Pea kõiki kärbseid tõmbab valguse poole ning just selle printsiibi toel elektrilised putukatapjad äädikakärbseid surma meelitavadki.

Lisaks võite proovida ka spetsiaalset kahjurite peletajat mis toimib kõikide putukate puhul.