Mälestuste album

4260

Vaja läheb:

  • suuremat sorti märkmikku
  • fotosid
  • erinevaid dekoratiivseid pabereid, mis sobiksid märkmiku suurusega
  • kääre
  • pliiatsit
  • mõõdulinti
  • liimi
  • kahepoolset kleeplinti
  • erinevaid kaunistusi
  • musta markerit

Omatehtud mälestuste album on suurepärane kingitus näiteks sünnipäeva või kolimise puhul. Kui kusagil sahtli- või kapipõhjas on ootamas paar kingakarbitäit vanu pilte, siis on ehk aeg nende abil üks mälestuste album meisterdada.

Fotode valimine

Albumi jaoks tuleb valida sobilikud fotod. Kui plaan on teha temaatiline album, näiteks alates kooli lõpetamisest või pulmadest, tuleb pildid ka vastavalt ära sorteerida, et siinna ei satuks seosetud fotod. Albumi teemaks võib olla ka lapse esimene eluaasta või veedetud puhkus. Samas võib albumi koostada ka lahkunud pereliikme mälestuseks.

Kui tegu on originaalfotodega ja rohkem koopiaid ei ole, võiks albumi jaoks, eriti kui see on planeeritud kingina, siiski lasta koopiad teha. Digitaalsete piltide puhul tuleb vajaminevad lihtsalt välja printida. Arvutisse jäävad nad ju ikka alles.

Vajalike töövahendite kogumine

Kõikvõimalikud töövahendid ja muud tarvikud, mida albumi loomiseks vaja võib minna, tuleks enne töö kallale asumist valmis vaadata. Dekoratiivsed paberid tuleb lauale kokku tõsta ja värvide järgi ära jaotada. See muudab töö hiljem kergemaks. Käärid ja kahepoolne kleeplint tuleb samuti käepärast panna.

878 879
Kujundamine

Targem on albumi kujundamises enne liimima hakkamist selgusele jõuda ehk millised fotod ja millises järjestuses. Pilte võib lisada nii kronoloogilises kui temaatilises järjestuses. Näiteks puhkuseteemalise mälestuste albumi puhul võivad fotod olla nende tegemise järjestuses või hoopis temaatilises järjestuses (lennureis, rannas käimine, toidupildid, erinevad üritused, perepildid).

Iga albumi leht tuleb eraldi paika panna. Lehele piirjoonte tõmbamine või erinevate illustratsioonide lisamine muudab albumi isikupärasemaks. Viimaste asjade seas võib albumile lisada kõikvõimalikke eelnevalt väljalõigatud kujundeid – need võivad olla millised tahes (näiteks tähekesed, südamed, ringid vms).

Lehtede koostamine

Esimese asjana tuleb dekoratiivse paberi tagumisele küljele liimi kanda ja sellega albumiks muudetava märkmiku esimene leht katta. Paberi värv on igaühe enda valik.

Nüüd tuleb valida mõni teist värvi (aga samas mõõdus) dekoratiivne paber kui esimesel lehel kasutatu ning see igast servast näiteks 2,5 cm kitsamaks joonistada, nii et paberi keskele moodustub ristkülik. See ristkülik tuleb paberi seest välja lõigata, nii et alles jääb raam.

Raami tagumine külg tuleb liimiseks teha, hoolikalt äsja paika pandud albumi esimesele lehele sättida ja tugevasti kinni vajutada. Seda töökäiku – alla paber ja peale raam – tuleks korrata iga albumilehe puhul.

Mälestuse albumi sisu

Fotode lisamiseks on hea kasutada kahepoolset kleeplinti. Seejuures peaks piltide organiseerimisel jälgima ka seda, et nad jutustaksid soovitud lugu – nii omaette kui kõik koos. Iga pildi ja sellega kaasneva meeleolu eriliseks rõhumiseks võib albumilehele lisada erinevaid kleepse ja eelnevalt valmis lõigutud kujuneid (südamed, ringid, tähed). Kaunistused tuleb paigutada nii, et nad ülejäänud albumilehega võimalikult hästi kokku läheksid.

Iga pildi juurde võiks musta markeriga lisada kus ja millal see tehtud on ning mis konteksti see paigutub. Näiteks: pilt tehti ‘sel’ kuupäeval ‘seal’ puhkusel olles ning selle peal on jäädvustatud ’see ja see’.