Jõuluostud säästlikult

2344

Aasta-aastalt kasvab surve kulutada jõulude ajal üha rohkem raha. Seda eriti lastega perede puhul, sest lapsevanematel võib väga kergesti tekkida tunne, et kui nad ei kingi oma võsukestele vähemalt mõnda nende nõutud kallistest mänguasjadest, siis veavad nad oma lapsi kuidagi alt. Hea uudis on aga see, et jõulude jaoks võib paika panna eelarve. Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas eelarvet koostada ja selle juurde kindlaks jääda.

Nimekirja koostamine ja kontrollimine

Alustuseks tuleb kirja panna kõik need inimesed, kellele on plaan kingitus teha. See võib vabalt piirduda pere ja paari lähedasema sõbraga. Kindlasti ei ole vaja igale tuttavale kingitust teha.
Järgmise asjana tuleb ära otsustada, kui suur summa iga inimese kingi peale kulutada ja siis kogusumma välja arvutada. Kui kogusumma valmistab ebameeldiva üllatuse, tuleb kirjapandu uuesti üle vaadata ja planeeritavaid summasid siit-sealt kohendada kuni lõpptulemus saab meelepärasem.

Jõulusisseoste tehes tuleb silmas pidada tehtud nimekirja, nii et sihiks on leida igale märgitud isikule vastav kingitus vastava (või odavama) hinna eest. Alustada võiks kvaliteetseid ja odavaid asju pakkuvate poodide ja veebilehtede külastamisest. Miks mitte proovida leida midagi eBay’st või muudest veebipoodidest. Veebipoodidest võib leida uusi laste mänguasju, mänge, riideid ja muid aksessuaare märksa odavama hinna eest kui jaemüügist. Ettevõtted nagu eBay saavad endale madalamaid hindu lubada, kuna nende üldkulud on väiksemad kui traditsioonilistel jaemüüjatel.

Enne eBay või Osta laadsetest keskkondadest tellimist tuleks kindlasti lugeda teiste ostjate poolt jäetud tagasisidet, et veenduda müüja heas maines. Samuti tasub end kurssi viia võimaliku kauba tagastamise poliitikaga ja valida võimaluse korral selline müüja, kellele saab sobimatu kauba teatud perioodi jooksul tagastada.

Lisaks veebipoodidele võib hea hinnaga jõulukaupasid leida ka komisjonikauplustest ja teise ringi kaupa müüvatest poodidest. Lausa üllatav, mida sealt võib leida, kui hakata ringi vaatama. Komisjoni-ja teise ringi kauplustesse satuvad sageli soovimatuks osutunud kingitused ja täiesti uued riideesemed, millel on veel algne hinnasiltki küljes ning seda kõike märka odava hinna eest kui tavapoodides.
Outlet-müügid ehk väljamüügid on samuti head kohad, kust odavaid kingitusi leida. Teisalt on seal oht kulutada rohkem kui planeeritud, sest saadaval on palju hea hinnaga kaupa. Kui otsus langeb siiski väljamüügi külastamise kasuks, tuleb iga kingituse puhul planeeritud eelarve piirdesse jääda ja vastu panna kiusatusele teha täiendavaid oste lihtsalt nende hinna pärast.

Kinkepaberid, nimesildid ja kaardid

Kõik need kuuluvad jõulude juurde ja võivad kokku päris kalliks minna. Parim moodus kinkepaberite, nimesildikeste ja kaartide pealt kokku hoida, on need juba aasta alguses, jaanuaris algavatelt soodusmüükidelt odavalt ära osta.

Märksa mõistlikum on osta paar suuremat rulli universaalset kinkepaberit, kui hakata iga inimese jaoks eraldi paberit muretseda. Näiteks võiks kõiki täiskasvanuid silmas pidades valida mõne lihtsa ning moodsa kujundusega pakkepaberi. Kui kingisaajate hulgas on palju väikeseid lapsi, tasub otsida mõni selline paber, mis sobiks nii poistele kui tüdrukutele (näiteks Karupoeg Puhhi mustriga). Ka vanemate laste jaoks tuleks proovida leida mõni sooneutraalne pakkepaber.

Samas võib kulude kokkuhoidmiseks pakkepaberi ka ise meisterdada. Selleks on vaja muretseda üks suur rull odavat jõupaberit ja sellele jõuluteemalisi pilte ja kirjakesi peale joonistada või maalida või templiga peale lüüa. Taoline ettevõtmine meeldib kindlasti ka lastele, nii et vajalik kogus kaunistatud pakkepaberit peaks valmima üsna kiiresti.

Nimesilte ja kaarte võib samuti ise meisterdada ja sedasi raha kokku hoida. Omapärased nimesildid saab vanadest jõulukaartidest – selleks tuleb nende pealt temaatilised pildikesed sakiliselt lõikavate kääridega välja lõigata. Lõigatud piltidele tuleb serva väike auk teha, sealt jupike värvilist paela läbi tõmmata ja kokku sõlmida ning kenad omatehtud nimesildid ongi olemas.

Sama põhimõtet võib kasutada ka jõulukaartide tegemiseks. Vanade kaartide pealt välja lõigatud jõulumotiividele tuleb lihtsalt kleepse, paelakesi ja kõike muud meelepärast lisada. Nii kulub raha ainult kaarditoorikute ja ümbrike peale, mis on tavaliselt märksa odavamad kui juba valmis kaardid (eriti kui neid osta hulgi või tellida mõnes veebipoest).

Söögid ja joogid

Pühade ajal võib parajal hulgal söögi- ja joogikraami ostmine üsna kalliks osutuda, eriti kui kavas on pidada mitu pidu või kogu pere pühade ajaks külla sõidab.

Siingi on kõige parem viis liigsete kulutuste vältimiseks koostada enne poodi minekut nimekiri kõigest vajaminevast. Sedasi on üleliigsete ostude tegemine vähem tõenäoline. Õigupoolest peaks sellise nimekirja juba eelmisel aastal valmis tegema. Kui möödunud pühadest on veel värske mälestus, on meeles ka sellised asjad nagu näiteks ebapiisav varu valget veini või liiga suures koguses jõhvikatarretist.

Võimaluse korral tasub jõuludeks toidukraami ja joogipoolise varumisega varakult algust teha. Konservid, hoidised, veini ja muud pika säilivusajaga asjad võib juba mitu kuud varem ära osta ja kappi hoiule panna. Sedasi saab suure väljamineku mitme kuu pikkuse perioodi või isegi kogu aasta peale ära jaotada ning detsembris pole vaja nii palju kulutada.

Seejuures tasub osta võimalikult palju poodide omatooteid. Enamasti eristab neid muudest sarnastest toodetest vaid erinev etikett. See on kaval moodus hoida jõulude ajal tehtavaid kulutusi kontrolli all, ilma et peaks kokku hoidma toidukoguste pealt. Valmis roogade pealt ei saa keegi aru, kas tegu on odavama omatoote või kallima kaubamargi tootega.

Toodud õpetussõnad tagavad kenad jõulud nii kingitegijale kui -saajale ning ka jaanuari kontoseis saab sedasi olema märksa paremas seisus.