Külaliste võõrustamine kitsastes oludes

3002

Paljud inimesed armastavad pühade ja muude tähtpäevade puhul kodus suuremaid koosistumisi korraldada. Paraku aga ei ole iga majapidamine suure hulga külaliste võõrustamiseks alati kõige mugavama suurusega. Seetõttu kipuvad väiksema elamispinnaga inimesed kodus pidude ja kokkusaamiste korraldamist pigem vältima. Neile lihtsalt näib, et kõigi külaliste jaoks pole ruumi.

Puuduvate istekohtade ja lauaruumi pärast ei maksa veel meelt heita. Igas suuruses kodu saab külaliste võõrustamiseks kerge vaevaga ümber korraldada, nii et igaühel oleks võimalik rahus einestada ja omavahel suhelda. Eduka peoõhtu või pühadeaegse koosviibimise saab edukalt korraldada mis tahes suurusega majapidamises.

Laua ümberkujundamine

Väikese pinna peal külalisi võõrustades on üheks sagedasemaks probleemiks liiga väike laud. Kuuekohaline laud on kümne inimese jaoks lihtsalt liiga väike, aga selle pärast neli inimest kutsumata jätta on ju lausa tobeduse tipp. Kui külaliste nimekiri on pikem, kui laua ääres kohti, saab olemasoleva laua üsna hõlpsalt suuremaks monteerida.

Selleks tuleb lähedalasuvast ehituspoest paraja suurusega vineerplaat tuua. Plaat peaks olema vähemalt kahe sentimeetri paksune ja piisavalt suur, et olemasolev laud ära katta ning külaliste äramahutamiseks piisavalt lisaruumi anda. Lisaks suurema hulga inimeste mahutamisele saab pikema ja laiema laua peale ka rohkem toiduliudasid ning lauakaunistusi panna. Kui uue ja suurema söögilaua ostmine välja arvata, on vineerist lauakate kindlasti parim moodus rohkemate külaliste mahutamiseks.

Alumisele lauale tuleb kaitseks mõni vana linik peale otsida ja vineerist plaat ettevaatlikult paika sättida. Kui see nüüd sobiva suurusega laudlinaga katta, ei saa keegi arugi, et vana laud on ajutiselt vineeriga ümber kujundatud. Pärast peo lõppu võib lauakatte jälle maha tõsta ja järgmise korrani näiteks voodi alla või panipaika tõsta.

Mööbel

Kui kavas on kutsuda rohkem külalisi kui isegi katteplaadiga ümbertehtud laud mahutada suudaks, võib lahendus peituda hoopis laudade, toolide ja muu tarviliku rentimises. Peotarvete laenutamine pole sugugi nii kallis, kui inimesed ette kujutavad ning see on ebapiisavate istekohtade puhul üks lihtsamaid lahendusi.

Vajadusel tuleb olemasolev mööbel lihtsalt kõrvale panna või teise kohta tõsta, et lisalaudadele ja toolidele ruumi teha. Külalised saavad ise valida omale meelepärase istekoha ning vabalt head seltskonda ja maitsvat einet nautida.

Rootsi laud

Kui võõrustamistingimused on kitsavõitu võiks külaliste lauas teenindamise asemel toanurka hoopis Rootsi laua üles seada. See on mugav ning samas leidlik moodus väikese pinna peal külalisi kostitada. Lisaks jääb sel moel söögilaua peale rohkem ruumi pilkupüüdvate kaunistuste jaoks.

Kui sobiva suurusega kapipealsed napib ning söögilauda pole vaja külaliste mahutamiseks vabana hoida, võib toiduvaliku ka söögilaua peale sättida. Ruumipuudusel võib joogid ning magustoidu mõne vaba kapipealse või riiuli peale mahutada.

360

Lisaks sellele, et Rootsi laud võimaldab kitsastes oludes väärtuslikku ruumi kokku hoida on see peo peremehe/perenaise jaoks samuti lihtsam lahendus. Kõik vajaminev tuleb lihtsalt lauanurgale seada ja külalised teenindavad end ise – ei mingit edasi-tagasi jooksmist või taldrikute lauda toomist.

Seltskonnavaim

Selleks, et julgustada külalisi omavahel rohkem tutvust tegema ja jutustama, võiks magustoidud, eelroad ning põhiroad kõik erinevate kohtade peale paigutada. See idee sobib ka väiksemates ruumides ülesseatud Rootsi laua puhul.

Kui suupistete ja snäkikandikud paiknevad erinevates tubades, liiguvad külalised rohkem ringi ning omavaheline suhtlemine muutub lihtsamaks. Kommi- ja pähklikausid, maiustused ja muu taolise võiks majapidamise peale ära jaotada. Kitsastes oludes on suupistete eri paikadesse jätmine veel iseäranis heaks lahenduseks. Nii ei tunne keegi sundi õhtu otsa ühe koha peal istuda ja kogu üritus muutub pisut elavamaks ning vabamaks.