Kui ruumi on liiga palju ehk taskukohaseid sisekujundusnippe avarate tubade täitmiseks

3277

Ühest küljest võib suur ja lage ruum jätta külma, kõleda ning ebamugava mulje. Samas võib taoline tühi ruum tekitada inimestes tunde, et nad pole muud kui väikesed putukad suures maailmas. Ilmne lahendus oleks lihtsalt rohkem mööblit ja muid kasutuid esemeid osta. Paraku on selline strateegia kaunis kulukas. Mida teha aga siis, kui ruumi on liialt palju ning raha liialt vähe? Õnneks jagub piisavalt nippe ka suurte ruumide hubaseks muutmiseks, ilma et peaks röögatuid summasid kulutama.

Värvilised seinad

Üks hea moodus tuba nii-öelda täidetumaks muuta on värvida seinad soojades ning sügavates toonides. Lae puhul võiks samuti eelistada midagi muud kui tavapärast valget värvi. Võib olla tasub proovida sooja kuldset tooni või heledamat seinavärvi-varjundit. Kui lagi on väga kõrge, võiks selle seinadega sama tooni värvida. See aitab ruumi näiliselt madalamaks muuta. Mõelda võiks ka seinapaneelide kasutamise peale. Seinale lisatud reljeefsed detailid aitavad suurte pindade terviklikust lõhkuda. Ühtlasi saab nii erinevad seinaosad ei toonides värvida.

Mustrid seintel

Loomingulisemad inimesed võiksid seinadele lisada huvitavaid mustreid või lausa seinamaale. Šabloonide abil saab seinale huvitavate elementide lisamisega tegelikult igaüks hakkama. Tavapärasest erinev värvilahendus ja mustrid lisavad seinadele sügavust ning muudavad samal ajal ruumi näiliselt väiksemaks. Pilti või mustrit valides tuleb muidugi jälgida, et see ruumiga kokku sobiks. Näiteks elutoas on sageli koos terve pere ning seal võõrustatakse ka külalisi. Seepärast võiks elutoa seintele valida midagi neutraalset.

355

Suuremõõdulised kunstiteosed

Seinadele riputatavad pildid ja muud kujunduselemendid peaksid olema suuremõõdulised. Teine variant on moodustada seinadele väiksemate kunstitööde kogud. Suure seinapinna täitmiseks võib teha nii: raamida teatud seinaosa profileeritud liistudega, katta raamitud osa tapeediga ning riputada sinna keskele mõni kunstitaies. See aitab pilti esile tuua ning suuremaks muuta. Samuti loob selline seinakujutis toale fookuse. Seinale võib luua ka väikese fotogallerii. Selleks tuleb lihtsalt kokku koguda ja ära raamida endale meelepärased fotod (perekonnast, sõpradest, iseendast) ning need seinale riputada. Veel üks huvitav lahendus on kasutada seinavaipasid. Need kipuvad üsna suured olema ning maksavad üldjuhul isegi vähem kui suured maalid.

Toataimed

Suurekasvulised taimed võtavad omajagu ruumi ning aitavad tuppa erilise atmosfääri luua. Seejuures maksavad toataimed märksa vähem kui mööbliesemed. Tuba sobivad ehtima nii põrandale paigutatavad kõrged toataimed kui ka riiulitele paigutatavad ronitaimed. Suurtele toalilledele tasub muretseda ka pilkupüüdvad (aga võimalikult odav) lillepotid. Valida võib nii elus- kui kunsttaimed. Viimaste pluss on muidugi see, et nende eest ei pea eraldi hoolitsema.

356

Ruumi jaotamine sirmidega

Sirmid on dekoratiivsed ja suured kujunduselemendid, mida on võimalik muretseda või ehitada võrdlemisi odavalt. Sirmide ehitamiseks võib kasutada näiteks vanu uksi, aknaid või lihtsalt polstri ning riidega kaetud vineerplaate. Neid saab kasutada nii ruumi funktsionaalsuse jaotamiseks kui väikese privaatnurga tekitamiseks. Ruumiosade eraldamiseks saab sirmide asemel kasutada ka vaipasid. Sellisel juhul märgivad vaibad üleminekut näiteks külaliste võõrustamise nurgast telekavaatamise alale.

Mööbli paigutamine

Mööbli paigutamisel on kasulik lähtuda suhtlusdistansist. Pole mõtet asetada diivan ja tugitoolid erinevatesse toa otsadesse. See tekitab külalistes ebamugavust ning raskendab omavahelist suhtlemist. Selle asemel võiks ju ruumiküllust ära kasutada ja mööbli mugavalt ruumi keskele paigutada. Diivaneid ning tugitoole pole vaja seina ääres hoida. Märksa hubasem on nad toa keskele tõmmata või vähemalt seina suhtes umbes 45 kraadise nurga alla keerata. Ruumi täitmiseks ja kujunduselementide lisamiseks tuleb kindlasti panustada ka erineva suurusega põrandapatjadesse ning pleedidesse. Võimaluse korral võiks ruumis olla palju erinevaid lauakesi – mõlemal pool diivanit ning tugitoole, lisaks kohvilaud, malelaud jne.

357

Huvitavad leiud

Suurte ruumide täitmisel võib julgesti igale poole väikeseid aksessuaare lisada. Sobiva hinnaga kujunduselemente leiab hõlpsalt ka piiratud eelarve korral. Peljata ei maksa näiteks teise ringi kauplusi, sest just sealt võib sageli leida kõige isikupärasemaid ja lahedamaid asju. Kirbuturgudel, taaskasutuskeskustes ning kasutatud asjades poes müüakse odava raha eest nii küünlahoidjaid, kunstlilli, pildiraame kui palju muud. Samas ei maksa kõiksugu kasutute asjade kokkuostmisega liiale minna, sest isegi avar ruum võib kiiresti prügimäge meenutama hakata.