Kui sahtlid kiiluvad kinni

3876

Sulgedes ja avades kinni kiiluvad sahtlid on tõeliseks nuhtluseks. Uuematest materjalidest (plastik ja metall) siinide ning liuguritega tuleb seda küll õnneks harva ette ja võimalike probleemide vastu aitab enamasti kas teflonmääre või metallist detailidele mõeldud vetthülgav määre.

Puidust sahtlid kipuvad aga suuremat peavalu valmistama. Neid asju, mis võivad põhjustada puidust sahtli kinnijäämise on üsna palju ja seepärast tuleb esimese asjana jõuda jälile probleemi tekitajale. Näiteks õhus sisalduv niiskus võib puitu paisutada ning põhjustada sahtli külgede vaevalist liikumist. Sahtlit kooshoidvad naelad või klambrid võivad samuti olla probleemi põhjustajaks – kui need lahti tulevad, võivad sahtli küljed ja põhi paigast nihkuda ning kokkuvõttes ei liigu see enam sujuvalt. Samuti võib asi olla lahti tulnud jooksusiinides või liistudes, mis ei võimalda sahtlil enam normaalselt kinni-lahti käia. Järgnevalt mõned näpunäited ja ideed, kuidas takerduma kippuvad puidust sahtlid uuesti sujuvalt liikuma saada.

Võimalikud abivahendid:

  • parafiin või mesilasvaha
  • liivapaber
  • seebitükk
  • kruvid ja kruvikeeraja
  • haamer
  • puiduliim

Kuidas puidust sahtlid sujuvalt liikuma saada

Erinevate mööbliesemete ja sahtlikujunduste puhul võivad sahtli liikumist pärssivad tegurid olla erisugused. Alustuseks tuleks probleemne sahtel täiesti välja võtta või tõmmata ning vaadata, kas sahtli peal ei ole ehk näha mõnd selget takistust või lahtisi osi. Kõige tõenäolisemalt on probleemiks esiletungiv nael või muu kinnitus, lahtine sahtlisiin või jooksuliist, katkine plastiksiin (mööda sahtli serva jooksev) või isegi sahtli taha kinni jäänud riidetükk.

Lahtised naelad tuleb välja tõmmata ja uute vastu vahetada. Katkistele siinidele leiab samuti kerge vaevaga ehituspoest asenduse. Sahtli põhjas või külgedel olevaid mehhanisme saab tegelikult kerge vaevaga parandada. Lahtine konstruktsioon tuleb sahtli küljest ära võtta/kruvida ning sahtel ja puidust liistud puiduliimiga kokku teha. Küljest võetud liistud võib seejärel uuesti samade kruvidega sahtli külge kinnitada ning lasta liimil üleöö kuivada. Järgmisel päeval peaks värskenduskuuri läbi teinud sahtel uuesti tõrkumata jooksma.
Olenemata algse probleemi põhjusest, on soovitatav kogu sahtli konstruktsioon parandustööde käigus määrdeainega üle teha. Seebi (ilma lisatud niisutavate aineteta), mesilasvaha või parafiiniga ülehõõrumine aitab sahtli servad ja põhjad paremini liikuma saada. Määrdeainet tuleks panna igale poole, kus sahtel ülejäänud mööbliesemega kokku puutub (alumised servad ja/või külgede keskele või nurkadesse jäävad siinid või jooksuliistud).

Kui määrdeainest ei ole kasu või kui sahtli peal on näha konkreetseid konarusi, on järgmiseks sammuks sahtli ülelihvimine. Selleks tuleb probleemne sahtel välja võtta ning tagurpidi keerata. Sahtli alumistelt servadelt üleliigse puidumassi mahalihvimiseks on soovitatav valida keskmise karedusega (P80 kuni P100) liivapaber ja kasutada elektrilise lihvija asemel lihvklotsi. Tööga ei tohi kiirustada. Oluline on sahtlit iga natukese aja tagant järele proovida, et lihvimisega mitte liiale minna. Kui sahtel jälle kergelt liigub, võiks värskelt üle lihvitud servad veel seebi või vahaga üle teha ning seejärel võib sahtli juba tagasi oma kohale panna.

Kuidas ennetada probleeme sahtlitega

Kaubandusvõrgus on saadaval piki sahtli serva sobituvat nailonist kleeplinti. Libe nailon kaotab vajaduse täiendavate määrdeainete järgi. Ainuke miinus on see, et ruumipuuduse korral võib osutuda vajalikuks sahtlit eelnevalt pisut lihvida.

Puidu paisumise ning sahtlite kinnikiilumise ennetamisel on abi ka sellest, kui sahtel ja selle ümbrus polüuretaani või värviga katta. See ei lase niiskusel puidu kiududele ligi pääseda ning sahtlil paisuma hakata.

Pidevalt kinni jäävad sahtlid võivad teinekord närvi päris mustaks ajada. Õnneks ei ole nende parandamine ülemäära keeruline ja suure tõenäosusega on igaühel vajalikud abivahendid juba niigi majapidamises olemas. Tuleb end lihtsalt käsile võtta ning sahtlid ükskord korda teha.