Kui lemmiklooma nahk kuivab

2809

Kuiv nahk ei ole vaid inimeste mure, ka koerad ja kassid võivad sama häda käes vaevelda. Lemmiklooma nahk võib ebaharilikult kuiv olla mitmesugustel erisugustel põhjustel. Õnneks on ka selle leevendamiseks mitmeid mooduseid. Muuhulgas seostatakse naha liigset kuivust näiteks kuiva õhu, allergiate ning putukahammustustega. Juhend tutvustab mõningaid abivahendeid, millega lemmiku naha seisukorda parandada ja sügelustunnet leevendada.

Oliiviõli

Oliiviõli on raske ülehinnata. Lisaks toiduvalmistamisele sobib oliiviõli suurepäraselt ka lemmiklooma kuiva ja kiheleva naha rahustamiseks. Õli pealekandmiseks tuleb looma karvastik esmalt sügeleva koha peal lahku kammida ja sinna supilusikas õli valada. Õli tuleb korralikult lemmiku naha sisse hõõruda. See teeb naha pehmemaks ja vähendab ärritust.

Antibiootikumid

Naha kuivuse taga võib olla ka põletik. Sellisel juhul saab abi loomaarsti poolt väljakirjutatud retseptiravimitest, milleks kuiva naha puhul võivad olla just antibiootikumid. Kui lemmiklooma nahk pärast ravikuuri lõppu uuesti kuivama hakkab, võib probleem peituda hoopis allergias.

Allergiaravimid

Kassid ja koerad võivad samuti kannatada mitmesuguste allergiate käes, olgu põhjuseks siis ümbritsev keskkond, toit või hoopis putukad. Loomaarstid teevad allergia tagamaade avastamiseks mitmesuguseid teste ja kui põhjus teada, saab ka sobiva ravimi välja kirjutada, mis naha seisukorda parandab.

Aspiriin ja piiritus

Loom, keda vaevab kuiv nahk, hakkab end sügeluse leevendamiseks pidevalt kratsima ja lakkuma. Selle tulemusena kujuneb loomal hot spot ehk äge märg dermatiit. Põletikuline koht võib lõpuks villidega kattuda ja kui need katki lähevad, on tulemuseks valulik ning veritsev laik, mis võib kergesti veelgi põletikulisemaks muutuda. Raviks tuleb kaks aspiriinitabletti lahustada supilusikatäie piirituse sees. Sel ajal, kui tabletid lahustuvad tuleb valmistada tee (jätta teekotike viieks minutiks tassitäie kuuma vee sisse tõmbama). Seejärel tuleb tee sisse valda aspiriini ja piirituse segu. Põletikulise naha pealt tuleb karvad maha ajada ja sinna vatitupsuga teesegu kanda. Samuti tasub kuuma laigu peale kortisooni kreemi panna. Vajadusel tuleb kogu protsessi korrata. See on üks kindlamaid mooduseid kuivava naha seiskorra parandamiseks.

Jahutav vann ja kaerajahu

Allergilisest reaktsioonist tingitud kuiva nahka on võimalik üsna lihtsalt niisutada. Selleks tuleb koera või kassi vähemalt kümme minutit jaheda veega pesta ja vajadusel pesuveele kolloidset kaerajahu lisada. See leevendab sügelustunnet. Vannitamismeetodit võib kasutada samaaegselt muude ravivõtetega.

Söögisooda ja vesi

Kui kuiva ja sügeleva naha taga on hoopis putukahammustus või nõelata saamine, tuleb esmalt katsuda nõel üles leida ja välja tõmmata. Seejärel tuleb kokku segada söögisooda ja vesi ning saadud segu kannatada saanud ala peale tupsutada.